Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.9.2017 18:00

Výstava Different Wars

Výstava mapující různé a často rozporuplné pohledy evropských středoškolských učebnic na druhou světovou válku bude uvedena v Evropském výboru regionů. Zajímá vás, jak se o 2. světové válce učí dospívající v Polsku nebo Litvě? A jak jsou na tom české gymnaziální učebnice? Přijďte porovnat perspektivu učebních materiálů v evropských zemích – výstava bude zahájena 6. září od 18:00 (vstup volný, registrace povinná, viz níže).

Dnes si budeme povídat o válce...

Školní učebnice jsou bezesporu místem, kde se děti a dospívající často poprvé dozvídají o své historii. České, evropské, světové – pravěké, středověké nebo té relativně nedávné. Jsou nenahraditelným zdrojem informací a mají naprosto zásadní vliv na vývoj vnímání historie u těch, kteří je denně v lavicích otevírají. Pro mnohé jsou taky jediným spolehlivým zdrojem informací o vlastním národě, o lidech kolem sebe, o věcech, které se staly a které se dějí.

Státní vzdělávání a jeho dohled nad obsahem učebnic by mělo být zárukou objektivity. Jenže jen letmým pohledem na některé učebnice dějepisu z dob ČSSR lze zjistit, že opak je pravdou – a není tomu jinak i v současné době v různých zemích.  Učebnice z České republiky, Polska nebo Litvy mají zcela jiný náhled na určité historické souvislosti než materiály používané dennodenně žáky a studenty z Německa, Itálie nebo Ruska.

Autoři výstavy Different Wars se rozhodli pro srovnání obsahu učebnic právě ve vztahu k druhé světové válce, období zásadnímu, zvratovému, bolestnému i kontroverznímu. Nejedná se však o komparativní odbornou studii, spíše o společnou iniciativu historiků, aktivistů, milovníků historie a vyučujících. Českou stranu zastupují společnosti Anitkomplex, z.s. a Asociace Gulag.cz, podíleli se na ní i experti z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze.

Hosty přivítají:

Hilde Hardeman, Evropská komise, Head of the European Commission's Service for Foreign Policy Instruments

Lawrence Meredith, Evropská komise, Director "Neighbourhood East" in the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (tbc)

Arne Lietz, europoslankyně

Petras Auštrevičius, europoslanec (tbc)

 

Kdy: vernisáž 6. září 2017 od 18:00, výstava trvá do 29. září

Kde: Evropský výbor regionů, 5. patro, Rue Belliard / Belliardstraat, Brusel

Vstup volný, registrace povinná před 25. 8. 2017 (povinné údaje: jméno, příjmení, číslo OP/pasu) na events@eu-russia-csf.org

 

Místo konání:

European Committee of the Regions, Rue Belliard / Belliardstraat, 1040 Brussels

Datum:

6.9.2017 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala