Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.10.2020 11:00 - 22.10.2020

Symbol Bruselu, Čurající chlapeček, oblékl český modrotiskový kostým

Čurající chlapeček, symbol Bruselu, 21. října poprvé obleče český kostým, poctu českému tradičnímu řemeslu i oděvnímu návrhářství. Kostým má současný design, vychází ale z tradiční technologie modrotisku, od roku 2018 na seznamu UNESCO. 

Fotogalerie zde.

Slavnostní ceremonie předávání na bruselské radnici proběhne 21. října v 11 hodin a bude také připomínkou českého státního svátku. Česká republika tak doplní staletou tradici předávání nového oděvu bruselské radnici, kterou začal pravděpodobně Ludvík XIV. „V době, kdy není možné slavit státní svátek společenskými či kulturními akcemi, chceme přinést alespoň malou připomínku toho, že kulturní dědictví je stále živé,“ říká k tomu velvyslanec České republiky v Belgii, J. E. Pavel Klucký.

Akci pořádá Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel. Jako návrhářka kostýmu byla vybrána Alice Klouzková - módní designérka, lektorka a kurátorka, která se dlouhodobě zabývá tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu. Vede také Ateliér módního designu na škole současného umění Scholastika.

„Alice Klouzková pracuje s modrotiskem s velkým respektem a znalostí jeho dlouhé a jedinečné tradice, zároveň ho ale aplikuje v současné módě. Panáčkův modrotiskový kostým tak ukazuje, že v Čechách je řemeslo stejně jako oděvní design ve vynikající formě,“ komentuje akci Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu.

Modrotisk je metoda potiskování textilie pomocí dřevěné formy a indiga, výsledný vzor je tedy modro-bílý. V České republice má dlouhou tradici, široké obliby dosáhnul zejména v 19. století. Dnes se mu na českém území věnují dvě řemeslné dílny v Olešnici a ve Strážnici. 28. listopadu 2018 byl modrotisk přidán do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO na základě společné nominace České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska.

Čurající chlapeček dosud kostým od České republiky neměl. Česká republika se tak letos zařadí po bok dalších zemí – Spojených států, Japonska či Francie – které již svůj kostým panáčkovi předaly. Slavnostní předání kostýmu proběhne na radnici Města Brusel 21. 10. v 11:00. Následně bude kostým k vidění na sošce Čurajícího chlapečka do 15:00, a v dalších letech pravidelně například při příležitosti státního svátku dané země. 21. října 2020 tedy snad nebude poslední datum, kdy Chlapeček oblékne modrotiskovou garderobu.

(c) České centrum Brusel / Ingrid Mihalová (foto)

Video vytvořené na počest modrotisku UNESCO

 

Místo konání:

Datum:

Od: 21.10.2020 11:00
Do: 22.10.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala