Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2017 19:30

Lenka Horňáková-Civade představí svou knihu „Marie a Magdalény“ v Bruselu

České centrum v Bruselu a Centre d’études tchèques na Université Libre de Bruxelles Vás společně zvou na literární setkání s Lenkou Horňákovou-Civade, českou spisovatelkou, novinářkou a malířkou, žijící od roku 1998 trvale ve Francii. Setkání, při kterém autorka představí svou nejnovější knihu „Giboulées de soleil“ (Alma, 2016), proběhne 1. března 2017 od 19:30 v Maison des Arts na Université Libre de Bruxelles (debata ve francouzském a českém jazyce).

Krátce poté, co tento román ve Francii vyšel, byl zařazen do výběru laureátů významné francouzské literární ceny – Prix Renaudot. Oceněn pak byl „cenou mladých čtenářů“ Prix Renaudot des lycéens a několika dalšími francouzskými literárními poctami. Kniha také vzbudila nebývalý ohlas jak u kritiky, tak čtenářů. Na jaře tohoto roku vyjde v  nakladatelství Argo její český překlad „Marie a Magdalény“.

O knize Marie a Magdalény (Giboulées de soleil)

Magdaléna, Libuše, Eva… jedna rodová linie a stejný osud: všechny vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila nacistickou okupaci, Libušino dětství, rámované kolektivizací, končí za okupace vojsky Varšavské smlouvy, Eva je dítětem normalizace. A jedna po druhé svým osobitým způsobem vypráví o lásce, o naději, o světle v temnotách a o vnitřním zdroji síly, která každé z nich umožní nést hlavu vztyčenou navzdory nepřízni osudu i historie.

Lenka Horňáková-Civade pevným, a přitom křehkým, průzračným a zpěvným stylem prostřednictvím svých hrdinek vystavěla rodinnou ságu, příběh jedné rodiny, navzdory tragickým okolnostem velmi prostý, navzdory velké historii velmi všední a navzdory obyčejnosti velmi silný.

O autorce

Lenka Horňáková-Civade vystudovala VŠE a začala se studiem na FF UK. To už bylo po sametové revoluci, kdy se otevíral nový svět a nové obzory – před dokončením studií dala přednost cestování, aby se nakonec usadila na jihu Francie. Na pařížské Sorboně vystudovala výtvarné umění, kterému se věnuje aktivně: její kresby, akvarely a olejomalby jsou zastoupeny ve sbírkách v Austrálii, USA i v Evropě, jedna z jejích kreseb je použita i na obálce knihy. S vlastí i rodným jazykem zůstala ve spojení – česky vyšly její knihy Provence jako sen (2010), Lanýže (2011) a Pohlednice z kavárny (2015) – každá z nich jiným literárním jazykem odráží autorčino vnímání (jiho)francouzské reality. Praha – Paříž (2013) zase pohled dvou žen-cizinek, z nichž každá žije v rodné zemi té druhé. Marie a Magdalény přinášejí zásadní změnu: Lenka Horňáková-Civade je napsala francouzsky (česky vychází v jejím vlastním překladu), téma je naopak české.

 

Kdy: 1. března 2017 od 19:30

Kde: Maison des Arts, Avenue Jeanne 56, 1050 Ixelles

Vstup: volný

Setkání ve francouzském a českém jazyce

Na akci bude možnost zakoupit knihu Giboulées de soleil

 

Místo konání:

Datum:

1.3.2017 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala