Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2018 - 27.5.2018

Too Soon Too Late: performativní dialog umělců z 8 zemí

100 let po přelomovém roce 1918 se špičkoví tanečníci z 8 evropských zemí sejdou v BOZAR, aby v řadě performancí objevovali roli vzpomínek na historii v současném umění.  Vzniká tak jedinečná performativní výstava „Too Soon Too Late“, vytvořená pro ikonickou meziválečnou stavbu – bruselský BOZAR. Dvoudenní akce (26. – 27. 5.) je pod uměleckým vedením Tomáše Procházky z pražské tvůrčí skupiny Handa Gote.

Českou republiku budou reprezentovat Miřenka Čechová a Markéta Vacovská, které rozpohybují jedno křídlo BOZAR. Polská umělkyně Monika Drozyńska  v rámci své performance vyšije nové vlajky pro BOZAR i pro Evropu, slovenský tanečník Stanislav Dobák pracuje s videem. V dalších částek budovy BOZAR se pak představí také tanečníci a umělci z Rakouska, Maďarska, Norska, Litvy a Belgie. Během soboty 26. 5. a neděle 27. 5. jsou celkem tři příležitosti, kdy bude mít široká veřejnost na 90 minut možnost korzovat budovou BOZAR a sledovat jednotlivé prvky performativní instalace, která se zamýšlí nad rokem 1918.

Dnešní vnímání roku 1918 v umění

Co znamená rok 1918 o sto let později? Jak dnešní vnímání tehdejších událostí formuje současnou Evropu? Rok 1918 je v historii států střední Evropy spojen se vznikem mnoha států, jejichž obyvatelé si vroucně přáli demokracii. V nově vytvořených státech byla obyvatelům poprvé v historii dána příležitost vyjádřit vlastní názor, na druhé straně důležitou roli sehráli obyvatelé i ve státech podléhajících hlubokým sociálním, politickým, ekonomickým a kulturním změnám. Ambice nových států se projevily i v umělecké tvorbě. Vzpomínat na rok 1918, to znamená připomenout evropskému publiku události tohoto roku ve střední a východní Evropě.

České centrum Brusel, BOZAR a partneři se tomuto tématu věnují napříč rokem 2018. V rámci programu „1918. European Dreams of Modernity – 100 Years On “ se odehrávají setkání, konference, divadelní představení, přednášky, koncerty a další. Jedním z vrcholů celoročního programu je právě performativní dialog „Too Soon Too Late“, iniciovaný centrem BOZAR, Českým centrem Brusel a Institutem umění – Divadelním ústavem.

Tento program se pokouší zodpovědět otázky týkající se minulosti, přítomnosti a budoucnosti střední Evropy a klade si otázku, jak dnešní vnímání událostí roku 1918 formuje současnou Evropu. Za pomoci tance, performance a videoinstalací se umělci znovu vrátí ke změnám, ke kterým došlo v průběhu posledního století a k dědictví taneční a divadelní avantgardy o tři generace později. 

Kdy: 26. května v 17:00; 27. května v 16:00 a ve 20:00

Kde: BOZAR, Rue Ravenstein 23, Brusel

Vstup: 12€, do 26 let a držitelé karty BOZAR : 10€

Předprodej vstupenek: https://www.bozar.be/en/activities/141505-too-soon-too-late

Češké performerky na projektu:

Miřenka Čechová

Markéta Vacovská 

 Účinkující:

Monika Drozyńska ((Polsko)

Dada von Bzdülöw Theatre: Katarzyna Chmielewska, Jakub Truszkowski, Leszek Bzdyl, Katarzyna Ustowska, Anna Steller, Piotr Stanek (Polsko)

Zsolt Sőrés (Maďarsko)

Florin Flueras (Rumunsko) & Brynjar Åbel Bandlien (Norsko)

Agnija Šeiko, Gintarė Marija Ščavinskaitė (Litva)

Aldina Michelle Topcagic (Rakousko)

Stanislav Dobák (Slovensko) & Jamie Lee (Belgie)

Ballets Confidentiels: Johanne Saunier, Ine Claes (Belgie)Umělecká a technická koordinace:

Tomáš Procházka, Cristina Maldonado, Jan Kalivoda,Martina Pecková Černá,  Viktorie Schmoranzová  (Česká republika).

Zvláštní poděkování patří paní Iulii Popovici (divadelní kritička a kulturní novinářka – Rumunsko) za přispění k tomuto projektu.

 

#remembering1918

« Too Soon Too Late » tvoří součást programu „1918. European Dreams of Modernity – 100 Years On který je organizovaný centrem BOZAR v roce 2018 ve spolupráci s kulturními instituty, diplomatickými misemi a místními partnery z Rakouska, Maďarska, Litvy, Polska, České republiky, Rumunska a Slovenska. “Too Soon Too Late” je koordinováno pražským Institutem umění  - Divadelním ústavem a skupinou vedenou renomovanými českými umělci. Tento projekt byl financován z prostředků Mezinárodního visegrádského fondu.


 

Více informací ZDE.


Organizers and support:

 

 


 

Místo konání:

Datum:

Od: 26.5.2018
Do: 27.5.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala