Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.5.2016 - 11.6.2016

Jaromír Novotný v Antverpách

Zveme Vás na výstavu Jaromíra Novotného s názvem White room, jejíž slavnostní otevření se bude konat dne 1. května 2016 od 14:00 do 17:00 v Galerii Geukens & De Vil. Jedná se o exhibici jeho dvanácti nových děl.

Jaromír Novotný znovu přehodnocuje klasické možnosti transformace a izolace média malby od zobrazovacích praktik a je to stále nějak překvapivé. Obrazy tohoto autora vznikající v cyklických a rozvážně komponovaných partiturách na mne vždy působily jako by byly pouze dočasným řešením, nikoliv nedokončeným, zároveň mne fascinují silnou smyslovostí jako výrazně taktilní stopy nebo předměty na blízku (zvláště aktuální práce na papíře). Právě díky specifickým formátům, technice malby, puristicky abstraktnímu myšlení i jeho pozoruhodnému instalačnímu důmyslu mohu vnímat Novotného obrazy především fyzicky. To pokládám s ohledem na podoby současné české malby za jistý druh zjevení.

Nezabývá jen symbolikou média malby jako spousta ostatních malířů, ale právě její zvláštní materiální povahou – samotnou podstatou malířských příprav, historií pracovní metody, principem náhody nebo kvalitou technologických nedostatků. Ale i tato oblast zůstává již dlouho přitažlivá pro mnoho jiných. Novotný si ale na rozdíl od ostatních naprosto vědomě a nezakrytě střeží poměrně přísná hodnotící měřítka, jak by obraz neměl vypadat. Jeho bedlivá supervize vylučuje vše, co by působilo jako nadbytečná, protože významotvorná nebo dekorativní, vizuální informace. Autor se raději spoléhá na opakované konstanty psychologického vnímání a minimum výrazu, jehož podobu, jak napovídá název této výstavy, určuje logika technologické a kompoziční dedukce. (Text z oficiálních stránek umělce.)

Poslední výstava Jaromíra Novotného v belgickém prostředí s názvem Elevation, která se konala v Anverpách v roce 2014, se dá považovat za mezník v jeho tvorbě omezující se pouze na použití černé a bílé barvy. O několik měsíců později začal Novotný prozkoumávat další možnosti plátna pomocí lehčího materiálu a doslovně tak odlehčil i expresi obrazu. Postupným nanášením různé intenzity odstínů šedi tiskařského inkoustu nebo vkládáním materiálů na zadní části plátna např. dřeva, skla nebo lepenky ještě více zdůraznil fyzikální jev křehkosti a transparentnosti jeho obrazů.

Geukens & De Vil představila v roce 2015 jeho tvorbu také na veletrhu Bruselu Art. Galerie rovněž plánuje vydat publikaci s názvem Backlight reprezentující aktuální Novotného tvorbu s autorským textem.

 

Více informací: http://www.geukensdevil.com/

Kdy: 1. května – 11. června 2016 (čt, pá, so - 13:00 - 18:00)

Kde: Galerie Geukens & De Vil, Leopoldplaats, 12 (1. patro), 2000 Antverpy

 

Místo konání:
Galerie Geukens & De Vil, Leopoldplaats 12, 2000 Antverpy
Datum:

Od: 1.5.2016
Do: 11.6.2016

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala