Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.12.2016 - 4.12.2016

„Já, Olga Hepnarová“ a „Pat a Mat“ na Brussels Cinema Days

České centrum v Bruselu Vás srdečně zve na filmový festival Brussels Cinema Days do paláce BOZAR, kde bude uveden mimo jiné dokumentární film Tomáše Weinreba a Petra Kazdy „Já, Olga Hepnarová“. Tento snímek, inspirovaný skutečným osudem poslední popravené ženy v Československu, získal již řadu ocenění a je s úspěchem promítán v několika evropských zemích. Film bude uveden producentem René Kořenářem 2. prosince. Kromě tohoto snímku se mohou návštěvníci těšit také na sérii příhod dvou nešikovných kutilů Pata a Mata, známých pod názvem „A je to!“, které budou promítány 4. prosince.

V roce 2016 slaví své 25. výročí „MEDIA programme“, dílčí program projektu Evropské komise „Kreativní Evropa“, který je zaměřen na podporu evropské kinematografie a audiovizuálního průmyslu. V rámci oslav je uspořádán i pětidenní filmový festival „Brussels Cinema Days“, který nabídne divákům 20 nejlepších filmů vybraných z prestižních světových festivalů. Festival bude probíhat od 30. listopadu do 4. prosince 2016 v prostorách paláce BOZAR v Bruselu za přítomnosti osobností z řad herců, producentů či režisérů.

Já, Olga Hepnarová

Film „Já, Olga Hepnarová“ je příběhem mladé ženy, která v roce 1973 nasedla do nákladního auta a v centru Prahy zabila 8 lidí. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala, a v roce 1975 byla jako poslední žena na území Československa popravena. Snímek je existenciálním dramatem Olgy Hepnarové, je příběhem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, příběhem, který vyústí v tragédii a nemá vítěze ani poraženého. Film nabízí pohled na traumatický život i čin hlavní hrdinky z určitého odstupu tak, aby se emotivně na stranu Olgy Hepnarové neklonil. Film je současně i dramatem lidí z okolí Olgy Hepnarové a snaží se najít příčiny jejího strašného agresivního aktu. Já, Olga Hepnarová

„A je to!“

Večerníčkový seriál s názvem „A je to!“ baví generace českých dětí již od roku 1976. Autory krátkých příběhů o dvou nezručných kutilech jsou režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. V seriálu vystupují dva nešikovní kutilové, kteří se vždy snaží vyřešit nějaký problém. Používají při tom různé, obvykle nevhodné nástroje, což vede k ještě větším problémům. Nakonec ale dvojice problém vyřeší nejneefektivnějším způsobem. Humor využitý v příbězích není samoúčelný, ale je také návodem k optimistickému přístupu k životu. Pat a Mat se sice dostávají do obtížných situací, ale nikdy se nevzdávají, dokud problém nějakým nápaditým způsobem nevyřeší. (PAT a MAT)

 

Více informací: Oficiální stránky BOZAR

Kdy:   30. 11. – 4. 12. 2016

Projekce:

2. 12. od 21:00     -     promítání snímku Já, Olga Hepnarová

za účasti producenta Reného Kořenáře

4. 12. od 11:00     -     promítání příhod ze série „A je to!“

Kde:   BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

 

Místo konání:

Datum:

Od: 2.12.2016
Do: 4.12.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala