Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.10.2019 19:30

Lenka Horňáková-Civade: uvedení knihy Symfonie z nového světa

Atmosféra před blížící se druhou světovou válkou. Konzul Vladimír a mladá Bojena s dítětem a hadrovou panenkou. Osudy jednotlivých postav se propletou ve francouzském Provence a mezi řádky celé knihy se nese Dvořákova skladba Z nového světa. České centrum a Centrum českých studií Bruselské svobodné univerzity pořádají 9. října od 19:30 v Maison des Arts de l’ULB literární večer se spisovatelkou Lenkou Horňákovou-Civade, která publikum seznámí se svým posledním románem Symfonie z nového světa.

 Spisovatelka, malířka a novinářka Lenka Horňáková-Civade se symbolicky řadí k českým spisovatelům jako ve Francii známý Milan Kundera nebo portugalsky píšící František Listopad, kteří pro psaní místo mateřštiny postupně zvolili cizí jazyk v kontaktu s odlišnou kulturou. Kniha La symphonie du nouveau monde (Symfonie z nového světa) je již druhým románem, který spisovatelka napsala ve francouzštině. V roce 2016 vydalo francouzské nakladatelství Alma Éditeur její francouzský debut Giboulées de soleil (Marie a Magdalény), za který v témže roce posbírala několik literárních cen (Prix Renaudot des Lycéens, Prix La Ruche des mots, Prix Soroptimist de Littératures européennes Cognac).

„Když píšu, tak přemýšlím. Když maluji, tak nepřemýšlím,“ říká Lenka Horňáková-Civade. Přes odlišný tvůrčí přístup však její knihy, obrazy i kresby provází téma ženy. Literární tvorbou pak navíc prosakuje i autorčina fascinace lidskými osudy v historickém kontextu, kdy se skrze postavy propojuje prostor rodného Československa s francouzským jihem. S tím souvisí i symbolicky pojatý název knihy La symphonie du nouveau monde, který odkazuje k věhlasné skladbě Antonína Dvořáka. Obdobně jako v symfonii významného české skladatele se i v autorčině románu tematizuje kontakt s cizí kulturou a jinakostí, byť postavy ze své podstaty nezapomínají na původní mateřské kořeny.

Píše se rok 1938 a nad Evropou visí válečná mračna. Československý konzul Vladimír právě přijíždí do Marseille a mladá Pražačka Bojena se ve Štrasburku připravuje na svoji cestu do Ameriky. Kromě zavazadel má s sebou i dítě. A více než kdy jindy se obě postavy pouští do hledání nového světa i definice vlastních kořenů. Román La symphonie du nouveau monde tematizuje komplikovaný evropský prostor první poloviny 20. století, který však čtenáři přibližují jednotlivé lidské životy svým univerzálně nadčasovým poselstvím – hledáním sebe sama, setkáním s druhým i nutností loučení.

Lenka Horňáková-Civade (*1971) se narodila v Prostějově, od roku 1998 však žije v Provence na jihu Francie. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou a výtvarné umění na pařížské Sorbonně. Během studií pracovala v Belgii, kde se seznámila se svým mužem, divadelníkem Jeanem-Luisem Civadem. Jeho strýc malíř Roger Civade se záhy stal jejím učitelem a průvodcem po světě umění. Autorka se aktivně účastní debat a konferencí v oblasti práv žen v České republice a pravidelně vystavuje ve francouzských i českých městech. 

 

Kdy: 9. října 2019 od 19:30

Kde: Maison des Arts, Avenue Jeanne 56, 1050 Ixelles

Volný vstup

Literární večer proběhne ve francouzském a českém jazyce

Na akci bude možné zakoupit knihu La symphonie du nouveau monde 


 

 

Místo konání:

Datum:

9.10.2019 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala