Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.1.2014 - 28.2.2014

Retrospektiva Jiřího Menzela v bruselském kině Cinematek

Režisér československé nové vlny přijal pozvání do Bruselu a díky spolupráci Českého centra v Bruselu, Zastoupením Prahy v Bruselu a kina Cinematek předvede více než desítku snímků v období od konce ledna a v průběhu celého měsíce února.

Jiří Menzel vystudoval pražskou FAMU obor filmová režie pod vedením Otakara Vávry V šedesátých letech 20. století byl součástí československé nové vlny a v té době začíná jeho úspěšná spolupráce s Bohumilem Hrabalem a filmové adaptování jeho literárních předloh. Po světovém ocenění snímku Ostře sledované vlaky pokračuje ve svébytné filmové poetice zdůrazňující obyčejné lidské příběhy na pozadí světových dějin. Je také autorem divadelních inscenací a dokumentů.

Slavnostní zahájení za účasti Jiřího Menzela se odehraje 29. ledna 2014 při příležitosti projekce nejnovějšího snímku Donšajni. Samotné promítání pak bude předcházet masterclass s autorem s překladem do angličtiny.  Celá retrospektiva nabídne 12 snímků a představí tak bruselskému publiku v uceleném souboru tvorbu jednoho z nejznámějších českých režisérů. Program nabídne oskarové Ostře sledované vlaky nebo neméně slavný snímek Skřivánci na niti. Dále pak filmy, jejichž dialogy zlidověly v české společnosti jako Postřižiny nebo Slavnosti sněženek. Výčet doplňují další adaptace literárních předloh Bohumila Hrabala nebo Vladislava Vančury jako Rozmarné léto. Nejnovější tvorbu pak reprezentuje film Obsluhoval jsem anglického krále.

Kdy: 27.1. – 28.2.2014

PROGRAM RETROSPEKTIVY JIŘÍHO MENZELA

27/1    19:00    Přednáška: Jiří Menzel a Československá nová vlna: výstřední kinematografie hledající pravdu (FR)

             21:00    Vesničko má středisková     1985, 102min,v českém znění s titulky FR/NL
 Úsměvná a nostalgická mozaika spojuje Menzelův smysl pro poezii všedního života s humorem scénáristy Zdeňka Svěráka. Příběhy několika postav se vážou na příběh řidiče družstevního náklaďáku Páveka a jeho mentálně zaostalého závozníka Otíka, který připravuje Pávekovi ve své prostotě jeden problém za druhým. Svérázné postavy obývají střediskovou obec Křečovice a jejich osudy se proplétají v řadě komických i hořkých epizod.

Cinematek - Sál Ledoux

29/1    19:00    Masterclass s Jiřím Menzelem (s překladem do AJ)

            20:30     Donšajni     2013, 102 min, v českém znění s titulky AJ
Prostopášná komedie o vášni k životu, hudbě a k ženám prezentuje nejnovější tvorbu režiséra Jiřího Menzela. Příběh provází světem opery zbaveného pozlátka a vypráví o lásce, zklamání i o hudbě a milování.

Cinematek - Sál Ledoux

30/1    19:00    Ostře sledované vlaky        1966, 92 min, v českém znění s titulky FR/NL
Miloš Hrma začíná ve svém zaměstnání jako železniční dispečer ve vesnické vlakové stanici a zároveň touží po prvních sexuálních zkušenostech. První intimní sblížení s průvodčí Mášou však dopadne neslavně a Miloš hledá radu u zkušenějšího dispečera Hubičky, který se proslaví hlavně známou „razítkovou“ scénou s telefonistkou Zdeničkou. Epizody ze života se odehrávají na pozadí událostí druhé světové války v době okupace Československa, kdy se ukazuje pravý charakter lidí. Miloš dospívá a aktivně se účastní sabotáže nacistických vlaků projíždějících jeho stanicí.

Cinematek - Sál Ledoux

2/2    18:00     Rozmarné léto            1967, 76 min, v českém znění s titulky FR/NL
Na přelomu století na maloměstě si tři muži středního věku užívají poklidné léto v dovolenkové oblasti, které naruší příjezd provazochodce Arnoštka a jeho mladé asistentky Anny. Každý z pánů se svým způsobem snaží s krásnou slečnou rozptýlit. Vznešený a vzdělaný jazyk filmových dialogů vychází z knižní předlohy Vladislava Vančury a působí komicky v konfrontaci s životní letargií postav a jejich životně nicotnými tématy hovoru.

Cinematek - Sál Ledoux

5/2 a 7/2    20:00    Báječní muži s klikou        1978, 85 min, v českém znění s titulky AJ
Okouzlující retro příběh o počátcích kinematografie v Československu je poctou průkopníkům české kinematografie. Zápletka si očividně hraje s hyperbolou a částečně vymyšlenými fakty, ale zároveň jsou charaktery snímku založeny na skutečných osobnostech jako Viktor Ponrepo nebo první český herec Josef Šváb Malostranský nebo režisér Jiří Kříženecký.

Cinematek- Sál Plateau

 

9/2    17:00    Postřižiny         1980, 97 min, v českém znění s titulky FR/NL

Postřižiny navazují na Menzelovu tradici lyricko-komických snímků. Vyprávění sleduje mladý pár, Francina a jeho krásnou ženu Maryšku. On je vážený zaměstnanec lokálního pivovaru a ona je obdivovaná kráska městečka beznadějně zamilovaná do svého manžela a perfektní hospodyňka. Příjezd Francinova bratra Pepina dá podnět k řadě humorným a líbezným dobrodružstvím, které naruší poklidnost českého městečka.

Cinematek - Sál Ledoux

 20:00    Slavnosti sněženek    1983, 91 min, v českém znění s titulky AJ
Snímek se odehrává na podzim v chatové oblasti v Kersku, která je obývána excentrickými venkovany s nekonečnou žízní po točeném pivu. Pitoreskní obraz české vesnice předvádí komunitu charakterů ukotvených v předloze Bohumila Hrabala.

Cinematek - Sál Plateau

 

12/2    18:00    Slavnosti sněženek    1983, 91 min, v českém znění s titulky AJ

Cinematek - Sál Plateau15/2    20:00    Konec starých časů    1989, 97 min, v českém znění s titulky AJ
Nově ustavené Národní shromáždění v Československu v roce 1918 dosadí nového správce zámku Kratochvíle. Nový zámecký pán bez aristokratického zázemí svým chováním přivádí do rozpaků nejenom své služebnictvo. Konec starých časů je úsměvnou konfrontací české velkostatkářské společnosti v počátcích republiky.

Cinematek - Sál Plateaux

 

18/2    21:00    Skřivánci na niti    1969, 94 min, v českém znění s titulky FR/NL
Hořce poetický film podle předlohy Bohumila Hrabala vypráví o dusné atmosféře 50. let 20. století v Československu. Na kladenském šrotišti tamních železáren a oceláren pracují lidé nepohodlní dobovému režimu - živnostníci, intelektuálové a věřící. Pásmo paradoxních, někdy groteskních situací zachycuje vzrušení z nevyčerpatelnosti a krásy života překonávajícího i ty nejhorší překážky v době bezohledné diktatury.

Cinematek Sál Ledeaux

 

19/2    18:00    Konec starých časů    1989, 97 min, v českém znění s titulky AJ

Cinematek - Sál Plateau

 

20/2    20:00    Žebrácká opera    1991, 94 min, v českém znění s titulky AJ
Filmové zpracování Havlovy inscenace je komickou a dynamickou gangsterskou komedií. Na přelomu 20. století se rivalské gangy kapsářů střetnou v podsvětí města. Energický spád snímku přidávají vtipy provázející celý příběh a herecké výkony.

Cinematek - Sál Ledoux

 

21/2    17:00    Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina    1993,109 min, v českém znění s titulky FR
V malé ruské vesničce Rudá v roce 1941 nouzově přistane letadlo. Porouchaný stroj je hlídán vojínem Ivanem Čonkinem, prosťáčkem sloužícím u kuchyně. Zapomenutý hlídač se postupně zamiluje do místní pošťačky Ňurky a svou přítomností způsobí místním lidem řadu komických situací. Jediný kdo se jeho přítomnosti obává, je předseda kolchozu Golubjev. A pak vypukne válka…

Cinematek - Sál Ledoux

23/2    17:00    Obsluhoval jsem anglického krále    2006, 119 min, v českém znění s titulky FR/NL
Snímek sleduje životní dráhu prospěchářského číšníka Jana Dítěteho na pozadí událostí první poloviny 20. století. Skrze řadu zaměstnání se Dítě propracovává stále blíže k vytoužené vyšší společnosti. Menzelova filmová adaptace poetizuje erotiku i samotnou profesi vrchního. Dítě i přes ochotu podřídit se nacistické diktatuře a dobrovolný pobyt v koncentračním táboře nedosáhne ke konci života více než vlastnictví osamocené chaty v lesích.

Cinematek - Sál Ledoux

 

26/2    20:00    Žebrácká opera    1991, 94 min

Cinematek - Sál Plateau

 

27/2    18:00    Zločin v dívčí škole    1965, 110 min, v českém znění s titulky FR/NL 
Detektivní triptych Zločin v dívčí škole je adaptací povídek Josefa Škvoreckého. Povídky spojuje postava vyšetřovatele – poručíka Borůvky, zvaného mezi přáteli Bublina. Již svým zjevem je Borůvka pravým opakem známých hrdinů světové detektivní literatury. Je to nenápadný, obtloustlý človíček, fyzicky neobratný, s charakteristickým zadrháváním v řeči. Pod nenápadným zevnějškem však skrývá mimořádně bystrého ducha.

Cinematek Sál Plateau

 

28/2    20:00    Zločin v dívčí škole    1965, 110 min

Cinematek Sál Plateau

 

Vstupné na každou jednotlivou akci je 4EUR.

        
        
         
        
        

 
        
       
Místo konání:

Datum:

Od: 27.1.2014
Do: 28.2.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala