Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.9.2020 - 16.10.2020

Jaromír Typlt hostem Transpoesie 2020

Transpoesie je jedinečný festival oslavující krásu jazyka, jež se každoročně koná v září a v říjnu (symbolicky u příležitosti Evropského dne jazyků, 26.9.) v Bruselu Festival letos slaví 10. let od svého vzniku a představí se na něm na třicet umělců z celé Evropy včetně českého básníka a performera Jaromíra Typlta.

První literární večer pod taktovkou kurátorky kulturního centra Flagey se uskuteční 23. září (registrace) v Maďarském kulturním institutu a virtuálně se k němu připojí 6 básnířek z celé Evropy. Následující tři středy v září a v říjnu budou patřit vždy pěti básníkům a básnířkám – ačkoliv přednes básní či performance probíhají v originále, díky simultánnímu překladu do angličtiny neunikne divákům nic ze smyslu přednášených děl. Od půlky září do půlky října probíhá oblíbená kampaň v MHD, kde můžete při dojíždění narazit také na báseň českého hosta Jaromíra Typlta, jehož příspěvek uvidí diváci na druhém literárním večeru 30. září od 20:00. Registrace zde.

 

Jaromír Typlt je významný český básník, který je ve své tvorbě ovlivněný například surrealismem. Charakteristický je pro něj také experiment a hra se slovy. Kromě poezie se věnuje také projektům na pomezí výtvarného umění, performance a hudby. I přes to, že jeho tvorba je charakteristická přesahem do mnoha disciplín, psanému slovu se nikdy nepřestal věnovat. Jeho texty dosáhly věhlasu i v zahraničí (Německo, Itálie a další). Svou neotřelou poezii prezentuje na nejrůznějších festivalech v Evropě i mimo ni (Vilenica, Krakow, Berlin, Tbilisi a další). V roce 2020 se zúčastnil rezidence na prestižní Collége néerlandais v Paříži. Belgickému a mezinárodnímu publiku představí Jaromír Typlt spolupráci s belgickým umělcem vystupujícím pod pseudonymem Swoon.

 

Zveme vás na literární večery, které se budou konat v Maďarském kulturním institutu (omezená kapacita, registrace nutná). Jedinečná možnost se potkat s realizačním týmem festivalu a virtuálně si připít s básníky a básnířkami z celého světa!

 

Veškeré aktuality najdete na Facebooku festivalu zde: https://www.facebook.com/Transpoesie

Celý festivalový web najdete zde: http://www.transpoesie.eu/

 

Kdy: od 23. 9. do 16. 10. (Jaromír Typlt vystoupí virtuálně 30. 9. 2020 od 20:00 - registrace zde)

Kde: online // Facebook Transpoesie 

        off-line // Maďarský kulturní institut (pouze 23. září, 30. září a 7. října) // mapa

Foto: archiv autora

Organizátoři: EUNIC Brussels (síť evropských kulturních institutů v Bruselu), VERSOPOLIS, s podporou města Brusel a podporou Českého literárního centra (Moravská zemská knihovna)


 

Místo konání:

online / Hungarian Cultural Institute

Datum:

Od: 23.9.2020
Do: 16.10.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala