Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2016 19:00

Zahájení TRANSPOESIE 2016: autorské čtení Marlena Braester a Elyesa Koytak

Již pošesté se letos na podzim uskuteční mezinárodní festival TRANSPOESIE, organizovaný sítí evropských kulturních institutů se sídlem v Bruselu - EUNIC Brussels. Akce se koná u příležitosti Evropského dne jazyků, který každoročně připadá na 26. září. Letos bude festival zahájen právě 26. 9. prvním literárním večerem, kterého se osobně zúčastní autoři Marlena Braester (Izrael) a Elyesa Koytak (Turecko). Večer, který proběhne v Instituto Cervantes v Bruselu, nabídne autorské čtení v původním jazyce doplněné promítanými překlady, po kterém bude následovat debata s oběma umělci, moderovaná ve francouzštině.

Hlavním cílem projektu Transpoesie je propagace multilingvismu a kulturních odlišností v Evropě, ale také podpora práce překladatelů a učitelů cizích jazyků. Projekt je inspirován úspěšnými akcemi „Poems on the Underground“ v Londýně a „Wiersze w Metrze“ ve Varšavě a dalšími podobnými akcemi, které probíhají v hlavních městech po celém světě (New York, Paříž, Montreal). Posledních pět ročníků EUNIC Brussels přinášel návštěvníkům v Bruselu evropskou poezii v původních jazycích prezentovanou na veřejných místech či v dopravních prostředcích. Letos se festival zaměří na obohacení programu menšího počtu akcí věnovaných poezii, a na spuštění nových internetových stránek tohoto projektu.

Marlena Braester

Marlena Braester se narodila v Rumunsku a je známá jako francouzsky píšící básnířka, lingvistka, překladatelka a profesorka. V roce 2001 obdržela cenu „Ilarie Voronca“ za svou knihu „Oublier en avant“ (Rodez, Francie) a v roce 2006 jí byla udělena za publikaci „La Lumière et ses ombres“ cena „Hélène Jacques-Lerta” (Clermont-Ferrand, Francie).

Elyesa Koytak

Elyesa Koytak se narodil v roce 1989 v Istanbulu. Získal titul magistra sociologie na Univerzitě Bosphorus a jeho básně byly publikovány v literárních magazínech, jako například ve Fayrap, Cins, Kılavuz. Jeho první kniha poezie s názvem Hicretsizlik vyšla v roce 2015.

 

Vstup: zdarma

Kdy: 26. září 2016 od 19:00

Kde: Instituto Cervantes, Avenue Louise 140, 1050 Brusel

Více informací :  http://www.transpoesie.eu/

Událost : https://www.facebook.com/events/1863593567201777/

          

Místo konání:

Instituto Cervantes

Datum:

26.9.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala