Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2017 - 26.3.2017

Marek Šindelka na festivalu Passa Porta

Od 24. 3. do 26. 3. proběhne v Bruselu šestý ročník literárního festivalu Passa Porta. I tento ročník nabídne celou řadu setkání s významnými světovými spisovateli a ani letos nebude chybět prezentace české literatury. Za Českou republiku přijede nositel ocenění Magnesia litera z roku 2012 Marek Šindelka, který v sobotu odpoledne v prostorách MuntPunt mimo jiné prozradí, co ho nejvíce ovlivnilo v jeho literární tvorbě a následně bude hostem debaty, kterou povede významný profesor KU Leuven Peter Vermeersch (18h, Café Ritz).

Festival Passa Porta je již tradičně hlavní literární událostí v Bruselu. Každý druhý rok se na něm sejde několik desítek světových spisovatelů a v centru města probíhá více než 80 literárních a uměleckých akcí. Festival vytváří jedinečnou příležitost pro inspirativní setkání nejen čtenářů a milovníků literatury, ale také autorů, překladatelů či intelektuálů z celého světa.

Celý festival bude provázet téma ceny risku v naší době nejistoty, přičemž se nezaměřuje jen na jeden žánr nebo téma. Snaží se propojit více literárních žánrů a otevírat nová témata, která rozvíjí a ukazuje z mnoha pohledů.

Marek Šindelka není pro belgické publikum neznámý. Pro vlámsky mluvící čtenáře je známý především svou sbírkou povídek Mapa Anny (Odeon, 2014), přeloženou a vydanou v roce 2016 nakladatelstvím Das Mag pod názvem Anna in kaart gebracht, která sklidila mnoho pozitivních recenzí. V únoru byl také Marek Šindelka pozván Českým centrem na literární čtení v evropském knihkupectví LibreBook. Posledním Markovým dílem je román Únava materiálu, který vyšel v roce 2016 a který je prvním románem o uprchlické krizi – nejen v Česku, ale dost možná úplně první v celé Evropě.  

Marek Šindelka obdržel nejen cenu Magnesia litera za sbírku povídek Zůstaňte s námi (Odeon, 2011), ale byla mu také udělena Cena Jiřího Ortena (2006) za sbírku Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005). Řadí se tak mezi kvalitní a progresivní mladé české prozaiky.

Tento již šestý ročník festivalu bude slavnostně zahájen v pátek 24. března ve 20 hodin v Flagey. V sobotu večer se bude v centru festivalu Beursschouwburg konat závěrečný večer, kde v mnoha místnostech budou najednou probíhat literární a umělecké akce různých žánrů a v neděli uzavřou celý festival fenomenální spisovatelka Annie Ernaux  čtením v Bozar a Herman Koch spolu s Connie Palman v KVS (Le théatre de ville Bruxellois).

Kdy: od 24. 3. do 26. 3. 2017

Kde: Brusel – rezervace na jednotlivé akce zde. V prodeji je také „pass“ na celý festival.

Více informací

Místo konání:

Brussels

Datum:

Od: 24.3.2017
Do: 26.3.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala