Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.5.2013 19:00 - 22:00

Evropská noc literatury v Bruselu 2013

Dne 16. května se bude konat bruselská premiéra projektu Noc literatury. Mezi 19. a 22. hodinou budou na atraktivních místech v centru města probíhat veřejná čtení evropských spisovatelů v podání renomovaných belgických autorů jako Alain Berenboom, Marianne Sluszny, Annelies Verbeke, Benno Barnard a jiní. Projekt je pořádán Sdružením evropských kulturních institutů EUNIC.

V každém místě budou předneseny dva texty ve francouzštině a holandštině. Čtení v každém jazyce bude trvat 10 minut, a bude se opakovat o hodinu později. Tímto způsobem mohou návštěvníci měnit místa v průběhu večera a objevovat evropské autory v jejich vlastním jazyce.

Jedná se o texty těchto evropských autorů: Michel Torrekens (Belgie, fr.), Claire Angelides (Kypr), Marek Šindelka (Česká republika), Erling Jepsen (Dánsko), Emil Tode (Estonsko), Delphine de Vigan (Francie), Stefano Benni (Itálie), Agne Žagrakalytė (Litva), Joseph Pearce (Belgie, hol.), Benno Barnard (Nizozemsko), Marek Bienczyk (Polsko), Lojze Kovačič (Slovinsko), Juan Gabriel Vasquez (Španělsko) a Hakan Günday (Turecko).

Česká republika bude zastoupena mladým českým autorem Markem Šindelkou. Jeho dílo budou číst Luc Baba ve francouzštině a Maud Vanhauwert v holandštině. Šindelka svou literární pouť začal jako básník. Ihned po vydání své první sbírky Strychnin a jiné básně mu byla v roce 2006 za toto dílo udělena Cena Jiřího Ortena a Šindelka se záhy stal úspěšným básníkem nejmladší generace. Postupem času nasbíral další zkušenosti, a tak se jeho obdivovatelé koncem roku 2008 mohli pokochat vydáním jeho další knihy – tentokráte jde ovšem o Šindelkův prozaický debut, nazvaný Chyba. V Bruselu bude čtena ukázka z povídky Polaroid z autorovy poslední sbírky Zůstaňte s námi, která se bez nadsázky hlásí o status jednoho z nejpovedenějších prozaických děl posledních let v české literatuře.

Čtení ukázky z povídky Polaroid (v holandštině vyšlo v edici Moldaviet, nakladatelství Voetnoot, 2012, překlad Edgar de Bruin) proběhne v prostoru La Bellone v centru Bruselu (rue de Flandre 46 1000 Bruxelles). Společně s Markem Šindelkou zde bude představen i italský autor Stefanno Benni.

Projekt Noc literatury vznikl v Praze, kde se v roce 2012 zúčastnilo čtení na 20 místech více než 100 000 lidí. Projekt měl velký úspěch i v jiných evropských městech. Na základě tohoto poznatku se EUNIC in Brussels rozhodl uskutečnit Noc literatury i v Bruselu. Letos se bude Noc literatury konat ve více než 20 evropských městech.

Více informací na: www.literaturenight.eu

 

Místo konání:

Datum:

16.5.2013 19:00 - 22:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala