Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.1.2014 - 8.2.2014

Ozvěny 17. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava v Bruselu

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava se vrací po roce do Bruselu ve svém druhém vydání. České centrum v Bruselu společně se Zastoupením Kraje Vysočina v Bruselu, městem Jihlava a artovým kinem Nova vás srdečně zvou na přehlídku autorského dokumentárního filmu ve dnech 31. ledna 2014 – 8. února 2014. Festival se koná pod záštitou MEP Zuzany Brzobohaté.

Mezinárodní festival dokumentárního filmu Jihlava se stal fenoménem českého i světového dokumentárního dění a za dobu své existence se stal největším svého druhu ve střední Evropě. Letošní druhý ročník Ozvěn v Bruselu nabídne 13 snímků. Publikum bude mít možnost vidět to nejlepší ze 17. ročníku festivalu, který se konal od 24. do 29. října 2013 v Jihlavě. Filmy byly vybrány ze čtyř soutěžních sekcí (Obus bonum, Mezi moři, Česká radost, Fascinace) zástupci kina Nova během jejich pobytu na festivalu. Ve výběru je mnoho oceněných snímků jak z české, tak ze světové soutěže. Většina projekcí v kině Nova bude obohacena o besedy s režiséry snímků.

Festival bude zahájen snímkem Velká noc režiséra Petra Hátleho, odehrávající se v soumraku spotřebitelské demokracie a zachycující v dokumentární fikci hrdiny žijící nocí města. Film vyhrál hlavní cenu v kategorii Nejlepší český dokumentární film 2013 v sekci Česká radost. Zvláštní uznání v této sekci získal snímek Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se režiséra Andrana Abramjana pojednávající o současné společnosti plné přebytku a kolapsu ilustrované v prostotě her na dětském hřišti. Další vítězný dokument, cena za Nejlepší světový dokumentární film 2013 v sekci Opus Bonum, Povstání přiveze do Bruselu režisér Peter Snowdon. Mapuje sedm dní vzpoury v Egyptě poskládaný z amatérských videí arabského jara umístěných na YouTube. Cenu za Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři získal dokument Zima/Zázrak v režisérské spolupráci Gustavo Becka a Željky Sukové. Svědectví o transformaci sakrálního prostoru i náboženského poselství přináší na pozadí velkého křesťanského svátku tato alegorická dokufikce. Zvláštním uznání v této sekci získal snímek Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa, který na základě jednoho ne zcela dořešeného případu vraždy zpochybňuje soudní moc ve své zemi. A konečně 727 dnů bez Karama, oceněný Silver Eye 2013 pro nejlepší dlouhometrážní dokumentární film o nesmyslnosti rakouské imigrační politiky vůči obyvatelům zemí třetího světa představí režisérka Anja Salomonovitz.

Dále se publikum dále může těšit na dokumenty Lecedra (r: Jivko Darakchiev), Ořez (r: Johanna Domke, Marouan O'mara), Hlavní nádraží-Sofie (r: Alberto Iordanov), Spící duše (r: Alexander Abaturov), Dark Matter (r: Massimo D'Anolfi a Martina Parenti), Jsme mutanti (r: Konrad Wakolbinger) a Sou (r. Tatsuto Kimura).

Více o MFDF Jihlava 2013: http://www.dokument-festival.cz/

Oficiální stránky Cinéma Nova: http://www.nova-cinema.org/

 

Přehled filmů, které se budou během Ozvěn promítat: 

31/1/2014  20:00  Velká noc (Česká radost), Režie: Petr Hátle, Česká republika 2013, 72 min, v originálním znění s titulky AJ

V soumraku spotřebitelské demokracie kněžky lásky ožívají a vyčkávají zákazníky. Prostitutky, prodavačky, pokladní, skladníci, non stop bary, diskotéky, zatuchlé byty v dokumentární fikci. Subkultury nespavosti žijící věčnou nocí, neutuchající nespokojeností s vlastním životem a nenaplněnými touhami. Rytmus nočního života spotřeby a rychlého užitku mořeného pervitinem a levným alkoholem.

31/1/2014  22:00  Zima/Zázrak (Mezi moři), Režie: Gustavo Beck, Željka Suková, Chorvatsko, Dánsko, Brazílie 2013, 60 min , v originálním znění s titulky AJ

Alegorická dokufikce přináší lehce meditativní a zároveň moderní impresi velkého křesťanského svátku a podává svědectví o transformaci sakrálního prostoru i náboženského poselství. Anonymní hrdinové na opačných koncích světa vyprávějí pod taktovkou silné obrazové i střihové stylizace o cestách své víry.

+ Lecedra (Mezi moři), Režie: Jivko Darakchiev, Francie, Bulharsko 2012, 30 min, v originálním znění s titulky FR

Lesidren je malá vesnice v Bulharsku, odkud pochází režisér snímku a kam se po dlouhé době navrací. S kamerou v ruce. Dokument o nemožnosti jen nezúčastněně pozorovat místo, s nímž jsme citově svázáni. Do někdy až extrémně popisné observace znenadání vpadávají emotivní animace jako režisérův účastný komentář.

1/2/2014  19:00  Kauza Cervanová (Mezi moři), Režie: Robert Kirchhoff, Slovensko, Česká republika 2013, 100 min, v originálním znění s titulky AJ

Před téměř 40 lety byla na Slovensku zavražděna mladá žena. Dodnes se skupina mužů, odsouzených za tento zločin, marně snaží dokázat, že se stali oběťmi justičního teroru. Režisér zcela nepokrytě sympatizující s odsouzenými jejich případ přesahuje a nepřímo vyjevuje pochybnosti o důvěryhodnosti soudní moci v jeho zemi.

22:00  Ořez (Opus Bonum), Režie: Johanna Domke, Marouan O'mara, Egypt, Německo 2013, 47 min, v originálním znění s titulky AJ

CROP je inovativní dokument zabývající se účinkem obrazů během Egyptské revoluce v roce 2011. Ve filmu neuvidíte žádné záběry z průběhu revoluce, ale dění v redakci nejstarších a nejvlivnějších státních novin Al Ahram. Pomocí sledu pečlivě poskládaných záběrů sledujeme dění uvnitř budovy, od nevyššího vedení až po nejposlednějšího zaměstnance. Ústředním tématem je příběh fotografa, který propásl revoluci kvůli svému pobytu v nemocnici. Vypráví o svých osobních zkušenostech s nekalými mediálními praktikami starého režimu.

 Hlavní nádraží – Sofie (Krátká radost), Režie: Alberto Iordanov, Bulharsko, Velká Británie 2013, 13 min, v originálním znění s titulky AJ

Největší nádraží na Balkáně, postavené v čase vrcholné slávy socialismu, je dnes místem, kterému se mnozí raději vyhýbají. Surreálná reflexe zachycující putování jehličnanu, prázdný hotel, nefungující kavárnu a fragmenty ze života lidí spjatých s nádražím je vyžilým odrazem současného stavu celé země.

2/2/2014  19:00  727 dní bez Karama (Mezi moři), Režie: Anja Salomonowitz, Rakousko 2013, 80 min, v originálním znění s titulky AJ

Snímek odhalující nesmyslnost rakouské imigrační politiky vůči obyvatelům zemí třetího světa není pouhou kritikou systému. Režisérka Anja Salomonowitzová pomocí příběhových miniatur vícera smíšených manželství či partnerství zpravuje o síle lásky. Hrdiny komponuje do dlouhých, statických záběrů a spojuje jednotným prvkem – žlutou barvou.
 

Jsme mutanti (Krátká radost), Režie: Konrad Wakolbinger, Rakousko 2013, 14 min, v originálním znění s titulky AJ

 Reforma rakouské pošty otevřela palčivé téma zaměstnanců, které až do důchodu nelze propustit. Výčtem dat se zamýšlí nad problematikou nebezpečných, ale společensky přijatelných opatření velkých společností ústících v pracovní dny bez náplně, apatii, surfování po internetu a pohrdání lidskou důstojností.

7/2/2014  20:00  Povstání (Opus Bonum), Režie: Peter Snowdon, Belgie, Velká Británie 2013, 78 min, v originálním znění s titulky AJ

Sedm dní vzpoury zachycených zevnitř předkládá dokument poskládaný z amatérských videí z arabského jara umístěných na YouTube. Rozmazané, bezprostřední obrazy demonstrantů, brutálních policejních zásahů a poničených měst ukazují, že nejlepší způsob, jak pochopit chaos, je stát se jeho součástí.

22:00  Spící duše (Mezi moři), Režie: Alexander Abaturov, Francie 2013, 51 min, v originálním znění s titulky FR

Ruský režisér skládá z různorodých záběrů mozaiku ruské venkovské mentality postižené vládní propagandou. Předvolební období v odlehlém ruském městě Ačinsk je protknuté hlasy propagátorů režimu, které přehlušuje pouze sekání ledu na sibiřském jezeře. Skepse odpůrců režimu už dopředu předvídá jednoznačný výsledek.

8/2/2014  19:00  Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se (Česká radost), Režie: Andran Abramjan, Česká republika 2013, 40 min, v originálním znění s titulky AJ

Komentář k hroutící se civilizaci ve čtyřech dějstvích obsahující stopové prvky islámofobie, ateismu, bulvárních médií, Marka Zuckerberga, plesnivého chleba, demonstrantů, gastarbeiterů, egyptologů a skepse. Velká polemika nad transcendentálními otázkami metastazující civilizace zpodobněná v mikroskopických příkladech české společnosti. Společnost přebytku a kolapsu ilustrovaná v prostotě her na dětském hřišti.

Sou (Fascinace), Režie: Tatsuto Kimura, Japonsko 2012, 10 min, bez dialogu

Textury nerostů precizně ukládané přes sebe zdůrazňují pevnost, ale i proměnlivost v čase. Části vzorů se vstřebávají do jiných, nerozbitnost se ztrácí v průhlednosti. Animace neživých povrchů a podloží země zhušťuje čas geologické proměny trvající v reálném dějinném běhu i miliony let.

 21:00  Temná hmota (Opus Bonum), Režie: Massimo D'Anolfi, Martina Parenti, Itálie 2013, 77 min, v originálním znění s titulky AJ

Film takřka beze slov o věcech, o kterých se často moc nahlas nemluví. Armádní pokusy učinily z italské vojenské zkušební střelnice místo nebezpečné pro život lidem a vůbec všem živým tvorům z nejbližšího okolí. Místo ne náhodou asociující Zónu ze Stalkera, které probouzí zvědavost právě vnucenou negací života.

 

 

Kdy: 31. ledna 2014 – 8. února 2014

 

Kde: Cinéma Nova, 3 rue d´Arenberg, 1000, Brusel

Vstupné: 3,5 - 6EUR

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 31.1.2014
Do: 8.2.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala