Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2019 - 17.10.2019

Jan Škrob hostem Transpoesie

Český básník Jan Škrob je autorem již dvou básnických sbírek - Pod dlažbou a Reál. Jeho první kniha byla nominována v roce 2017 na literární cenu Magnesia Litera v kategorii „Objev roku“, o rok později vyhrál česko-německou literární cenu Dresdner Lyrikpreis. V poezii Jana Škroba můžeme vidět kolísavost mezi fikcí a reálnem nebo propojení osobního života s politickým děním. V srpnu letošního roku byl (po nominaci na Cenu Jiřího Ortena) rezidentem prestižního Cité internationale des Arts v Paříži.

PROGRAM FESTIVALU

26. září od 19:00 @MuntPunt

Literární večer s pěti básníky – úryvky čtou autoři ve svém rodném jazyce, zatímco je za ně promítán překlad do nizozemštiny a angličtiny nebo francouzštiny. Vystoupí Luis GARDE [Baskicko], Jan ŠKROB [ČR], Lív Maria RÓADÓTTIR JAEGER [Faerské ostrovy], Elmar KUIPER [Frísland - Nizozemí] a Edna AZULAY [Nizozemí].

Vstup zdarma, registrace doporučeny zde.

3. října od 19:00 @ Maison du Livre

Premiéra festivalu v komunální knihovně a krásném prostoru ‚Domu knihy‘! Vystoupí: Yasmin HAFEDH [Rakousko], Jan KAUS [Estonsko], Paul MATHIEU [Lucemburk], Krystna DĄBROWSKA [Polsko] a Dan COMAN [Rumunsko].

Vstup zdarma, registrace doporučeny zde.

10. října od 19:00 @Maďarském kulturním institutu (Balassi)

Tradiční hostitel Transpoesie, maďarský kulturní institut, na scéně přivítá 5 básníků. Vystoupí: Zviad RATIANI [Gruzie], Gábor ZSILLE [Maďarsko], Maria Grazia CALANDRONE [Itálie], Jure JAKOB [Slovinsko], Raquel LANSEROS [Španělsko]. 

Vstup zdarma, registrace zde.

17. října od 19:00 @Cercle de Voyageurs

Sever skrývá jedinečné jazykové bohatství a tak knihovna stylově vybavená cestovatelskými průvodci uvítá pět básníků ze (skoro) severských zemí. Festival tak na jeho posledním poetickém večeru navštíví: Haukur INGVARSSON [Island], Myra ZEPF [Severní Irsko], Roseanne WATT [Skotsko], Jonas RASMUSSEN [Švédsko], Ifor Ap GLYN [Wales].

Vstup zdarma, registrace doporučeny zde.

O Transpoesii:

Tento festival, založený v roce 2011 sítí evropských národních kulturních institutů sídlících v Bruselu (EUNIC in Brussels), tradičně začíná 26. září na Den evropských jazyků. Během let se do Bruselu podívalo několik desítek básníků a básnířek ze všech koutů Evropy a ve veřejném prostoru (prostřednictvím MHD, akcích v plenéru apod.) si tak obyvatelé belgické metropole i turisté mohli přečíst a poslechnout přes stovku básní.

Festival oslavuje krásu jazyka, ale také práci překladatelů, jejich kreativní přínos je častokrát při publikování poezie opomenut. Především však festival představuje žánr, který doslova podsouvá čtenáři tam, kde má často díky pověstným bruselským zácpám poměrně hodně času se s ním seznámit. Našli jste v autobuse, metru či tramvaji svého oblíbence? Přijďte je potkat na jeden z literárních večerů a poslechnete si takové jazyky, jako jsou baskičtina, slovinština, islandština nebo farština!

Grafika festivalu 2019: Jiří Troskov / Jitro Design, typographie: Typotheque 

Místo konání:

various

Datum:

Od: 26.9.2019
Do: 17.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala