Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2020 20:30

FREM zakončuje přehlídku Berlinale v BOZAR

Berlinale ve spolupráci s centrem umění BOZAR pořádá další ročník filmového festivalu Forum Berlinale @BOZAR, v rámci něhož budou mít diváci možnost shlédnout také unikátní česko-slovenský film FREM.  Forum Berlinale slaví své 50. narozeniny - BOZAR, kromě ceněných novinek od mezinárodní filmařské komunity, promítne také šest snímků promítaných během prvního ročníku v roce 1971. Přijďte a objevte nové filmové trendy, které neznají zeměpisné hranice!

FREM (Viera Čákanyová, Česká republika, Slovensko, 2019, 73 min) 

Film je reakcí na současnou vlnu post-humanistického uvažování způsobeného rozvojem technologií a umělé inteligence stejně jako klimatickou krizí. Lidský druh si začíná uvědomovat svou nedůležitost a pomíjivost a lidská identita se ocitá v krizi. Snímek FREM se pokouší tento pocit reflektovat a vytváří odlidštěný a odcizený pohled na krajinu a přírodu za hranicemi lidského vnímání skutečnosti. Kusé myšlenky a útržky dialogů, různorodá hudba přerušovaná ruchy a glitchy a zdánlivě zmatená, neukotvená kamera vytvářejí znepokojivou filozofickou úvahu nad limity antropocentrického myšlení.

Natáčení tohoto filmu byla v každém ohledu extrémní zkušenost, a to nejen fyzická, protože jsme točili na Antarktidě. Musela jsem myslet nemyslitelné. Nechat za sebou vězení antropomorfismu. Přestat být člověkem“ (V. Čákanyová). 

zdroj: https://www.ji-hlava.cz/filmy/frem - film byl promítnut v Bruselu v Cinema RITCS v rámci Ozvěn Ji.hlavy 2020.

O režisérce:

Slovenská režisérka Viera Čákanyová (1980) vystudovala scenáristiku na bratislavské VŠMU. Na pražské FAMU dále studovala dokumentární tvorbu, kde byla v rámci festivalu FAMUfest oceněna za své studentské snímky Piraňa (2007) a Alda (2009). Vedle vlastní dokumentární tvorby se taktéž věnuje dramaturgii a často spolupracuje na filmových projektech s televizí či neziskovými organizacemi.  

Kdy: 25. října, 20:30

Kde: Studio / BOZAR (Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel)

Více informací: https://www.bozar.be/en/activities/169740-frem---viera-cakanyova-martin-kovacik

 
 

 

 

Místo konání:

Datum:

25.10.2020 20:30

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala