Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.2.2017 - 19.2.2017

Pátý ročník festivalu Ozvěny MFDF Jihlava v Bruselu

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava se po roce vrací do Bruselu. Pátý ročník tohoto festivalu se bude konat od 8. února do 19. února 2017 v Bruselském kině NOVA a v Evropském parlamentu, kde představí divákům výběr filmů uvedených na 20. ročníku MFDF Jihlava. České centrum v Bruselu pořádá tento festival ve spolupráci s MFDF Jihlava, Zastoupením Kraje Vysočina v Bruselu, městem Jihlava, Velvyslanectvím České republiky v Bruselu a artovým kinem Nova.

Již tradičně probíhá zahájení festivalu přímo v prostorách Cinéma NOVA, letos ve čtvrtek 9. února. V rámci tohoto večera budou moci diváci shlédnout hned dva snímky. Prvním je film FC Roma, který představuje režijní počin dvojice Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar. Film vypráví o fotbalovém klubu FC Roma, jehož členové musejí ostatní „gadžovské“ týmy ve třetí lize přemlouvat, aby s nimi vůbec hrály. Vyprávění se postupně proměňuje v exkurzi po různých formách každodenní české xenofobie. Tento film, uvedený v sekci Česká radost, získal na MFDF Jihlava 2016 ocenění pro Nejlepší český dokumentární film. Promítání se zúčastní i režisérka Rozálie Kohoutová a zvukař filmu Adam Levý.

Druhý film, který budou moci diváci v Cinéma NOVA shlédnout 9. února, je dílem kazašské režisérky a scenáristky Yekaterina Suvorovové, jež působí také v Moskvě či Stockholmu. Její observační dokumentární film Moře zítra pojednává o zániku Aralského moře a pokusech o jeho obnovu. Na místě, kde by se podle většiny map a atlasů měla rozkládat majestátní vodní plocha, nachází Katerina Suvorovová pouze velký rybník a vyprahlou pustinu, v níž zakotvily rezavějící vraky čelící nájezdům sběračů šrotu. Záběry enigmatické krajiny nekonečného písku a prachu se střídají s okouzlujícími detaily. Snímek získal Zvláštní uznání poroty První světla.

Detailní program promítání ZDE

O festivalu:

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumentární filmy jsou především výsostná umělecká díla. S tím úzce souvisí významnost témat, kterým se věnují. Ji.hlava vzdává hold odvaze a risku.

Více o MFDF Jihlava: http://www.dokument-festival.cz/

Oficiální stránky Cinéma Nova: http://www.nova-cinema.org/

Kdy: 9. - 12. února 2017

16. - 19. února 2017

Kde: Cinéma Nova, 3 rue d‘Arenberg, 1000, Brusel

Vstupné: zahájení v EP zdarma, vstup na projekce v Cinéma NOVA: 4 - 6 eur

           

Místo konání:

Cinéma Nova, 3 rue d‘Arenberg, 1000, Brusel

Datum:

Od: 8.2.2017
Do: 19.2.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala