Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2019 16:30

Métro, ROBOT, dodo - roboti a umělé bytosti v Lutychu

Fascinace roboty je tématem odpoledního programu v PointCulture Liège, kde si každý – nejen rodiny s dětmi - najde své. Výstava, tanec, hudba, filmy, to vše k tématu robotů a umělých bytostí. PointCulture Liège a České centrum Brusel tak zároveň chtějí vzdát hold českému spisovateli Karlu Čapkovi, otci slova „robot“. Poprvé ho použil ve svém vědeckofantastickém dramatu R.U.R. v roce 1920. Jak moc se jeho předpovědi splnily? A jak to bude s roboty za dalších sto let? 

Program:

• 15:30 Interaktivní přednáška | „Čapek a umělé bytosti“- Ilona Machová

• 17:00 Vernisáž | „Ode dneška za 100 let“  českého ilustrátora Daniela Špačka

• 18:00 Koncert | „Pickup machines“  & a jiné!

100 years from nowProgram zahájí v 15:30 Ilona Machová se svým workshopem na téma „Čapek a umělé bytosti“.

od 13 let| Malé občerstvení pro účastníky zdarma |VSTUP ZDARMA s nutnou registrací: ZDE.

Autorka nám ve své interaktivní prohlídce historickým vývojem umělých bytostí v literatuře ukáže, nakolik Karel Čapek ovlivnil naši představu o umělých bytostech. Pro menší i velké posluchače!

Ilona Machová již od roku 2008 pracuje v uměleckých institucích, jako jsou divadla (Klicperovo divadlo, Divadlo D21) nebo kino (Bio Central) v Hradci Králové. V roce 2016 iniciovala vznik webových stránek www.karelcapek.cz o Čapkovi a jeho rodině, které mapují místa ve východních Čechách, kde rodina pobývala a kde vzniklo množství děl Karla a Josefa Čapkových i jejich sestry Heleny. Zároveň je spoluautorkou brožury s mapou, která byla vytvořena za účelem popularizace díla sourozenců Čapkových.  V současné době pracuje na projektu knihy o Boženě Němcové, jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek. 


V 17:00 představí český ilustrátor Daniel Špaček svou výstavu „Ode dneška za 100 let“. Výstava bude otevřena od úterý 7. května a potrvá až do soboty 29 června.

Rok 2119. Je robot kamarád budoucnosti nebo hrozba? Je robot kamarád člověka? Je robot kamarád jiného robota? Rok 2119. Vzali nám roboti práci? Budou mít všichni roboti práci? Rok 2119 a vlastně celkem veselá vize budoucnosti očima ilustrátora Daniela Špačka. Více o výstave najdete zde. Výstavu zahájíme se sklenkou moravského vína!


Koncert „Pickup machines“, který odstartuje v 18:00, uzavře celé odpoledne. Ve své tvorbě kapela mísí elektroakustiku a elektromechaniku, digitální umění a syntetizátory, a vzniká tak úplně nový druh hudby. Pódium s muzikanty dokonce sdílí oživlé stroje.  

Po celé odpoledne:

Anaël Honings, alias  Dj Bon Gout je známý svými rozmanitými sety, ve kterých mísí vlastní tvorbu s ostatními hudebními styly. Set do tématu robotiky bude nepochybně určitou výzvou i pro tak všestranného umělce.

Kreativní koutek: celé odpoledne budou probíhat tvůrčí aktivity pro děti, rodiče i prarodiče k tématu.

•  Překvapení,  ke kterému poskytneme pouze několik indicií: roboti v pohybu, rytmus… a spolek Free your HeArt

 

Facebook - stava | Facebook - métro, ROBOT, dodo

 

Kdy: 18. Května 2019 v 15:30 hodin

Kde: PointCulture Liège,  Rue de l'Official 1-5, 4000 Lutych

VSTUP ZDARMA

Program je organizován v rámci celoročního tématu "TRAVAIL" (práce) síte kulturních institutů PointCulture s podporou Kanceláře Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci.

Všechny ilustrace použité na této stránce jsou dílem Daniela Špačka.

  

Místo konání:
Liège/ Lutych / Luik
Datum:

18.5.2019 16:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala