Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.3.2014 - 2.4.2014

Jeden svět v Bruselu 2014

Výběr patnácti dokumentů z letošního programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmu o lidských právech Jeden svět bude od 24. března do 2. dubna promítán bruselskému publiku. České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení ČR při EU a společnost Člověk v tísni ve spolupráci s Human Rights and Democracy Network a Sakharov Prize Network vás zvou na tuto ojedinělou filmovou událost.

Jeden svět v Bruselu se letos uskuteční již poosmé s cílem oslovit úředníky evropských institucí a iniciovat jejich diskusi na významná společenská témata s lidskoprávními aktivisty a neziskovými organizacemi. Festival se koná pod záštitou pana Martina Povejšila, stálého představitele České republiky při EU.

Slavnostní zahájení proběhne 24. března ve 20:00 v centru umění Bozar snímkem Putinovy hry režiséra Alexandera Genteleva. Tento rusko-izraelský režisér se ve svém dokumentu věnuje podivným okolnostem provázejícím ruskou zimní olympiádu. Snímek zachycuje nejen zničenou přírodu, ale také všudypřítomnou korupci během Putinovy olympiády. Soči je tradičním letoviskem nejbohatší vrstvy ruského obyvatelstva. Když Mezinárodní olympijská komise toto město vybrala, jako dějiště zimních olympijských her, vyvolalo to nejednu překvapenou reakci. V roce 2014 se zde tedy odehraje první subtropická olympiáda. A nejen to bylo překvapující, v Soči také nebyl jediný prostor vyhovující olympijským záměrům. Film ukazuje, jak se díky penězům a téměř neomezené moci dá z místa letních radovánek vykouzlit ráj pro vrcholové zimní sportovce. 

Zahajovací řeč pronese Štefan Fülle, eurokomisař zodpovědný za rozšiřování EU a politiku sousedství.
 
Festivalové projekce se budou konat v Evropském parlamentu, Goethe institutu, na Stálém zastoupení ČR při EU a v Norway House. Po projekcích budou následovat panelové debaty s účastí politiků, lidskoprávních aktivistů a mezinárodních nevládních organizací. Po dokumentu Return to Homs (Sýrie) bude diskutovat Šimon Pánek, k dokumentu Zelim´s Confession (Rusko) přijal pozvání laureát Sacharovovy ceny Oleg Orlov. Česká dokumentární tvorba bude zastoupena filmem Incoming! režiséra Radima Špačka, jenž je sondou do práce české mise Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Afghánistánu.
 
Vítězný film Jednoho světa v Bruselu bude ze šesti soutěžních snímků vybírat čtyřčlenná porota. Letos v ní zasednou: Elena Zachaenko z International Rehabilitation Council for Torture, Kersty McCourt z Opern Society Justice Initiative, Susan Kerr z Christian Solidarity Worldwide a Elena Crespi z International Federation for Human Rights.

rezervovat vstupenky bude možné od 28. února.

vstup zdarma (kromě slavnostního zahájení)

PROGRAM:

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ - PUTINOVY HRY - SOUTĚŽ
24. března ve 20:00, Bozar Cinéme, Rue Ravensteinstraat 23

Diskuze po filmu: Sasha Klein (producent filmu), Sasha Koulaeva (Vedoucí oddělení pro Východní Evropu a Asii, FIDH - Mezinárodní federace pro lidská práva), Šimon Pánek (ředitel organizace Člověk v tísni), Frazer Cameron (ředitel EU Asia Centre)

Cesta do Tawerghy - SOUTĚŽ
25. března v 11:30, Norway House, Rue Archimede 17

Když v roce 2011 začala v Libyi válka proti režimu Muammara Kaddáfího, stalo se hlavním centrem povstání město Misuráta. Aby Kaddáfí potlačil nepokoje, vyslal do Misuráty ozbrojence z města Tawergha, kteří se na tamních obyvatelích dopustili řady zločinů a násilností. S koncem války se Tawerghané, tvořící etnicky odlišnou populaci, stávají oběťmi msty a už třetím rokem jich tisíce z nich žijí jako uprchlíci. Film ilustruje složitou situaci země, ve které dosud nebyla nastolena spravedlnost. Rozhovory s aktivisty, zástupci státu a s obětmi pátrají po tom, co proces smíření blokuje.

Doba slevová
25. března v 18:30, Goethe Institut, Rue Belliard 58

Režisér Frédéric Brunnquell pátrá ve svém dokumentárním road movie napříč Evropou po tom, proč je možné koupit si letenku společnosti Ryanair za pár korun nebo proč jsou produkty v Lidlu tak levné. Po setkání s majiteli firem i jejich bývalými zaměstnanci zjišťuje, že předpokladem vysokého zisku jsou zejména nízké platy a podmínky práce hraničící s vykořisťováním. Letuška už dávno není prestižním povoláním a sedět za pokladnou v supermarketu je často noční můra. Díky tomuto přístupu si diskontní firmy ze svých zaměstnanců vytváří opět své zákazníky. Těm totiž nezbývá než zase nakupovat jejich levné zboží. Za slevu musí vždy někdo zaplatit...

Návrat do Homsu - SOUTĚŽ
25. března v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15 

V roce 2011 se syrský lid zasažený vlnou arabského jara připojil k protestům usilujícím nenásilnou formou o změnu autoritativního režimu. Tvrdá reakce vládních vojsk Bašára Asada spustila celonárodní povstání, jež nakonec vyústilo v občanskou válku. V nepřehledné situaci začal režisér Talal Derki sledovat osudy dvou kamarádů z města Homs, kteří se stali vůdčími osobnostmi rebelské skupiny. S pokračujícími represemi se město před jejich očima mění v ruiny a oni sami, původně idealističtí revolucionáři, berou do ruky zbraně. Film realisticky zaznamenává stupňující se brutalitu válečné situace v Sýrii. Snímek získal velkou cenu poroty za nejlepší dokument na festivalu Sundance v roce 2014.

S chutí do toho!
26. března v 18:30, Goethe Institut, Rue Belliard 58

Dokumentární komedie se zeširoka dívá na práci jako zdroj našeho štěstí i utrpení. Režisér Konstantin Faigle přizval sociology, ekonomy, teology, filozofy, historiky, psychology i komiky, aby se zamysleli nad tím, kde se západní civilizace ocitla ve vztahu k práci. Rozhovory a ankety doprovázejí hravé inscenované sekvence s činorodým seniorem, vyhořelým inženýrem, pracovitou produkční bez zakázek nebo cynickými pojišťovacími agenty. Často zneklidňující názory a otázky vyvažují příběhy o lidech, kteří ke stávajícímu systému našli alternativu. 

Viva Cuba Libre – rapová vzpoura - SOUTĚŽ
26. března v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Režisér Jesse Acevedo odhaluje divákům odvrácenou stránku života na „ostrově svobody“, kterou v katalozích cestovních kanceláří nenalezneme. S myšlenkou hrozby vězení sleduje raperskou partu Los Aldeanos, která propůjčuje svůj hlas všem státem šikanovaným, neprávem stíhaným a týraným Kubáncům. Jejich hudbu vláda zakazuje, jejich koncerty se konají tajně v odlehlých částech země, sami rapeři čas od času končí ve vězení. Ideu svobody, kterou hudebníci šíří, však represe zastavit nedokáže.

Ujednání - SOUTĚŽ
27. března v 18:00, Norway House, Rue Archimede 17

Film dánské režisérky Karen Stokkendal Poulsen nahlíží pod pokličku diplomatických jednání mezi Srbskem a Kosovem na půdě Evropské unie. Píše se rok 2012: Srbové by se rádi přiblížili slibovanému členství v EU, zástupci Kosova usilují o uznání své nezávislosti a EU potřebuje posílit svou důvěryhodnost coby strážce stability v Evropě. Uvnitř obou vyjednávacích týmů panuje napjatá atmosféra, emoce doprovázejí každou kontroverzní formulaci. Podaří se evropskému vyjednavači dosáhnout uzavření konsensu? Napomůže vypjaté atmosféře vhodně zvolená kravata?  

Ruina - SOUTĚŽ
27. března v 18:30, Goethe Institut, Rue Belliard 58

Před dvaceti lety zkrachovala ve Venezuele jedna z největších bank. V centru metropole Caracas po ní zůstal stát nedostavěný dvousetmetrový mrakodrap. Do kanceláří, které měly sloužit bankéřům, se postupem času svévolně nastěhovaly tři tisíce lidí. Sousedé z okolních čtvrtí se squatterů bojí, přejí si, aby je úřady ze zruinované stavby vysídlily. Ty ale vzniklou situaci dlouhodobě ignorují. Dům, o kterém se mluví jako o největším vertikálním slumu v Latinské Americe, má však vlastní pravidla a řád. Zdejší obyvatelé si vybudovali svérázný model komunitního řízení. Film ukazuje realitu země, která po patnácti letech Chávezovy vlády zdaleka nepřipomíná slibovaný socialistický ráj.

Malá partyzánka
28. března v 11:30, Norway House, Rue Archimede 17

Karenské etnikum bojuje v Barmě už sedmdesát let za svobodu nejprve proti Japonsku, dnes proti barmským vládním jednotkám. Nejdelší občanská válka na světě se odehrává v neprostupné džungli u hranic s Thajskem. Ani současné uvolnění režimu se Karenů příliš nedotklo, mnoho lidí se stále skrývá v bídě, strachu a utrpení. Osudy utlačovaného etnika prožívá na vlastní kůži také mladá dívka Zoya Phan, která musela uprchnout do Londýna, aby přežila. Film sleduje Zoyu ve chvíli, kdy se vrací do rodné země na pohřeb zavražděného otce, a zaznamenává přitom příběhy vojáků i místních obyvatel.

Zelimova zpověď
31. března v 18:30, Evropský parlament, Yehudi Menuhin Space, Place Luxembourg

Zelim, dvacetiletý Čečenec žijící na severním Kavkaze, byl jednoho rána bez důvodu zatčen. Následovalo pět dní krutého mučení, při kterém od něj policisté chtěli získat přiznání k činům, které nikdy nespáchal. Díky své nezlomnosti se Zelimovi podařilo mučení přežít a uprchnout do Norska. Zatímco v novém domově bojuje s nočními můrami a tíživými vzpomínkami, jeho rodina v Ingušsku se snaží očistit jeho jméno. Režisérka Natalija Michajlovová se prostřednictvím Zelimovy zpovědi vrací k pěti osudným dnům, které změnily jeho život, a upozorňuje na to, že Zelim nebude zdaleka jedinou obětí ruského státního aparátu. 

Incoming!
31. března v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Pět let působil český Provinční rekonstrukční tým v rámci vládou organizované mise v afghánském Lógaru, kde se podílel na více než dvou stech projektech. Režisér Radim Špaček se vydal zmapovat jeho práci a každodenní zkušenosti lidí z týmu, pro něž se stal Afghánistán na čas domovem. Přijeli pomáhat do válkou zničené země, zároveň ale celou dobu museli překonávat neviditelné kulturní bariéry. Film reflektuje střet euroatlantické civilizace s tradiční afghánskou společností a nastoluje podnětné otázky k diskuzi o rozvojové pomoci.

Nebezpečné hry v Bělorusku - SOUTĚŽ
1. dubna ve 12:30, Evropský parlament, Yehudi Menuhin Space, Place Luxembourg

Provokativní a kritické divadelní představení vyvolává emoce v demokratických zemích, natož pak v totalitním Bělorusku, svíraném cenzurou a represemi. Na vlastní kůži to zakoušejí členové a členky Běloruského svobodného divadla, kteří svá představení musejí uvádět neoficiálně, v utajených prostorách. I přes opakované hrozby se nebojí otevírat společensky naléhavá témata dotýkající se například sexuální orientace, alkoholismu a samozřejmě politické situace. Kritičnost sdělení některé z nich vyhnala za hranice Běloruska a i tam jsou nadále v boji proti poslednímu diktátorskému režimu v Evropě aktivní. Kromě toho, že píší blogy a iniciují protesty, produkují další hry.

Podezřelá čokoláda
1. dubna v 18:30, Evropský parlament, Yehudi Menuhin Space, Place Luxembourg

V roce 2010 natočil dánský filmař Miki Mistrati zneklidňující dokument The Dark Side of Chocolate (Odvrácená strana čokolády). Odhalil v něm otřesné praktiky na kakaových plantážích v Pobřeží Slonoviny, kde byly k otrocké práci zneužívány děti, často pašované z mnoha chudých zemí Afriky. Film vzbudil značnou odezvu a velcí výrobci čokolády pod tlakem konzumentů slíbili zjednat nápravu. Kolik z mediálně obratně prezentovaných projektů, které si kladly za cíl zlepšit situaci místních komunit, bylo skutečně prospěšných a kolik z proklamací jsou jen lži a prázdné sliby? Na tyto otázky se režisér Mistrati snaží odpovědět ve svém novém investigativním dokumentu – a výsledek je neméně šokující. 

5 sezón
1. dubna v 19:00Cinema Aventure, Galerie du Centre, Rue des Fripiers 57

Oktay Namazov / Ázerbájdžán / 2013 / 31 min 
Dokumentární film líčí politické události, které se odehrály v Ázerbájdžánu během posledních pěti sezón. Film se dotýká takových otázek, jako je porušování vlastnických práv, protesty v Baku a dalších oblastech, represe proti aktivistům, političtí vězňové v zemi a korupční skandály ázerbájdžánské vládnoucí rodiny. Odborníci, novináři a obhájci lidských práv diskutují o těchto problémech a pomáhají divákovi pochopit jádro a příčinu těchto problémů. Dokument je společným projektem N! DA film a Elephant Production.

Otevřený přístup
2. dubna ve 12:00, Evropský parlament, Yehudi Menuhin Space, Place Luxembourg

Ukrajina se v korupčním indexu Transparency International umístila v roce 2013 jako jeden z nejhůře hodnocených států na světě vedle takových zemí jako Středoafrická republika a Papua-Nová Guinea. „Korupce na Ukrajině je systematický fenomén. Ruinuje stát, ponižuje a zahanbuje každého obyvatele a ohrožuje svobody a ústavní práva,“ prohlásil dokonce v roce 2011 prezident Viktor Janukovyč. Od téhož roku zde platí zákon o přístupu k veřejným informacím. Pět lidí z různých částí země se snaží tohoto zákona dovolat u zkorumpovaných a byrokracií prolezlých úřadů. Pět příběhů, pět režisérů, jedno téma. Promítání filmu na Ukrajině bylo v některých městech ze strany místních úřadů zakázáno. 

SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ - VÍTĚZNÝ FILM
2. dubna v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Web: http://www.oneworld.cz/2014/brussels, facebook One World in Brussels

 

       

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 24.3.2014
Do: 2.4.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala