GROW OUR HUMANITY

Humanistická inspirace pro turbulentní svět ve veřejném prostoru Bruselu

„Záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti.” Václav Havel

V roce 2020 čelí svět globálním výzvám. Zatímco se snažíme se vypořádat všemi možnými prostředky - vědeckými, společenskými a ekonomickými - s epidemií, a zatímco jsme nuceni se konečně postavit čelem k rasismu, stále přítomnému v našich společnostech, přemýšlíme také o smysluplné vizi naší budoucnosti a světa, ve kterém bychom chtěli žít. Hlubší porozumění naší situaci vyžaduje pochopení a transformaci způsobu, jak se vztahujeme ke světu. Tato odpověď nemůže být jen v řeči čísel, statistik a grafů, jak jsme dosud byli zvyklí.

Video z červnové intervence ve veřejném prostoru Bruselu.

Humanismus zdůrazňuje zodpovědnost člověka ke světu. Jako světonázor a jako závazek posloužil již v řadě složitých momentů. Do bruselského veřejného prostoru jsme v červnu 2020 umístili řadu inspirativních citátů českých humanistů, kteří byli též veřejně činní – Václava Havla, Jana Patočky, Karla Čapka, T. G. Masaryka, J. A. Komenského a dalších. V prosinci 2020 jsme v rámci projektu uspořádali debatu na téma Jan Patočka a umění (viz níže) a v programu budeme pokračovat i v 2021.


Na kampaň budeme dlouhodobě navazovat nejen v Českém centru v Bruselu, ale také spolu s kolegy v Českých centrech ve Švédsku nebo v Holandsku.

Art is an Absolute Play: Jan Patočka o umění a literatuře (záznam debaty).

Art is an Absolute Play: Jan Patočka o umění ...

Čt 10. 12. 2020
  • Společenské vědy

Evropské dialogy Václava Havla 2020

St 09. 12. 2020
  • Společenské vědy