Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.4.2012 - 14.5.2012

Tomáš Kučerovský laureátem Brussels in Shorts

Desátého prosince bylo v rámci festivalu Strip Turnhout vyhlášeno deset laureátů mezinárodní umělecké soutěže na poli krátké grafické povídky nazvané Brussels in Shorts. Jejím organizátorem byla asociace Het beschrijf. Ta vyzvala komiksové tvůrce, ať už scénáristy či kreslíře, belgické či mezinárodní, aby vytvořili grafickou povídku na téma dnešního Bruselu. Vybraní autoři byli pozváni přímo do Bruselu, aby zde dokončili své práce během krátké rezidence.

Výsledek celého projektu se chystá vydat Nakladatelství Les Éditions Oogachtend  v podobě komiksového alba. Belgické centrum komiksu rovněž uspořádá těmto umělcům výstavu a budou představeni i na dalším ročníku festivalu Passa Porta.

Porota, která se skládala z osobností jako Ever Meulen, prezident celé komise, Willema de Graeve z Belgického centra komiksu, odborníka na komiks Charlese Diericka, Johana Stuycka z nakladatelství Éditions Oogachtend), Lindy Torfs a spisovatelky Annelies Verbeke, vybrala z celkem přihlášených 43 umělců z celého světa deset následujících laureátů: Paula Bulling & Salissou Maman Oumarou (DE/NER), Conz (BE), Elric Dufau (FR), Karrie Fransman (UK), William Goldsmith (UK), Eva Hilhorst & Wauter Mannaert (BE), Tomáš Kučerovský (CS), Antonio & Carlos Segura Donat (ES), Stedho (BE), Frederik Van den Stock (BE).

Deset vítězných povídek se liší co do stylu kresby i obsahu, ale všechny nabízí osobní pohled na současný Brusel. Porota vybrala povídky, které na 12 stránkách měly co říct a vyjadřovaly obsah novátorskými nebo rafinovanými kresebnými prostředky.

Český architekt Tomáš Kučerovský založil v roce 2000 s několika přáteli časopis Aargh! orientující se na komiksovou tvorbu a o několik let později, v roce 2004, rovněž nakladatelství Analphabet Books se stejným cílem.  Grafické a komiksové práce Tomáše Kučerovského se objevily v několika antologiích a rovněž se autorsky zúčastnil celé řady mezinárodních výstav. Díky komiksu Ptačí perspektiva získal v roce 2008 cenu Muriel za nejlepší grafickou povídku na pražském Komiksfestu.  

Pro Brussels in Shorts zpracovává grafickou reportáž na téma své osobní zkušenosti, kterou ale zároveň kombinuje s fiktivními příběhy, aby vytvořil kontrast mezi svým vlastním příběhem a turistickými očekáváními ohledně Bruselu. Tomáš Kučerovský pobývá v Bruselu od 30. dubna do 14. května 2012. 

Výběr z prací vybraných deseti autorů, kteří právě nyní pracují na nových grafických povídkách o současném Bruselu, je k vidění od 3. 4. 2012 do 15. 8. 2012 v mezinárodním domě literatury Passa Porta.

Passa Porta
A. Dansaertstraat 46
B – 1000 Brussels

otevřeno: po-ne 12.00 > 18.00 – vstup volný

Pro více informací:
www.tomaskucerovsky.tk
www.beschrijf.be

 

© www.beschrijf.be

Místo konání:

Datum:

Od: 30.4.2012
Do: 14.5.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala