Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2012 16:00

Zemlinského kvarteto na festivalu smyčcových kvartet v Tournai

Zemlinského kvarteto se opět představí belgickému publiku. Tentokrát na 11. ročníku festivalu smyčcových kvartet „Voix intimes 2012/13“ v Tournai, který bude probíhat během celého podzimu. České centrum v Bruselu, který je spolupořadatelem akce, vás zve na vystoupení Zemlinského kvarteta do Tournai dne 30. září 2012 v 16:00 hodin v Maison de la Culture, sál Lucas. Na programu budou Zemlinský, Šostakovič a Dvořák.

Více informací na: http://www.proquartetto.be/festival.php

ZEMLINSKÉHO KVARTETO již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010). V roce 2009 obdržel kvartet cenu Nadace Alexandra Zemlinského.

Soubor je pojmenován na počest Alexandra von Zemlinského, rakouského skladatele, který žil 16 let v Praze. Skladatel velkou měrou přispěl k rozvoji české, německé a židovské kultury.

Soubor fungoval pod vedením legendárního pedagoga a primária LaSalle Quartet Waltera Levina a později Josefa Klusoně z Pražákova kvarteta. V současné době jsou členové Zemlinského kvarteta asistenty na Musikakademie Basel (Švýcarsko), pedagogicky i organizačně působí na Mezinárodní hudební akademii v Plzni a v rámci svých turné vyučují na mistrovských kursech pro studenty všech věkových kategorií. František Souček je od roku 2009 také profesorem pražské konzervatoře.

Zemlinského kvarteto:
FRANTIŠEK SOUČEK – 1. housle
PETR STŘÍŽEK – 2. housle
PETR HOLMAN – viola
VLADIMÍR FORTIN – violoncello

Více informací o kvartetu na: http://www.zemlinskyquartet.cz/homecs.html

Na konci devatenáctého století zaujímalo město Tournai, umělecké a kulturní centrum západní části belgické provincie Hainaut, důležité místo v hudebním světě. Díky své poloze mezi Paříží, Lille a Bruselem se stalo místem, kde mnozí umělci, mezi nimiž byli i skladatelé, uváděli v předpremiéře svá díla. V Tournai poprvé hrálo slavné kvarteto Eugena Ysaye skladbu Césara Francka! Festival „Les Voix Intimes“ se každoročně stává místem, kde se setkávají milovníci smyčcových kvartet při poslechu vyváženého programu – repertoár se pohybuje mezi tradicí a moderností. Festival získal evropský rozměr.

Datum a čas: 30. září 2012 v 16:00 hodin

Adresa: Maison de la culture, esplanade George Grard, boulevard des Frères Rimbaut, 7500 Tournai

 

Místo konání:
Maison de la Culture Tournai
Datum:

30.9.2012 16:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala