Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2020 - 13.9.2020

Evropský komiksový víkend - čeští autoři

Letošní Komiksový festival na sebe bere podobu akcí pro menší publikum a také jedné velké výstavy. České centrum však spolu s kolegy z evropských kulturních institutů nenechá belgické publikum ochuzené o soudobý evropský komiks.

Tady a teď, výstava jedinečných komiksů současných českých autorů, které vznikly na popud Českých center, je k vidění online na našem webu ZDE.

 

Na programu online Evropského komiksového víkendu je/jsou:

DEBATA

na téma ženy-autorky komiksu (Women in Comics - European perspective) se koná 10. září od 17h CET online přes Zoom a také na našem Facebooku. Registrace pro tym kteří se chtějí aktivně zapojit do diskuse: odkaz.

Česká ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová se zúčastní debaty.

Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. S komiksem Strom vyhrála v roce 2013 soutěž CZ.KOMIKS. Zúčastnila se komiksového sympozia Superhdinové východního bloku galerie Klatovy Klenová a v roce 2016 se stala rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii v rámci prestižního grantu Getting to know Europe. Je spoluzakladatelkou české pobočky Laydeez Do Comics, organizace, která si klade za cíl představovat široké veřejnosti komiksové autorky a jejich tvorbu.

Stavebním kamenem jejích prací je příběh a způsoby jeho odvyprávění, byť se styl i techniky často střídají. Ať už to je malba, kresba nebo různé varianty počítačové postprodukce. Vlastní komiksy staví na úlomcích legend a pověstí, pro která vznikají nová pravidla a neobvyklá prostředí. Drží se stylu vyprávění evropského mainstreamu, s klasicky vystavěným příběhem a popisnou kresbou. Patří do tzv. Generace 2.0, skupiny nastupujících českých komiksových autorů. Mimo komiksové a ilustrativní práce se věnuje herním konceptům, stripům, obálkám knih, návrhům potisků oblečení a tetování.

Na podzim 2016 vyšel v Mladé Frontě jeden z dílů edice Češi podle scénáře Pavla Kosatíka v komiksové formě a to díl pojednávající o Mnichovské dohodě s názvem Jak Beneš ustoupil Hitlerovi. V roce 2017 vydala své první zcela autorské album s názvem Kláštěr Nejsvětějšího srdce, který vypráví o obyvatelích kláštera, který je v post-apokalyptickém světě ztracený uprostřed toxické mlhy.

 

WORKSHOPY

s autory z Maďarska, Portugalska a Izraele, 11.září od 18h (odkaz na událost), 12. září (odkaz tba), a 13. září od 17h (odkaz na událost).

VÝSTAVA

českých a polských současných autorů. Sledujte náš Facebook, kde najdete premiérové uvedení autorských komiksů k výstavě Tady a Teď, stvořených speciálně pro Česká centra.

PROMÍTÁNÍ

Estonské animované filmy jsou k vidění online na YouTube EUNIC Brussels. To nejlepší z české současné animace - výběr filmů studentů Ateliéru animované tvorby Univerzity Tomáše Bati najdete díky spolupráci Českých center a platformy Dafilms zde:

Více o filmech a ateliéru na webu Českých center zde.

 

Místo konání:

online

Datum:

Od: 10.9.2020
Do: 13.9.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala