Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2020 - 8.9.2020

Český filmový focus na BRIFF 2020

V posledních měsících sklízel český film úspěchy na mezinárodních festivalech včetně Sundance, Berlinale a Oskarů. Rozhodli jsme se tedy bruselskému publiku představit ukázku toho, čím je český film dnes. Vybrali jsme Nabarvené ptáče - nadčasové drama o chlapci ztraceném v krutém světě dospělých, Všechno bude – road-movie o dilematech dospívání, Domestik – vizuálně působivou metaforu o sobectví středního věku, a Staříky – černou komedii o dvou bývalých politických vězních, kteří se ještě před smrtí rozhodnou srovnat účty se svými komunistickými pronásledovateli. Naše nejoblíbenější filmy z posledních dvou let spojují originální zápletky, potemnělý humor a skvělé řemeslo. Užít si je můžete v rámci českého focusu na Brussels International Film Festival – a tři z toho dokonce v letním kině!

Premiéře Nabarveného ptáčete v Cinema Palace bude přítomen režisér filmu Václav Marhoul.

PROGRAM

5. 9. 19:30 v Cinema Palace

Nabarvené Ptáče

Václav Marhoul, Česká republika, Ukrajina, Slovensko, 2019, 169 min

Ve snaze uchránit své dítě před persekucí posílají rodiče syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost…

Film podle světového bestselleru Jerzy Kosińského v belgické premiéře uvede režisér snímku Václav Marnoul.

Vstupenky

 


 

6. 9. 20:30 v BOZAR Open Air 

Staříci 

Martin Dušek, Ondřej Provazník, Česká republika, Slovensko, 2019, 85 min

V této svérázné roadmovie se dva bývalí političtí vězni ve více než pokročilém věku vydávají ve staré obytné dodávce napříč republikou s cílem vypátrat a zabít komunistického prokurátora z 50. let, který nebyl za své činy nikdy oficiálně potrestán. Bývalí odbojáři se teď místo totalitní společnosti musí utkat se svým stářím, se svými rodinami a s časoprostorem, kterému dávno nerozumí.

Více informací & registrace


 

7. 9. v 20:30 v BOZAR Open Air 

Domestik

Adam Sedlák, Česká republika, Slovensko, 2018, 117 min

Roman je vrcholový cyklista, který se zotavuje ze zranění pomocí náročného cvičení a přísné životosprávy. Aby zlepšil svůj výkon, spí dokonce v kyslíkovém stanu, který si nechal postavit v ložnici. To ale těžce nese jeho žena Šarlota, která už dlouho touží po dítěti. S každou další nocí v kyslíkovém stanu se jejich vztah proměňuje. Podaří se jim v tomto klaustrofobním prostředí ještě znovu nadechnout?

Více informací & registrace

 


 

8. 9. v 21:30 v BOZAR Open Air 

Všechno bude

Olmo Omerzu, Česká republika, Slovinsko, Polsko, Slovensko, 2018, 85 min

Příběh začíná na policii výslechem mladého chlapce, který měl ukrást automobil a podniknout jím jízdu z jednoho konce republiky na druhý, a pokračuje vyprávěním o tom, co se mu cestou přihodilo. V autě jedou dva kluci. Jsou na útěku, na cestě, v kradeném autě. Sotva jim bylo patnáct a možná už nikdy nebudou svobodnější než v těchto dvou dnech.

Více informací & registrace

Místo konání:

BOZAR Open-Air Cinema / Cinema Palace

Datum:

Od: 5.9.2020
Do: 8.9.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala