Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2018 - 22.4.2018

Festival JUNGLE: Česká sekce

Festival JUNGLE, který se koná ve Lutychu/Liège, si klade za cíl "otevírat dveře na mezinárodní scénu knižní ilustrace a literatury pro mládež". Návštěvníci mohou ve velmi přátelské atmosféře navštívit řadu výstav, tvůrčích dílen, uměleckých a hudebních performancí, setkání s autory, koncertů…

Tento rok festival JUNGLE ve spolupráci s Českým centrem Bruselu a v rámci výročního programu oslav českého a slovenského stoletím vzdává poctu českému ilustrátorskému řemeslu, které patří k nejlepším v rámci Evropy. Celý program níže.

V rámci subjektivního výběru byla vybrána stovka knih a plakátů. Výstava je kaleidoskopem obrazů, které vrhají festivalové publikum do bohatství české tradice ilustrovaných knih od 30. let do 90. let. představí zejména nejvýraznější české ilustrátory. na festivalu budou představeny práce Miroslava Šaška, Zdeňka Milera a Květy Pacovské, kteří jsou frankofonnímu obyvatelstvu dobře známi. K vidění budou také méně známá či téměř zapomenutá díla Jiřího Trnky, Josefa Lady, Josefa Čapka, Adolfa Hoffmeistera, Zdenka Sejdla, Adolfa Borna, Jana Kubíčka, Bohumila Štěpana nebo Jan Schmida ...

V rámci festivalu JUNGLE bude představena retrospektivní výstava na počest díla Jiřího Šalamouna. Šalamoun se během své kariéry nikdy nezastavil, neustále objevoval kreslící praxi a zkoumal rozsáhlé oblasti ilustrací. Výstava představí sbírku 80 děl vybraných v úzké spolupráci s knihkupectvím La Sardine à Lire (FR) a Lubošem Dritnou (CZ), který spravuje fond Šalamoun. Zaměřuje se hlavně na ilustrace pro mládež od Jiřího Šalamouna, připomenuty budou také jeho rytinové práce, designy plakátů, přebalů knih, ilustace románů a alb pro mládež.
Česká tradice obrazové knihy je nesmírně bohatá, nezůstane tedy pouhoiu minulostí. Pozoruhodná práce těchto dvou mladých ilustrátorek, objevená a publikovaná v pražským nakladatelstvím Baobab, svědčí o kreativitě současné české tvorby.

Alžběta Zemanová a Magdalena Rutová představují novou generaci umělců, kteří přijali impozantní dědictví české ilustrace z 20. století a zároveň se účastní radikální modernizace kodexů tradice. Jejich ilustrace, plná energie a barvev, prokazují technické zvládnutí a pochopení příběhu, ve kterém jsou napsány. 

VÝSTAVY

 «Jiri Salamoun » a « Images Tchèques» :

Kde: výstavní sál Cercle des Beaux-Arts

Kdy: během festivalového víkendu od 13 do 18 h; přístupný až do neděle 6. května, od čtvrtka do neděle od 13 do 18h

Výstava « Zemanová et Rutová» :

Kde: knihovna Livre aux Trésors

Kdy: během festivalového víkendu, v sobotu od 10 do 18h a v neděli od 12 do18 h; přístupná do soboty 13 května, od pondělí do pátku od 9h 30 do 18h 30, v sobotu od 10h do 18h 30.  

Vernisáž proběhne v pátek 20.4. ve 20h

21/4/2018

KONFERENCE

Konference o historii české ilustrované knihy (20. století)

Jako doplnění výstavy «Images Tchèques», Juraj Horváth (vydavatel z nakladatelství Baobab a vedoucí ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP) a Jan Čumlivski (profesor tzpografie na pražské VŠUP) představí výběr význačných děl, které utvářely historii českých knih pro děti.

Kde: la Halte

Kdy: sobota 21.4. od 14 h do 15 h; vstup zdarma

Setkání s vydavatelstvím Baobab

Přijďte diskutovat s Jurajem a Terezou Horváthovými o jejich cestě od vytvoření vydavatelství Baobabu v roce 2000 až po podporu mladé generace ilustrátorek a ilustrátorů. Řeč bude také o organizaci festivalu Tabook.

Kde: la Halte

Kdy: sobota 21.4. od 15 h 30 do 16 h 30; vstup zdarma

WORKSHOP

Kapesní divadlo s Alžbětou Zemanovou 

Vytvořte si vlastní kapesní divadlo! Malá scéna, malí herci a skvělé příběhy! Stačí nakreslit, vystřihnout, poskládat a můžete si jej vzít po celém světě!

Kde: pod stanem na náměstí Xavier Neujean

Kdy: sobota 21.4. (16 h 00 do 17 h 30); nutná rezervace

KINO

Promítání: 22.4. v 11h, cinéma les Grignoux: "Sametka"" (http://www.grignoux.be/films/4122-sametka-la-chenille-qui-danse)

Promítání: 22.4. v 14h, cinéma les Grignoux: "Cvrček" (http://www.grignoux.be/films/4004-le-criquet)

Promítání: 22.4. v 16h, Centre Culturel Les Chiroux; pět krátkometrážních fiilmů série Maxipes Fík, s podtitulem Sny Maxipsa Fíka 


Komentovaná prohlídka výstavy Jiřího Šalamouna

Jako doplnění promítání "Sny Maxipsa Fíka", Juraj Horváth, vydavatel monografie « Jiri Salamoun or imaginable views of world » okomentuje prohlídku výstavy Jiřího Šalamouna.

Kde: výstavní sál v Cercle des Beaux-Arts  

Kdy: neděle 22.4. od 14h30 do 15h30; vstup zdarma

O festivalu:

JUNGLE je festival literatury mládeže a současná ilustrace, který se zrodil z vůle a nadšení ilustrátora a učitele Vincenta Mathyho, odborníka Michela Defournyho a za pomoci neziskových organizací Les Ateliers du Texte a l’Image a také díky knihovně Livre aux Trésors. Tito lidé dali vzniknout události, která vyzdvihuje vznikající a mezinárodní výtvory. Projekt provozuje nezisková organizace Tapage, která se dlouhodobě věnuje organizaci literárních událostí.

Festival JUNGLE si klade za cíl oslavit současné umělecké působení v oblasti literatury pro mládež, být prostorem setkávání a profesní výměny zkušeností pro širokou veřejnost a profesionály. Zaměřuje se tedy na mladé čtenáře, jejich rodiče, na vyučující, knihovníky, poradce, autory, ilustrátory a vydavatele a všechny, kteří se zajímají o novinky ze světa knižní ilustrace pro nejmenší a větší zvědavce.

 

Více informací včetně detailního programu ZDE: http://www.junglefestival.be/.

 

Místo konání:
Liège
Datum:

Od: 20.4.2018
Do: 22.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala