Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2016 - 27.4.2016

Ozvěny festivalu Jeden svět hovoří o domově

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se představí v Bruselu od 18. do 27. dubna, kde se bude promítat bruselskému publiku výběr 14 snímků uvedených letos v Praze. České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení ČR při EU a organizace Člověk v tísni ve spolupráci s Italským kulturním institutem, centrem umění BOZAR a Zastoupením Norska při EU vás zvou na tuto ojedinělou filmovou událost spojenou s lidskými právy.

Již podesáté Jeden svět v Bruselu osloví zástupce evropských institucí, filmové fanoušky i běžné publikum s cílem iniciovat diskuzi na významná společenská témata. Slavnostní zahájení proběhne 18. dubna ve 20:00 v centru umění Bozar snímkem Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Snímek belgického režiséra Tima De Keersmaeckera mapuje příběh Adama s Omarem, mladých kluků vyvržených osudem na břehy italského ostrova Lampedusa. Záchranný kruh jim hodily dvě italské rodiny, které se o ně už několik let starají. Tunisan Omar pracuje v Centru pro uprchlíky a Adam z Ghany uklízí rodinný hotel. Oba se každým dnem snaží vzdálit životům, které opustili a k nimž se už nemíní vrátit. Zakotvit v novém prostředí, které je pro mnoho migrantů pouze přestupní stanicí, je ale těžší, než si představovali. Vědí, že jejich cesta na tomto ostrově nekončí. Jenom v sobě budou muset najít odvahu začít jinde úplně znova. Film bohatý na obrazové metafory podává působivé a osobní podobenství o člověku, který pro sebe buduje nový domov. Po filmu bude následovat debata s filmaři a odborníky na téma filmu.

Festivalové projekce se budou konat v Evropském parlamentu, na Stálém zastoupení ČR při EU, v Zastoupení Norska při EU, centru umění Bozar a Italském kulturním institutu. Po projekcích budou následovat panelové debaty s účastí politiků, lidskoprávních aktivistů a mezinárodních nevládních organizací.

Vítězný film Jednoho světa v Bruselu bude ze sedmi soutěžních snímků vybírat pětičlenná porota. Letos v ní zasednou: Andrew Rettmann z EU Observer, Catherin Absalom z Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH), Emma Achilli z Front Line Defenders, Markéta Balková, důstojnice lidských práv v European External Action Service (EEAS) a Karolína Babická z International commission of jurists.

Rezervovat si místa je možné na webu Jednoho světa.

 

(Ne)Vášnivá debata o migraci: český příspěvek

Jsme potěšeni, že Vás můžeme pozvat na debatu se Šimonem Pánkem, ředitelem společnosti Člověk v tísni, kterou moderuje Jurek Kuczkiewicz, novinář z Le Soir. Debata s názvem „(Ne)Vášnivá debata o migraci: český příspěvek“ se bude konat 19.dubna ve 20:00 h v centru umění Bozar.

Šimon Pánek se v roce 1989 stal jedním ze studentských vůdců Sametové revoluce v tehdejším Československu. Jako zakladatel a ředitel největší středoevropské nevládní organizace Člověk v tísni působící v oblasti humanitární pomoci, rozvojové pomoci a podpory svobody a demokracie na celém světě má mnoho zkušeností se současnou migrační krizí. V této diskuzi se bude zabývat středoevropským kontextem migrační krize, sdílet zkušenosti z práce své organizace s uprchlíky a diskutovat i o širším evropském rozměru současné krize. Diskuze, kterou bude moderovat novinář Jurek Kuczkiewicz z deníku Le Soir, je součástí výstavy „Imagine Europe. In Search of New Narratives“, ve které centrum umění BOZAR zve umělce, vědce a myslitele k tomu, aby představili svou vizi budoucí Evropy. Diskuze je pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Belgii. Vstup zdarma, rezervace na komperova@czech.cz.

 

 

Skutečná proměna Kuby?

Rádi bychom Vás pozvali také ke kulatému stolu na téma: Skutečná proměna Kuby?, která se bude konat 26. dubna v 13:00 hHlavním hostem je Julio Aleaga, nezávislý kubánský novinář. 

Došlo na Kubě k nějaké reálné změně v oblasti lidských práv? Co by evropská „dvacetosmička“ neměla zapomenout? 

Sedmé kolo jednání mezi Evropskou unií a Kubou se konalo 11. března 2016 v Havaně mezi vysokou představitelkou Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyní Evropské komise Federicou Mogherini a kubánským ministrem zahraničí Brunem Rodriguezem. Vzhledem k tomu, že EU s kubánskou vládou začaly poprvé vyjednávat dohodu o politickém dialogu a spolupráci, konala se různá setkání pro nalezení východisek pro budoucí dohody. Nicméně kubánská vláda dosud nepřistoupila na žádné ústupky, ani se nepokusila o reálnou změnu a lidská práva i nadále zůstávají problémem, na který Evropská unie při jednáních bohužel přestává poukazovat. Člověk v tísni ve spolupráci s europoslancem Tomášem Zdechovským pozvali dva zástupce kubánské nezávislé občanské společnosti, kteří budou sdílet své názory o jednání EU s Kubou a jeho dopadu na lidská práva. Po debatě organizace Člověk v tísni představí výstavu s názvem „How Can the World Help Cuban Civil Society“, jejímž cílem je vyzvat širokou veřejnost k podpoření nezávislé občanské společnosti na Kubě. Akce se koná ve spolupráci s europoslancem Tomášem Zdechovským. Prosíme, registrujte se alespoň 3 dny předem mailem na: tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu.


 

PROGRAM:

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe – SOUTĚŽ
18. dubna 2016 20:00, Bozar Cinema, Rue Ravenstein 23

 


 Můj džihád
19. dubna 2016 18:30, Evropský parlament, Place Luxembourg

 


Cargo 200
19. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 

 

Ve stínu minulosti – SOUTĚŽ
20. dubna 2016 18:30, Evropský parlament, Place Luxembourg

 Demokracie - SOUTĚŽ
20. dubna 19:00, Italský kulturní institut, Rue de Livourne 38

 Návrat domů – SOUTĚŽ
20. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 Bábušky z Černobylu
21.dubna 2016 19:00, Italský kulturní institut, Rue de Livourne 38

 Moje teplá čínská svatba
21. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 Život podle Václava Havla

21. dubna 2016 20:00, Bozar Cinema, Rue Ravenstein 23

 Po arabském jaru - SOUTĚŽ
22. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 

 

Plavba- SOUTĚŽ
25. dubna 2016 18:00, Zastoupení Norska při EU, Rue Archimede 17

 

 Havana Motor Club - SOUTĚŽ

25. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 Groznyj Blues
26. dubna 18:00, Zastoupení Norska při EU, Rue Archimede 17

 

 


Ukradená zem
26. dubna 2016 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 

 

 

Více informací: http://www.oneworld.cz/2016/brussels 

nebo http://www.jedensvet.cz/2016/program-po-dnech 

Facebook: One World in Brussels

 

Kde: Stálé zastoupení České republiky při EU, Evropský parlament, Zastoupení Norska při EU, centrum umění Bozar, Italský kulturní institut

Kdy: 18. - 27.4. 2016

 

                                                                          

Místo konání:

SZ, EP, Zastoupení Norska při EU, Bozar, Italský kulturní institut

Datum:

Od: 18.4.2016
Do: 27.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala