Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2013 19:00

Surrealistický večer s Janem Švankmajerem v Cinéma NOVA

České centrum v Bruselu, Zastoupení hl. města Prahy v Bruselu a Cinéma Nova vás s velkým potěšením zvou na surrealistický večer s Janem Švankmajerem. Autor navštíví Brusel při příležitosti zahájení výstavy „Jiný vzduch“ skupiny českých surrealistů 1990–2011 v Pražském domě. Uvedení filmu „Přežít svůj život“ ve středu 10. dubna 2013 od 19:00 v Cinéma Nova bude předcházet autorské čtení poezie Jana Švankmajera a surrealistického básníka Josefa Jandy s průvodním slovem dalšího z českých surrealistů Bruna Solaříka. Čtení bude v češtině s titulky v angličtině.

Jan Švankmajer (nar. 1934) patří k předním představitelům české filmové a výtvarné scény posledních čtyřiceti let. Jeho dílo je v dominantní míře určováno filozofií a tvůrčími postupy surrealismu. Švankmajerova filmová tvorba je neoddělitelně spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy. Je uznáván jako jeden z nejlepších světových animátorů a v současnosti je v zahraničí patrně nejuznávanějším českým filmovým tvůrcem. Je považován za vizionáře, který obor významně obohatil a jehož práce inspirují studenty animace po celém světě.

Od svého založení v roce 1997 Cinéma Nova nevynechala žádný Švankmajerův film: Spiklenci slasti, Otesánek a Šílení. V tradici pokračuje i nadále uvedením jeho zatím posledního snímku Přežít svůj život, který přijede autor představit osobně.

Film „Přežít svůj život (teorie a praxe)“ bude promítán v českém znění s francouzskými a anglickými titulky a má, slovy samotného Švankmajera, podobu „komedie, které se nikdo nesměje“. Je v něm mnoho symbolických odkazů na základní motivy surrealismu, a to v prvé řadě na sny a umění snít, dále sexuální symboly a základní leitmotivy psychoanalýzy - incest či Oidipův komplex. Vlastní příběh je založen na kombinaci reality a snu, které se vzájemně prolínají a ovlivňují: Asi šedesátiletému Evženovi se jednou v noci zdál zvláštní sen, kdy šel na ulici s velkým vejcem v náručí a v ten moment na něj zavolala krásná neznámá žena jménem Evženie...

Trailer na: http://www.youtube.com/watch?v=row-LlGN--wKdy: 10. dubna 2013, autorské čtení od 19:00, film bude promítán od 20:00

Místo: Cinéma Nova, Rue d’Arenberg 3, 1000 Brusel

Vstupné: vstupenka na celý večer (čtení, film a setkání): 7,5 € / 6 €

Předprodej: 5., 6. a 7. dubna večer v Cinéma Nova. 50 míst bude k dispozici přímo 10. dubna večer (pokladna otevřena od 18:00)
Lístky doporučujeme zakoupit předem nebo přijít v předstihu.

 

Jiný vzduch v kostce

1990–2012
Retrospektivní výstava Skupiny česko-slovenských surrealistů

Na filmovou projekci Jana Švankmajra navazuje výstava Skupiny česko-slovenských surrealistů „Jiný vzduch v kostce“ (anglicky: Other Air in a Nutshell), ve které jsou kromě Jana Švankmajera zastoupena díla celé řady dalších významných představitelů tohoto uměleckého směru. Výstava v prostorách Pražského domu v Bruselu (avenue Palmerston 16, 1000 Brusel) je přístupna veřejnosti od 12. dubna do 17. května, vždy ve všední dny od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 18:00 hodin. Prohlídku výstavy doporučujeme předem rezervovat na tel. 02 230 94 91.

Leonidas Kryvošej, Přemysl Martinec, Kateřina Piňosová, Martin Stejskal, Eva Švankmajerová, Jan Švankmajer a dvacet dalších spolutvůrců současného surrealismu představí v reprezentativním výběru na sto děl z uplynulého dvacetiletí činnosti Skupiny česko-slovenských surrealistů.

Retrospektivní expozice JINÝ VZDUCH (1990–2012) samovolně sleduje určitý časový rytmus: před dvaceti lety totiž v pražské galerii Mánes proběhla výstava Surrealistické skupiny v Československu TŘETÍ ARCHA, která tehdy mapovala celé dvacetiletí své předchozí činnosti (1970–1991). Jiný vzduch navazuje právě po dalších dvaceti letech, aby tak dokumentoval kontinuitu surrealismu u nás, která započala už roku 1934 založením Skupiny surrealistů v ČSR a pokračovala ilegální činností po celou dobu nacistické okupace i bolševické nadvlády.

Dvacetiletí po roce 1989 prokazuje, že surrealistická obrazotvornost směřuje k určité syntéze neřízeného myšlení a kritického vědomí, k autentickému propojení imaginativních a rozumových složek tvůrčího procesu.

 

       

Místo konání:

Cinéma Nova, Rue d’Arenberg 3, 1000 Brusel

Datum:

10.4.2013 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala