Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2017 18:00

Evropské dialogy Václava Havla 2017 v Bruselu: Je transatlantický sen o svobodném světě stále živý?

Pod záštitou Pavla Svobody, poslance Evropského Parlamentu, a eurokomisařky Věry Jourové se v úterý 14. listopadu 2017  v Bruselu uskuteční významná konference Evropské dialogy Václava Havla s podtitulem  „Je transatlantický sen o svobodném světě stále živý?“ Pozvaní hosté budou diskutovat nad otázkami ohledně spolupráce Evropy a Ameriky a jejich sdílených hodnot. Konference začíná v 18:00 v Rotundě Bertouille v Bruselu.

Evropské dialogy Václava Havla je každoročně pořádaná mezinárodní konference, jež si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu českého státníka. Jedním z hlavních Havlových odkazů bylo jeho občanské zapojení založené na smyslu pro odpovědnost vůči budoucnosti společnosti a země, do které patří. Jakožto hrdý Evropan zdůrazňoval nutnost kontaktu mezi státem a jeho obyvateli. Pro Václava Havla byla politika zejména nikdy nekončícím dialogem, srovnatelným s divadelní hrou.

Bruselská konference si klade za cíl pokračovat v debatě o směřování Evropy a její transatlantické spolupráci a přispět tím k diskuzi ohledně narůstající nedůvěry evropských občanů ve stabilitu Evropské unie.

1. panel: „Mají Amerika a Evropa stále společný sen?“

Heather Conley / Pierre Vimont / Alexandr Vondra

V první části konference s podtitulem „Mají Amerika a Evropa stále společný sen?“ budou hosté diskutovat nad otázkami, které se nabízejí v důsledku politických zvratů a vzrůstající vlny skepticismu v Evropě i v USA. Jsou společné civilizační hodnoty a demokratické principy v dnešním turbulentním světě hlavním pojítkem mezi Spojenými Státy a Evropou? Ačkoli jsou oba celky členem NATO, vidí jejich poslání stejně? Pokud jde o mezinárodní obchod, jsou Američané a Evropané schopni dodržovat stejná pravidla? Mají se stále od sebe čím inspirovat a jsou vzájemně přesvědčeni o svých vizích?

2. panel: „Jaký je program pro Evropu a Ameriku?“

Jan Surotchak / Ian Lesser / Petr Kolář

Druhý panel s podtitulem „Jaký je program pro Evropu a Ameriku?“ se zaměří na možný výhled transatlantického prostoru v  odkazu na Chartu 77 a Václava Havla. Společný přístup k bezpečnosti, svobodě, podpoře demokracie a volnému obchodu byl v důsledku aktuální migrační krize a nedávných změn v americké vládě částečně nahrazen novými principy. Do popředí současného politického zájmu se dostala slova jako „identita a ekonomický protekcionismus.“ Evropa a Spojené státy se nyní ocitají před novými výzvami, kterým budou muset společně čelit. Týkají se zejména účinného boje proti terorismu, posílení jednoty NATO a aktuální podoby Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP).

Konference proběhne v angličtině.


Kdy: 14. 11. 2017, 18:00 – 20:30, registrace začíná v 17:45

Kde: Rotunda Bertouille, BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brussel

Registrace povinná do 10. 11. 2017, 12:00 na: ccbrussels@czech.cz.

Jak na místo určení:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizátory akce jsou: Knihovna Václava Havla, Stálé zastoupení České republiky při EU, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, České centrum v Bruselu, The German Marshall Fund of The United States

 

  

 

 

Místo konání:

BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brussel

Datum:

14.11.2017 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala