Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.12.2019 20:00

Vánoční koncert 2019

Přijďte se zaposlouchat do skladby Wolfganga Amadea Mozarta, mistrovského partitury Ondřeje Kukala i Sukovy meditace na svatováclavský chorál a nalaďte se tak s námi na vánoční čas v prostorách kostela Notre-Dame au Sablon. České centrum Brusel ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Belgii a Zastoupením hl. m. Prahy v Bruselu Vás zve v úterý 10. 12. od 20:00 na tradiční adventní koncert.

Klenby gotického kostela Notre-Dame au Sablon během letošního adventního koncertu rozezní nejen slavný kvintet Wolfganga Amadea Mozarta, ale i komorní opus Ondřeje Kukala a dílo Josefa Suka. Koncert zahájí harmonická skladba, kterou Mozart věnoval svému příteli Antonu Stadlerovi. V tak zvaném „Stadlerově kvintetu“ se prolne Mozartova dokonalá vyváženost tónů a osobitá interpretace přední české klarinetistky Ludmily Peterkové, kterou doprovodí Bennewitzovo kvarteto světového věhlasu. Kvarteto následně zahraje Sukovu Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave.

Klarinet se poté připojí ještě jednou během závěrečné části večera, v níž zazní originální partitura „Clarinettino“. Tu Ludmile Peterkové věnoval její přítel a skladatel Ondřej Kukal. Skladba je po technické stránce velmi náročná, jelikož byla napsána z perspektivy houslisty, a pro klarinet tak představuje skutečnou výzvu. V mistrovské skladbě se totiž rychle střídají jednotlivé úseky, což v podání klarinetu vytváří působivé napětí.

Milovníci klasické hudby se mohou těšit na vskutku nevšedně pojatá hudební díla v podání předních českých interpretů. To vše v adventní atmosféře gotického kostela.

 

Ludmila Peterková │ klarinet  

Klarinetistka Ludmila Peterková působí  na hudební scéně již přes čtvrt století. Za léta své koncertní kariéry natočila celkem čtrnáct nosičů, na nichž spolupracovala například s mistrem Josefem Sukem nebo legendárním Jiřím Bělohlávkem. Vystupovala a koncertovala napříč několika světadíly, ať v souboru či coby sólistka. V posledních letech navíc působí i jako pedagožka mimo jiné na Pražské konzervatoři.

Oficiální stránky interpretky: www.peterkova.cz

Bennewitz Quartet patří v mezinárodním měřítku ke špičkovým komorním uskupením. Například jejich nahrávka kvartetů Leoše Janáčka a Bély Bartóka kritika přijala s nadšením. Název souboru symbolicky odkazuje k významnému českému houslistovi Antonínu Bennewitzovi (1833-1926), který sestavil vůbec první české smyčcové kvarteto. Hudebníci pravidelně koncertují na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall Londýn, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, The Frick Collection New York aj.) Soubor loni získal prestižní Classic Prague Awards v kategorii komorní výkon. 

Kvarteto hraje ve složení 

Jakub Fišer │ 1. Housle 

Štěpán Ježek │ 2. Housle 

Jiří Pinkas │ viola 

Štěpán Doležal │ violoncello

Oficiální stránky souboru: www.bennewitzquartet.com 

 
Program koncertu:

W. A. Mozart │ Kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto A dur „Stadler-Quintet“, K. 581

J. Suk │ Meditace na staročeský chorál Svatý Václave

O. Kukal │ Clarinettino

 

Kdy: 10. prosince od 20:00 (přístup do kostela bude umožněn od 19:30)

Kde: Notre Dame au Sablon, rue des Sables, 1000 Brusel 

 

Koncert je zdarma. Nutná je pouze registrace přes Eventbrite.

Kostel je sice částečně vytápěn, doporučujeme však teplé oblečení či přikrývku. Z bezpečnostních důvodů také nedoporučujeme velká zavazadla.

 

Adventní koncert je každoročně pořádán Českým centrem Brusel, Velvyslanectvím ČR v Belgii a Zastoupením hl. m. Prahy v Bruselu.

  

Místo konání:

Datum:

10.12.2019 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala