Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.6.2016 - 28.8.2016

„Cities and (Velo)cities“ - výstava současné fotografie zemí Višegradu

České centrum Brusel, Polský kulturní institut Brusel a Balassi Institute Brusel připravují společně výstavu současné fotografie ze zemí Višegradu v rámci bienále fotografie Summer of Photography. Na projektu se podílí galerie současného umění a kurátoři - Václav Jánoščík (kurátor) a Lucie Drdová (galeristka) za Českou republiku a slovenské fotografy, Monika Szewczyk (kurátorka) za Polsko a Zsofia Faur (galeristka) za Maďarsko. Výstava bude součástí českého předsednictví ve Višegradské skupině a záštitu nad výstavou převezmou všichni čtyři velvyslanci v Belgii. Slavnostní zahájení proběhne dne 17.června 2016 od 18:00 v De Markten a výstava potrvá do konce srpna 2016. V sobotu 18. června od 15hod proběhne komentovaná prohlídka s kurátory a v neděli 19. června od 13hod do 17:30hod se bude konat fotografický workshop s Maciejem Jeziorkem.

Summer of Photography je bienále fotografie, které pořádá bruselské Centrum výtvarného umění BOZAR a na kterém se podílejí další instituce i jednotlivci po celé Belgii jako partneři. Součástí jsou výstavy, instalace, přednášky i happeningy kolem společného tématu, jejichž cílem je ukázat současnou evropskou fotografii. Summer of Photography se svým rozsáhlým programem přitahuje mezinárodní publikum laiků i profesionálů a je největší výstavou fotografie v Bruselu. Pro rok 2016 bylo zvoleno téma „Urban Vibes“ (Městské vibrace), tedy představení různých způsobů soužití ve městech v dnešním globálním a virtuálním světě a klíčová úloha veřejného prostoru v dnešní městské společnosti.

Výstava „Cities and (Velo)cities“ bude součástí tohoto bienále a snaží se popsat život města za kulisami ulic a domů – prostor pohybu, míjení, času a rychlosti (velocity). Tento rytmus dělá každé město na jednu stranu specifickým, produktivním a historicky významným prostředím, ale na druhou stranu dlouhodobě neudržitelným a náchylným ke konzumní společnosti. Je to tato rychlost (velocity), do které vcházíme, ladíme se na její každodenní vlny. Stanovuje rytmus našeho života a zároveň nám umožňuje se tohoto života účastnit, přetvořit a tudíž spoluvytvářet město samo.

Výstava chce nejen ilustrovat, ale zároveň sledovat tyto rychlosti. První sekce představuje základní ideu času a pohybu v městském prostoru v dílech maďarských umělců. Druhá sekce analyzuje problematiku současných městských podmínek v dílech českých a slovenských umělců, kteří se snaží kriticky a angažovaně reagovat na problémy urbáního prostředí a jeho rychlosti. Třetí sekce se zaměřuje na vize a budoucnost města s použitím sociálním médií a digitální fotografie v dílech polských umělců.

Lucie Drdová

Monika Szewczyk

Zsofia Faur

Podrobnější popis výstavy lze najít na stránkách projektu.

Více informací:


Kdy: Vernisáž výstavy proběhne 17. června od 18hod a výstava potrvá do konce srpna 2016. V sobotu 18. června od 15hod proběhne komentovaná prohlídka s kurátory a v neděli 19. června od 13hod do 17:30hod se bude konat fotografický workshop s Maciejem Jeziorkem.

Kde: kulturní centrum De Markten, Oude Graanmark 5, 1000 Brusel

foto: Jan Maštěra

 

                 

Místo konání:

De Markten, Oude Graanmark 5, 1000 Brussels

Datum:

Od: 17.6.2016
Do: 28.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala