Alžběta Bačíková (*1988) je česká audiovizuální vizuální umělkyně původem z Prahy. 13. 10. 2020 – 17.1. 2021 bude v BOZAR k vidění její projekt, který se představí v rámci oslav výročí 250 let od narození skladatele Ludwiga van Beethovena.
Bačíková se ve své tvorbě se nejvíce zaměřuje na
audiovizuální záznam a video instalace. Je absolventskou Fakulty výtvarných
umění v Brně (Ateliér malířství 2 Luďka
Rathouského a Jiřího Franty), a doktorského programu tamtéž. Umění se
věnuje nejen prakticky, ale rovněž ho zkoumá po teoretické stránce. Absolvovala
výzkumný pobyt v Centru pro současné umění v Tel Avivu a v roce
2017 se zúčastnila prestižní rezidence
v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Mezi její další
úspěchy se řadí rezidence na Art in
General v New Yorku a Vídni. V roce 2018 získala nominaci na
prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V současné době působí také jako
vedoucí online platformy Artyčok.TV.
Její projektEncounter (2018) vznikl za účasti dvou protagonistů se zrakovým a sluchovým postižením. Samotný proces výroby filmu, ale i jeho finální výstup se přizpůsoboval osobám s podobnými formami postižení.
Bačíková se ve své tvorbě mimo jiné věnuje dokumentárnímu žánru. Zkoumá jeho fenomén v současném umění. Tématu dokumentární tvorby se rovněž věnovala na akademické úrovni.
DJ
Jaké to je žít život jako neslyšící? Projekt založený na spolupráci s protagonistou, sluchově postiženým českým hercem, kameramanem a tvůrcem Macem Henzelem,se snaží najít odpověď a přiblížit každodenní realitu lidí, kterým chybí jeden ze základních smyslových orgánů, sluch.
V temném tanečním klubu Mac prezentuje ukázky ze své autobiografické knihy Fuchsia.V knize přináší svědectví o tom, jak probíhá život člověka, jehož mateřským jazykem je znaková řeč. Co obnášelo stěhování z Prahy do Londýna a jaké nástrahy čekají na ty, kteří si hudbu nemohou užít tak, jako zbytek populace? Neslyšící jsou sice o hudební zážitek ochuzení, v mnohých případech jsou však svůj handicap schopni kompenzovat nesmírnou představivostí. Což je právě Macův případ. Příběh přináší autentické svědectví o tom, jak neztratit naději a zároveň se vypořádat s jinakostí. Mac se definuje nejen jako neslyšící, ale také jako homosexuál. Když jste ,,jiný“ může být cesta ke šťastnému životu klikatá, nikoli nemožná.
Dokument provázený emotivními záběry vede k zamyšlení, ale především pokládá socioekonomické otázky ze života menšin. Mac je více než poutavým vypravěčem.
Kdy: 13. 10. 2020 – 17. 1. 2021
Kde: BOZAR
Více info (vstupenky): ZDE
Foto: Snímek z dokumentu DJ
Ilustrace: Archiv web Společnosti Jindřicha Chalupeckého