Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.9.2016 - 4.9.2016

Česká účast na komiksovém festivalu Fête de la BD

Již druhým rokem se České centrum bude účastnit komiksového festivalu v Bruselu s názvem Fête de la BD. První zářijový víkend se na našem stánku objeví knihy od nakladatelství Meander a Lipnik, která publikují originální knihy nejen pro děti a spolupracují s mladými umělci. Také se zde představí nové malé nakladatelství Edition Lidu, které vydává knihy v několika jazycích a ukáže zde svůj nový koncept kapesního komiksu Scrollino. Během víkendu proběhne workshop a představení prací komiksové autorky Josefíny Petry Stibitzové a také prezentace a workshop nakladatelství Edition Lidu.

České centrum Brusel přináší na letošní ročník to nejlepší z nové komiksové tvorby v ČR!

EDITION LIDU

Nakladatelství EDITION LIDU vzniklo s cílem tvořit a publikovat výtvarné knihy, které čtenářům nabídnou jedinečný zážitek. EDITION LIDU spolupracuje s autory a umělci z různých koutů světa a kulturních zázemí a nabízí obrazové knihy v několika jazycích. Od roku 2011, se jeho zakladatelé Ludmila a Sylvain Favardin aktivně spolupodílejí na inovativním myšlení v knižní kultuře a vytváření nových dialogů mezi autory, vydavateli, institucemi a širší veřejností prostřednictvím výstav, workshopů a organizací mezinárodních uměleckých soutěží.

Hosty Fête de la BD budou Ludmila a Sylvain Favardin, výtvarníci a zakladatelé EDITION LIDU.

Scrollino

Scrollino je nový koncept rolovacího komiksu, kterým Ludmila a Sylvain Favardin a jejich EDITION LIDU navazují na předchozí experimentální projekt Pocket Comic Book (2014). V tomto projektu objevují možnosti termo-tisku a posouvá hranice využití POS tiskáren za účelem stvoření snových uměleckých příběhů. Scrollino tak ponouká nejenom čtenáře, ale i designéry, umělce a všechny milovníky četby, aby se zapojili do hry.

Více informací o nakladatelství ZDE.

Workshop: Petra Josefína Stibitzová - Od ilustrace ke komiksu

Nakladatelství Meander zve do Bruselu jednu ze svých autorek, která povede workshop věnovaný ilustraci a komiksu. „Během workshopu budou moci návštěvníci nahlédnout do procesu přerodu ilustrace v komiks v mojí tvorbě a také (prostřednictvím vybraných děl) poznat různé techniky, které používám,“ říká Petra Josefína Stibitzová, česká ilustrátorka (*1988), kterou můžete potkat tento rok na Fête de la BD!

Meander očima zakladatelky Ivany Pecháčkové: „Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

Tento rok kromě workshopu Petry Josefíny Stibitzové přijede Meander do Bruselu reprezentovat Štěpánka Jislová. Toto času studentka oboru Ilustrace a Grafika na Fakultě designu a umění při ZČU, momentálně pracuje na komiksové knize ze série Češi s podtitulem 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi, která pojednává o období před uzavřením mnichovské dohody. Společně s Terezou Drahoňovskou v roce 2015 založila českou větev uskupení Laydeez do Comics – LDC Praha.

Více informací: FB Štěpánka Jislová

Více informací o nakladatelství Meander ZDE.

Více informací o festivalu: https://visit.brussels/fr/sites/comicsfestival

Kdy: 2.- 4.9.2016

Kde: https://visit.brussels/site/en/sites/comicsfestival/m_article/places-and-schedule

(Photo: SmartMedias, Jan Bolić; Meander)

    

 

 


  

 

Místo konání:

Brusel

Datum:

Od: 2.9.2016
Do: 4.9.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala