Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.5.2017 - 6.5.2017

Konference "Heresy and Heritage" - Jan Patočka o filozofii, politice a umění

Husserl Archives na KU Leuven, Centre d’Etudes Tchèques, Université Libre v Bruselu, Velvyslanectví ČR v Belgii a České centrum v Bruselu Vás zvou na konferenci ke knize Heresy and Heritage: Jan Patočka o filozofii, politice a umění – jedinečnou událost, která se bude věnovat odkazu Charty 77 a významu filozofie Jana Patočky.

 

Celý rok 2017 se nese ve znamení 40. výročí dvou významných událostí historie Evropy: publikace Charty 77, deklarace dodržování lidských a občanských práv v komunistickém Československu a smrti českého filozofa Jana Patočky. V době svého úmrtí byl Jan Patočka jedním z významných myslitelů, kteří uznávali centralitu filozofie v otázkách osudu Evropy. O 40 let později v důsledku událostí pádu Berlínské zdi, založení Evropské unie a po politickém kolapsu po rozdělení východní a západní Evropy, jsou témata, kterými se Jan Patočka zabýval, a na kterých jsou založeny myšlenky Charty 77, i v současné době velmi aktuální.

S cílem připomenout tyto dvě významné historické události bychom Vás rádi pozvali na pětidenní mezinárodní konferenci, která se bude konat v Bruselu a Lovani od 2. do 6. května 2017. Cílem konference je sezvat dohromady historiky, filozofy, literární teoretiky, spisovatele a politické myslitele, aby debatovali a diskutovali na téma odkazu Charty 77 a důležitosti filozofie Jana Patočky.

Úterý 2. května začne konference workshopy o odkazu Jana Patočky v prostorách Institutu Filozofie na KU Leuven. Od 10 hodin budou účastníci spolu s Francescem Tavou debatovat na téma The Risk of Freedom: Ethics, Phenomenology and Politics in Jan Patočka (viz uvedení knihy v Plzeňském domě) a od 13 hodin bude následovat workshop na téma The Languages of Philosophy - Patočka in Translation

Slavnostní zahájení konference se uskuteční v úterý 2. května od 19 hodin v Pražském domě v Bruselu. Hlavními přednášejícími budou Filip Karfík a Jan Sokol. Filip Karfík je čestný profesor filozofie na univerzitě ve Fribourgu a filozofii studoval v soukromém okruhu žáků Jana Patočky. Jan Sokol, bývalý ministr školství, je významná veřejná osobnosti ČR - publicista, politik, signatář Charty 77 a také překladatel filosofických textů. Večer zahájí J. E. jaroslav Kurfurst, velvyslanec ČR v Belgii, pan Jiří Šesták, místopředseda Senátu ČR a pan Nicolas de Warren, vedoucí Husserlových archivů při KU Leuven.  Po slavnostním zahájení v Pražském domě bude následovat promítání nového dokumentu o Janu Patočkovi – Socrates z Prahy.(The Socrates of Prague) (pouze pro zvané)

 Ve středu 3. května v 10 hodin se bude v prostorách Evropského parlamentu konat debata u kulatého stolu na téma Charter '77 and the Meaning of Dissidence, které se jako hlavní přednášející zúčastní Michal Žantovský, bývalý mluvčí a poradce Václava Havla, Martin Palouš, jeden z mluvčích Charty 77 a významný český diplomat a Šimon Pánek, výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni. Na debatu je nutné se registrovat do 25. dubna 2017 na frybova@czech.czDebata je organizována ve spolupráci s europoslancem panem Luďkem Niedermayerem.

UPOZORNĚNÍ: Účastníci, kteří nemají přístup do Evropského parlamentu musí k registraci připojit následující informace: Jméno, příjmení; datum narození a číslo OP/cestovního pasu. 

 

Celý program konference zde 

Kde: KU Leuven, Pražský dům v Bruselu, Evropský parlament

Kdy: 2. května – 6. května 2017

Více informací: Web KU Leuven

Organizace: České centrum v Bruselu, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, Husserl Archives KU Leuven, Université Libre De Bruxelles, Prague House v Bruselu, Luděk Niedermayer 

 

Mediální ohlasy:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/217411000120503/obsah/541392-zdokumentovany-osud-jana-patocky

http://www.estetikaspol.cz/blog/2017/05/konference-heresy-and-heritage-jan-patocka-on-philosophy-politics-and-the-arts-report/

Místo konání:

Datum:

Od: 2.5.2017
Do: 6.5.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala