Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.9.2015 - 6.9.2015

Lela Geislerová a nakladatelství Meander se představí na Fête de la BD v Bruselu

Od 4. do 6. září 2015 se bude konat v Bruselu již šestý ročník festivalu komiksů Fête de la BD. Letos poprvé se na festivalu představí i česká komiksová kreslířka Lela Geislerová, která v pátek 4. září od 16hod představí ve 20 minutovém vystoupení svou poslední tvorbu. V 16:50 pak Ema Pecháčková představí nakladatelství Meander v přednášce s názvem „ Meander - 20 let grafických knih v Praze“. Obě vystoupení budou probíhat v angličtině. Lela Geislerová i zástupci nakladatelství Meander budou na festivalu přítomni celý víkend a na svém stánku uspořádají nejrůznější aktivity pro děti. V případě zájmu Lela Geislerová ráda podepíše některou ze svých knih. Za podpory Ministerstva kultury ČR.

Lela Geislerová

Vystudovala SOŠV Václava Hollara a na VŠUP dva ročníky oboru textil – oděv. Občas pracuje jako kostýmní výtvarnice; navrhovala např. kostýmy pro divadelní přestavení Ubu se baví a příležitostně spolupracuje s oděvní firmou Pietro Filipi.

Proslavila se ale jako autorka filmových plakátů (např. Pusinky, Nevinnost, Krysař aj.) a bookletů (pro Monkey Business, J.A.R), a zejména jako kreslířka ilustrací pro Lidové noviny – přílohu Orientace.

Ilustruje i pro řadu jiných časopisů – např. pro magazín Elle nebo Respekt, kde každý týden přispívá oblíbeným autorským stripem Zen žen. Ve sborníku BRUTTO (2009) vydala komiks Magda.

V současné době se věnuje převážně komiksu a ilustraci. Nakladatelství Meander vydalo knihu Evy Prchalové „Cesta svatým Vít-ahem“, kterou Lela Geislerová ilustrovala.

http://lelageislerova.blogspot.be/

 

Nakladatelství Meander

Zakladatelkou a majitelkou nakladatelství je překladatelka Ivana Pecháčková. Počátky Meandru sahají do roku 1995, kdy se Ivana Pecháčková rozhodla začít knížky také vydávat. Napsala dvě první knížky pro děti a neměl je kdo vydat, a tak je vydala sama. Později k tomu přibyly knihy jejích přátel a známých.

Ediční řada Modrý slon – zde vycházejí náročnější, umělecké autorské knihy pro děti. Právě tyto knihy nakladatelství proslavily – každá z nich je svého druhu sběratelským kouskem, prvních sto výtisků je zpravidla číslováno a obsahuje vlastnoruční podpis autora. Jsou to skutečně výjimečná díla.

Jak říká nakladatelka: „Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

http://www.meander.cz/

 

Festival komiksů Fête de la BD v Bruselu

Festival je v Bruselu pořádán od roku 2009 a každoročně přivítá více než 100 tis. návštěvníků. Mladí i staří, amatéři nebo profesionálové, všichni si vyberou z mnoha nabízených aktivit.

Letošní ročník, který se bude konat 4. – 6. září, bude hostit muzea komiksů, knihkupce, obchodníky a součástí festivalu bude i několik desítek výstav pro děti i dospělé. Návštěvníci se mohou těšit na konference, semináře a hlavně stovky autorů, kteří zájemcům rádi podepíší svá díla. Pro ty nejvytrvalejší je přichystaná i tzv. noční show, Balloon’s Day Parade, Rallye journal Tintin, komentované prohlídky atd.

http://visitbrussels.be/bitc/BE_en/comics-festival.do

 

Český program na festivalu:

Pátek 4. září 2015
16:00 - 16:30 - přednáška Lely Geislerové o své práci a o knize "Cesta svatým Vít-ahem" - v angličtině
17:00 - 17:30 - Ema Pecháčková představí nakladatelství Meander v přednášce s názvem „ Meander - 20 let grafických knih v Praze“ - v angličtině
18:00 - 18:30 - workshop Emmy Pecháčkové pro děti na stánku nakladatelství
18:00 - 20:00 - autogramiáda knížek Lely Geislerové na stánku

Sobota 5. září 2015
11:00 - 11:30 - workshop Emmy Pecháčkové pro děti na stánku nakladatelství
10:00 - 12:00 - autogramiáda knížek Lely Geislerové na stánku

Neděle 6. září 2015
13:00 - 13:30 - workshop Ivy Pecháčkové a Lely Geislerové pro děti na stánku nakladatelství
13:00 - 15:00 - autogramiáda knížek Lely Geislerové na stánku

 

Kdy: 4. – 6. září 2015
Otevírací doba: pátek: 15:30-22h, sobota: 10h-22h, neděle: 10h-18h
Kde: Parc de Bruxelles, 1000 Brusel

 

     

Místo konání:

Parc de Bruxelles, 1000 Brusel

Datum:

Od: 4.9.2015
Do: 6.9.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala