Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.9.2012 - 23.9.2012

Vokální soubor Tiburtina Ensemble na festivalu Canto Aperto

Ve dnech 21. září až 23. září 2012 bude v Belgii ve městě Sint – Truiden probíhat hudební festival Canto Aperto specializující se na gregoriánský chorál. Letošní ročník festivalu je zaměřen na téma “Repertoár oblasti Mosely a Rýna ve 12. a 13. století“. České centrum v Bruselu vás srdečně zve na vystoupení ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble, který v rámci festivalu vystoupí dne 22. září v 15:00 hodin.

Soubor Tiburtina Ensemble vznikl v roce 2008 z bývalých členek souboru Schola Benedicta. Navazuje tak na jeho tradici a dále se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Uměleckou vedoucí souboru je zpěvačka a muzikoložka Barbora Sojková. Hlavním interpretačním zájmem souboru je správná deklamace jazyka ve spojení s hudební složkou a vokální technikou, na základě znalosti dobové hudební praxe a teorie. Na českých a světových podiích vystupují se soubory jako je např. Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Inégal, Hofmusici, Doulce Memoire, Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan ad. Za svoji krátkou historii měl soubor možnost vystoupit na předních českých a zahraničních festivalech (např. Letní slavnosti staré hudby Praha, Velikonoční festival Praha, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Concentus Moraviae, Uckermärkische Musikwochwen v Německu, Gregorian Meditations Bratislava, Muziekcenter De Bijloke v Gentu v Belgii ad.).

Více informací o souboru na stránce: http://www.tiburtina-ensemble.com/

Soubor Tiburtina Ensemble byl spolu s ostatními špičkovými soubory, jako jsou např. významné soubory s dlouholetou tradicí Dialogos (Francie), Sequentia (USA), Ensemble Organum (Francie) ad. osloven odbornou porotou festivalu Canto Aperto. Pro letošní ročník Tiburtina exklusivně připravila koncertní program Speculum absconditum – Odvrácené zrcadlo, který se soustředí na osobnost světce sv. Lamberta z Maastrichtu, jehož úcta byla zaznamenána i ve středoevropských liturgických rukopisech kláštera sv. Jiří na Pražském hradě a kláštera St. Lambrecht v Rakousku. Tiburtina Ensemble zvolila repertoár, který propojuje obě dvě oblasti – oblast Rýna a Mosely a oblast Českých zemí, reprezentuje tak českou tradici chorálního repertoáru a českou kulturu jako takovou.

Více informací na stránce: http://www.villarte.eu/

Na festivalu vystoupí tyto soubory:
21. 9. 2012 – Ensemble Organum (F)
22. 9. 2012 – Fontys Early Music Ensemble (NL), Trigon (DE), 15:00 Tiburtina Ensemble (CZ), Dialogos (F), Psallentes (B)
23. 9. 2012 - La Providencia (F), Sequentia (USA)

Místa konání festivalu:
Begijnhofkerk, Begijnhof zn, B-3800 Sint-Truiden
Kapucijnenkapel, Clement Cartuyvelsstraat 10, B-3800 Sint-Truiden
Sint-Gangulfuskerk, Sint-Gangulfusplein zn , B-3800 Sint-Truiden

Místo konání:
Sint-Truiden
Datum:

Od: 21.9.2012
Do: 23.9.2012

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala