Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.10.2012 20:00

Setkání s Jaroslavem Rudišem v Passa Porta v Bruselu

České centrum v Bruselu spolu s literárním domem Passa Porta vás srdečně zvou na setkání s českým spisovatelem, dramaturgem a scénáristou Jaroslavem Rudišem. Hlavním tématem večera bude autorova nová kniha Konec punku v Helsinkách, která byla přeložena do francouzštiny a získala mnoho pozitivních ohlasů. Setkání se uskuteční v Passa Portě v pátek 12. října od 20:00 hodin. Večer bude probíhat v českém jazyce s překladem do angličtiny.

Jaroslav Rudiš (*8. června 1972 v Turnově) vystudoval němčinu, dějepis a žurnalistiku v Liberci, Praze, Curychu a Berlíně. Vystřídal řadu profesí jako učitel, DJ, hotelový portýr, manažer punkové skupiny nebo novinář v deníku Právo. Nyní pracuje jako spisovatel na volné noze a společně s básníkem Igorem Malijevským uvádí v Divadle Archa literárně-hudební kabaret EKG.

Proslavil se svou prvotinou Nebe pod Berlínem (2002), za kterou získal českou Cenu Jiřího Ortena pro autory do 30ti let. Následoval román Grandhotel, vydán také německy, za který obdržel čtenářskou cenu Magnesia Litera. Popularitu si získal komiksovou románovou trilogií Alois Nebel, kterou vydal spolu s kreslířem Jaromírem 99. V roce 2011 bylo dílo převedeno na filmové plátno a oceněno národní i mezinárodní filmovou kritikou. Jaroslav Rudiš je dále autorem několika divadelních her a také spoluautorem výboru současné německé prózy.

Více informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Rudi%C5%A1

Konec Punku v Helsinkách je již čtvrtým románem, který autor vydal. Příběh se odehrává ve dvou prolínajících se prostorových a časových rovinách. První linie vypráví příběh stárnoucího punkera Oleha, který provozuje v jakémsi východoněmeckém městě bortící se punkový bar pojmenovaný Helsinky a vzpomíná na zašlou slávu své punkové skupiny. Druhou dimenzí příběhu jsou deníkové záznamy mladičké punkerky Nancy, jejíž soukromá revoluce se odehrává v 80. letech v Liberci. Revoltuje proti rodičům a snaží se přežít v hroutícím se totalitním systému. Konec Punku v Helsinách lze považovat za zatím nejvyzrálejší autorův román, který se kvalitou přiblížil „berlínskému“ debutu.

Více informací:

http://www.passaporta.be/index.php?q=passaporta/fr/agenda/event/784/language/fr

Datum a čas: 12. října 2012 ve 20:00 hodin.

Místo: Mezinárodní dům literatury Passa Porta, rue Antoine Dansaert 46, 1000 Bruxelles  

http://www.passaporta.be/index.php?q=passaporta/fr/splash/

Vstupné: 5€, zlevněné 4€

Místo konání:

Passa Porta

Datum:

12.10.2012 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala