Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.5.2015 - 12.5.2015

Jeden svět v Bruselu 2015

Mezinárodní festival dokumentárních filmu o lidských právech Jeden svět se představí v Bruselu od 4. do 12. května, kde se bude promítat bruselskému publiku výběr 17 snímků uvedených letos v Praze. České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení ČR při EU a společnost Člověk v tísni ve spolupráci s Human Rights and Democracy Network, Sakharov Prize Network, Goethe Institute a Zastoupení Norska při EU vás zvou na tuto ojedinělou filmovou událost spojenou s lidskými právy.

Mezinárodní festival dokumentárních filmu o lidských právech Jeden svět se představí v Bruselu od 4. do 12. května, kde se bude promítat bruselskému publiku výběr 17 snímků uvedených letos v Praze. České centrum v Bruselu, Stálé zastoupení ČR při EU a společnost Člověk v tísni ve spolupráci s Human Rights and Democracy Network, Sakharov Prize Network, Goethe Institute a Zastoupení Norska při EU vás zvou na tuto ojedinělou filmovou událost spojenou s lidskými právy.Již podeváté Jeden svět v Bruselu osloví zástupce evropských institucí, filmové fanoušky i běžné publikum s cílem iniciovat diskuzi na významná společenská témata s lidskoprávními aktivisty a neziskovými organizacemi. Festival se koná pod záštitou pana Martina Povejšila, stálého představitele České republiky při EU.

Slavnostní zahájení proběhne 4. května ve 20:00 v centru umění Bozar snímkem Putinovy „Děti 404“, který slavnostně uvede komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová a  stálý představitel ČR při EU Martin Povejšil. Snímek ruských režisérů Askolda Kurova a Pavla Lopareva dokumentuje homosexuály a lesby v ruské silně homofobní společnosti, kteří jsou šikanováni ve škole, kam chodí, a odmítáni svými rodinami, jež je vychovaly. Jsou považováni za nemocné a od června 2014 podle nového zákona podepsaným Vladimirem Putinem i za zločince. Jsou dětmi 404 - chybou systému. Na sociální síti se vyskytuje i skupina s názvem Children 404, kde lidé s touto „opovrženíhodnou“ nálepkou sdílí své životní příběhy. Po filmu bude následovat debata s filmaři a odborníky na téma filmu.

Festivalové projekce se budou konat v Evropském parlamentu, Goethe institutu, na Stálém zastoupení ČR při EU, v Norway House, Bozar a kině Aventure. Po projekcích budou následovat panelové debaty s účastí politiků, lidskoprávních aktivistů a mezinárodních nevládních organizací.

Vítězný film Jednoho světa v Bruselu bude z osmi soutěžních snímků vybírat čtyřčlenná porota. Letos v ní zasednou: Maud Qamar z Goethe Insitutu v Bruselu, Mario Friso z Festival des Libertés, Maciej Nowicki z festivalu Watchdocs a Jaroslav Kurfurst, velvyslanec České republiky v Belgii. Vítězný snímek se promítne na zakončovacím večeru na Stálém zastoupení ČR při EU dne 12. května ve 20hod.

Rezervovat místa na webu http://www.oneworld.cz/2015/brussels je možné od 1. dubna 2015.

Festival pořádá společnost Člověk v tísni ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, Českým centrem Brusel, Evropským parlamentem, Sakharov Prize Network, Goethe Institutem, Polským kulturním institutem, Dánským kulturním institutem, Zastoupením Norska při EU, s organizacemi z lidskoprávní sítě Human Rights and Democracy Network, s bruselským Informačním centrem OSN (UNRIC), organizací Heinrich Boell Stiftung a mezinárodním týmem právníků Frank Bold.

Na bruselském festivalu spolupracují také filmové festivaly Watch Docs z Varšavy, Movies that Matter z Haagu a Festival Des Libertés z Bruselu. Hlavním mediálním partnerem je EURONEWS.

V pátek 8. května zveme hosty festival na afterparty do Cafe Chez Georgette, Rue de la Fourche 39, kde vystoupí DJka Urxins, která už nějakou dobu působí hlavně na pražské klubové scéně. Hraje, co se jí zrovna líbí a co roztancuje publikum - od starých songů až po nové disco tracky a remixy jejich oblíbenců.


Výstava o etnicko-náboženských nepokojích v Barmě

Výstavu tvoří 13 fotografií pořízených v místech, která se v posledních letech stala svědky etnicko-náboženských nepokojů. Fotografie poskytl barmský zpravodajský časopis Irrawaddy. Nedůvěra mezi jednotlivými etniky a náboženskými skupinami není v historii Barmy ničím novým. Nyní však etnicko-náboženské napětí přechází v divoké výbuchy násilí, které vrhají stín na reformní proces zahájený v roce 2011 po dlouhých desetiletích tvrdé vojenské diktatury. Jen od června 2012, kdy vypukly nepokoje v Rakhinském státě, si etnicko-náboženské násilí vyžádalo 280 obětí na životech a přinutilo více než 250 000 lidí opustit své domovy. Liknavost, se kterou barmská vláda k problému přistupuje, zpochybňuje její schopnost i vůli bojovat proti radikalismu a ohrožuje tak cestu země k demokracii. 

Výstavu budete moci zhlédnout v Plzeňském domě od 6. do 18. května 2015. Bližší informace o probíhající výstavě naleznete na: http://www.oneworld.cz/2015/exhibition.

 

vstup zdarma (kromě slavnostního zahájení a kina Aventure)

PROGRAM:

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ – Putinovy „DĚTI 404“ - SOUTĚŽ
4. května 2015 v 20:00, Bozar Cinema, Rue Ravenstein 23

Od roku 2013, kdy Rusko přijalo zákon proti „propagaci homosexuality“ mezi mládeží, se stali mladí gayové a lesby „chybou systému“. Internetová stránka Děti 404 zveřejňuje vzkazy mladých lidí, kteří se kvůli své orientaci stávají oběťmi drsné šikany. Tvůrci filmu rozdali několika těmto dětem kamery, aby natočily, jak žijí. 


Červená linie
5. května 2015 v 18:30
, Evropský parlament, Place Luxembourg

Odpor proti režimu v Sýrii spojil osudy Razan, která koordinuje z Turecka dodávky materiální pomoci do Sýrie, a Mouaze, jenž lobuje u politiků v USA a Velké Británie za podporu syrské opozice. Prezident Obama hrozí útokem. Film sleduje neúnavnou a nebezpečnou práci mladých lidí, kteří si přejí, aby válka skončila a Sýrie se stala demokratickým státem.


Citizenfour
5. května 2015 v 18:30
, Goethe Institut, Rue Belliard 58

Hotelový pokoj v Hongkongu, červen 2013 a Edward Snowden. Snowden popisuje filmařce a novinářům v exkluzivním rozhovoru, jak Americká bezpečnostní agentura (NSA) shromažďuje data o soukromé elektronické komunikaci stovek milionů lidí. Následné zveřejnění přísně tajných materiálů spustí mediální bouři. Jak spolu souvisí svoboda a soukromí? 

Euromajdan: hrubý sestřihSOUTĚŽ
5. května 2015 v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Ulice Kyjeva se změnily ve válečnou zónu. Sled několika autorských příběhů poodkrývá proměnu kyjevského Majdanu z loňského roku, která se odehrála pod náporem slzného plynu během protivládních demonstrací. Od hravých protestů eskaluje situace až do nejzazší roviny násilí a chaosu. S jakou vizí a motivem se obyvatelé Ukrajiny staví vlastními těly proti policejním kordonům? 


Bez střechy nad hlavou / Článek 18
6. května 2015 v 12:30, Evropský parlament, Place Luxembourg

V roce 2013 způsobila drobná roztržka na trhu v Barmě násilné střety mezi buddhisty a muslimy, při kterých přišlo o život několik desítek lidí a tisíce obyvatel zůstaly bez domova. Středem filmu je muslimská žena, kterou zachránila její buddhistická přítelkyně při požáru rodného domu. Film přináší pozitivní poselství o síle přátelství mezi ženami odlišných náboženství. 
 

Článek 18

Vydání nového barmského zákona v roce 2011 o poklidných shromážděních a pochodech vyvolalo mezi místními aktivisty vlny nevole a protestů, neboť se jednalo o další důkaz pokračující svévole této vlády. Článek 18 jako součást tohoto zákona povoluje okamžité zatčení a trestní stíhání účastníků protestů. Krátký film sleduje osudy několika občanských aktivistů, kteří byli na základě tohoto článku zatčeni.


Květy svobody - SOUTĚŽ
6. května 2015 v 18:30, Goethe Institut, Rue Belliard 58 

Klid panenské přírody v okolí kyrgyzské vesnice Barskon narušují projíždějící kamiony. V cisternách převáží smrticí náklad – kyanid, který v nedalekém dole Kumtor používá kanadská společnost k získávání zlata z horniny. Při havárii jednoho z kamionů v roce 1998 se jedovatá látka vylila do místní řeky a stovkám lidí poškodila zdraví. Když ani po sedmi letech vláda na tragédii nezareagovala, rozhodlo se několik místních žen bojovat za práva obětí na vlastní pěst.


Válka beze stop - SOUTĚŽ
6. května 2015 v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Čečensku vládne tvrdou rukou už přes deset let Ramzan Kadyrov. On rozhoduje, kdo zmizí a kdo bude žít. Jeden z aktivistů ve filmu dodává: „Čečensko je Severní Korea uprostřed Ruské federace.“ O válce, která za sebou zanechala tisíce mrtvých a nezvěstných, se ve společnosti nemluví. Film nabízí sugestivní výpovědi těch, kteří marně pátrají po svých blízkých.


Bojovníci ze severu - SOUTĚŽ
7. května 2015 v 12:30, Evropský parlament, Place Luxembourg
Žijí své životy jako každý druhý, přesto jednou vezmou do ruky zbraň s odkazem na radikální islamistické skupiny. Mladý muž původem ze Somálska podává anonymní svědectví o tom, jak radikální hnutí aš-Šabáb rekrutuje v Dánsku své přívržence. On sám se z teroristické skupiny vymanil. Jeho kamarádi však dále chtějí bojovat a zemřít za Alláha.


Juliny sny - SOUTĚŽ
7. května 2015 v 18:30, Goethe Institut, Rue Belliard 58

Na jednu z největších evropských skládek je zakázáno vstupovat i filmovat. Polská režisérka tu přesto čtrnáct let natáčela život místní komunity lidí bez domova. Jula, která na skládce žije se svou matkou od dětství, je inteligentní dívka a očekává od budoucnosti něco lepšího. V šestnácti letech ale otěhotní, a tak se její situace zdá bezvýchodná.


Cuba: The Forgotten Revolution
7. května 2015 v 19:00
, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Na rozdíl od velmi rozšířené, ale mylné představy o kubánské revoluci, tento film vypráví příběh dvou zapomenutých revolucionářů, kteří vytvořili základní podmínky pro vítězství Fidela Castra. Frank País a José Antonio Echeverría by se dali považovat za autory podoby revoluce, kterou vedli proti vládě Fulgencia Batisty. Oba byli zabiti ještě před vítězstvím a jejich jména zmizela z knih o historii jak v Kube, tak v celém světě.

Tichá inkvizice - SOUTĚŽ
8. května 2015 v 19:30, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Nikaragujský prezident schválil v roce 2007 nařízení zakazující potraty, a to i v případě znásilnění, incestu nebo ohrožení života matky. Důsledkem je značný nárůst počtu nepovedených domácích potratů a nechtěných těhotenství. Lékařka Carla se domnívá, že zákon jde proti lékařské etice a porušuje ženská práva, a proto se svým týmem snaží na hranici ilegality pomáhat pacientkám.


Karikaturisté: pěšáci demokracie
9. května 2015 v 19:30, Cinema Aventure, Rue des Fripiers 57, Galerie du Centre Bloc II

I když karikaturisté žijí v různých zemích, ve skutečnosti mají všichni jedno společné: vtip, nadhled a umění sdělit kresbou to, pro co jiní marně hledají slova. Dobrá karikatura umí rozčílit mocné na celém světě. Teroristický útok na redakci Charlie Hebdo potvrdil, že být karikaturistou je stejně riskantní jako být pěšákem ve válce.

 

 

Jenica a Perla
10. května 2015 v 17:00
, Cinema Aventure, Rue des Fripiers 57, Galerie du Centre Bloc II

Kamarádky Jenica a Perla jsou ze dvou světů - Paříže a východoslovenského slumu. Obě jsou romské dívky ve věku, kdy začínají řešit otázky týkající se dospívání a světa dospělých, který v jejich případě odráží problémy romské komunity v dnešní Evropě. Do jaké míry bude jejich budoucnost ovlivněna ztíženými životními podmínkami, ve kterých obě dívky vyrostly?

Srbský právník
11. května 2015 v 18:00
, Norway House, Rue Archimede 17

Válka na Balkáně donutila mladého Marka uprchnout v 90. letech do Nizozemska, kde vystudoval práva. Nyní je jedním z obhájců srbského velitele Radovana Karadžiće u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Film jej sleduje během čtyřletého soudního procesu a nahlíží i do jeho osobního života. Marko se při konfrontaci s přáteli a rodinou zamýšlí nad morální stránkou své práce. Je etické obhajovat válečného zločince?

Závěrečná zkouška

11. května 2015 v 18:30, Evropský parlament, Place Luxembourg

Jak vypadá příprava na závěrečnou zkoušku v Kongu? Film vypráví o skupině středoškoláků z města Kisangani, pro které maturita představuje nejen důležitý krok na cestě k dospělosti, ale především záruku lepšího života. V Kongu nestačí pouze dobrý prospěch, je třeba mít i dostatečný obnos peněz na poplatky pro učitele. Joel a jeho spolužáci se rozhodnou za každou cenu obstát. Najmou si neosídlený dům na předměstí, shánějí ty zaručeně pravé testové otázky a podstupují celou řadu okultních rituálů.

Nebezpečná hra
11. května 2015 v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

Donald Trump se rozhodl na chráněném pobřeží ve Skotsku velkolepě rozšířit svůj golfový resort. Místní lidé se developerské aroganci rozhodnou bránit. Podobný boj vedou i Chorvati se stavbou nového hřiště u památkově chráněného Dubrovníku. Jiné země, stejné modely. Film, jenž má zápal, spád i napětí a je inspirací pro občanskou společnost kdekoliv na světě.


Dron - 
SOUTĚŽ
12. května 2015 v 11:30, Norway House, Rue Archimede 17

USA zásadně změnilo tvář války. Masivní nasazení bezpilotních letounů prezentují jako klíčový a úspěšný nástroj cílené likvidace islamistů, jenže nevinné civilní oběti mnohonásobně převyšují počty zabitých teroristů. Dron prezentuje zákulisní bojové informace a výpovědi armádních operátorů dronů, inženýrů i pákistánských civilistů, kteří útoky přežili či ztratili své rodiny.


SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ – VÍTĚZNÝ FILM
12. května 2015 v 19:00, Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15

 

Webhttp://www.oneworld.cz/2015/brussels

Facebook: One World in Brussels

 

                                                                          

Místo konání:

BOZAR, SZ, Goethe institut, Evropský parlament

Datum:

Od: 4.5.2015
Do: 12.5.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala