Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.6.2013 - 18.8.2013

Zbyněk Baladrán a Jiří Kovanda na výstavě „Film as sculpture“ ve Wiels v Bruselu

Od 6. června do 18. srpna 2013 bude ve Wiels Contemporary Art Centre v Bruselu probíhat výstava „Film as sculpture“, na které budou za Českou republiku participovat výtvarník Zbyněk Baladrán a avantgardní umělec Jiří Kovanda. Vystaví zde své první společné dílo „The Nervous System“. Vernisáž výstavy se bude konat dne 6. června od 19:00 hodin. Rezervace není nutná.

„Film as sculpture“

Film je obecně považován za nehmotné médium, za sbírku neustále se měnících obrazů a blikajících světel. Socha se naopak zdá být pevný neměnný objekt, který má určitou formu. Tato tematická výstava zkoumá tato zdánlivě protichůdná média a zájem skupiny mladých zahraničních, kteří se snaží tato dvě umělecká odvětví propojit. Výstava si klade za cíl nastínit možný dialogu mezi pohybujícími se obrázky a pevnou sochou.

Seznam umělců, kteří se na výstavě podílí: Rosa Barba, Zbyněk Baladrán & Jiří Kovanda, Ulla von Brandenburg, João Maria Gusmão & Pedro Paiva, Rachel Harrison, Žilvinas Kempinas, Elad Lassry, Karthik Pandian et Bojan Šarčević.

Zbyněk Baladrán (nar. 1973 v Praze, Československo) je autor, výtvarný umělec a kurátor. Studoval dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v letech 1992-1997 a v letech 1997-2003 navštěvoval ateliér vizuální komunikace Jiřího Davida, ateliér malby a ateliér nových médií na pražské AVU. Je jedním ze spoluzakladatelů a kurátorů prostoru pro současné umění display, který byl založen v Praze v r. 2001, v r. 2007 vznikl spojením s tranzitem.cz tranzitdisplay, kde Baladrán podílí na výstavním programu. Je také spolukurátorem – spolu s Vítem Havránkem projektu a výstavy Monument  Transformace, tříletého výzkumného projektu sociální a politické transformace. Baladrán je také členem týmu kurátorů (tranzit.org) pro Manifestu 8, která se  konala v Murcii ve Španělsku v r. 2010.

Jiří Kovanda (nar. 1953 v Praze) patří dnes k nejznámějším českým konceptuálním umělcům. V sedmdesátých letech bez znalosti zahraničního kontextu začal se svými akcemi ve veřejném prostoru, které měly vždy jen několik pozvaných diváků, díky nimž jsou dnes zdokumentovány. Kovandova práce vychází z jeho osobního vztahu k umění. Tvoří poměrně spontánně na základě nalezených materiálů, v reakcích na konkrétní situace. Na přelomu 80. a 90. let koketuje v malovaných obrazech, kresbách a kolážích s novými postmoderními tezemi. Vždy tak ale činí s ironickým odstupem, s pokorou a zvědavostí. Některými svými objekty, které vznikly kombinacemi chudých materiálů, dal vzniknout pojmu „jako Kovanda“, jenž se v dějinách umění u nás uchytí. Svými lidskými i tvůrčími přístupy ovlivnil i mladší generace umělců, kteří ho velmi respektují. Také zahraniční scéna Kovandu uznává, je zván na řadu prestižních přehlídek a výstav, jeho díla jsou zastoupena v důležitých sbírkách.

Místo konání: WIELS – Contemporary Art Centre, Avenue Van Volxemlaan 354, 1190 Brusel

Více informací na: http://www.wiels.org/

Místo konání:

Wiels, Avenue Van Volxem 354

Datum:

Od: 6.6.2013
Do: 18.8.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala