Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.9.2019 18:30

Jazz Marni: Diskuse Petra Vidomuse a Matthiase Heymana o politickém významu jazzu

Koncert Jazz Station Big Band a tří předních českých sólistů (Emil Viklický, Miroslav Hloucal a Petr Kalfus) - melodram "Tajemství člověka", komponovaný na texty Václava Havla právě nejznámějším českým klavíristou Emilem Viklickým, uvede debata odborníků na jazzovou historii Petra Vidomuse (ČR) a Matthiase Heymana (BE) na téma: JAZZ JAKO POLITICKÝ FENOMÉN. Debatu bude moderovat Stéphane Mercier, umělecký vedoucí Jazz Station Big Bandu a proběhne v angličtině. 

VSTUP VOLNÝ, registrace nutné ZDE. 

Petr Vidomus

Absolvent doktorského studia sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, dramaturg stanice Český rozhlas Jazz, hudební publicista. Zabývá se teorii a výzkumem sociálních hnutí, resp. kontrahnutí, čemuž se věnoval i ve své dizertační práci. Zajímá se o politické a sociální souvislosti produkce jazzu v Československu 50. let 20. století.

Portrét Petra Vidomuse (Český rozhlas):

Matthias Heyman

Je výzkumným pracovníkem v Research Foundation – Flanders, zároveň pracuje na antverpské univerzitě (ve výzkumné skupině zaměřené na kulturu, diplomacii a média). V roce 2018 na univerzitě v Antverpách dokončil doktorské studium, absolvoval s prací o jazzovém basistovi Jimmie Blantonovi (1918–42), který se proslavil hlavně účinkováním po boku Duke Eligtona v letech 1939-1941. O stejném hudebníkovi také právě píše monografii. Jeho koníčkem je historie jazzu, především tho belgického, který je dle něj špatně zmapován, a věnuje se drobnějším projektům, například dobové interpretaci jazzu a populární hudby.  

alternative social movements and in particular in Jazz as a politic phenomenon in the Czechoslovakia in 50s.

 Matthias Heyman Petr Vidomus

 

V rámci Jazz Festival Marni a projektu 'Angažovanost umělců před rokem 1989 a potom'. Spolufinancováno v rámci programu Evropské unie "Evropa pro občany". Více o programu 1989-2019 najdete ZDE. 

Organizátoři projektu Angažovanost umělců před rokem 1989 a potom:

Partneři debaty:
 

Místo konání:

Theatre Marni, Ixelles/Elsene

Datum:

11.9.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala