Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.3.2019 - 10.3.2019

CINEMATEK: Přelet nad kukaččím hnízdem

„Jednoho dne mi přišel balíček z Kalifornie a uvnitř byla knížka. Autora ani titul jsem neznal. Ale když jsem ji začal číst, hned mi bylo jasné, že je tím nejlepším filmovým námětem, na jaký jsem dosud v Americe narazil,“ vzpomínal režisér snímku Miloš Forman. 

Podvodník Randle McMurphy (ztvárněný geniálním Jackem Nicholsonem) je příkladem výstředního outsidera, který se nedovede přizpůsobit společnosti. Naposledy byl odsouzen za sex s nezletilou, která mu tvrdila, že je jí osmnáct. Soud jej umístí do psychiatrické léčebny, jelikož se tak McMurphy dokáže vyhnout trestu… zde však okamžitě začíná boj s  ďábelskou hlavní sestrou Ratchedovou, proti níž brání sám sebe i ostatní pacienty v čele s němým Indiánem Bromdenem, neurotikem Billy Bibbitem, fantazírujícím Martinim či dětinským Charliem Cheswickem. 

Film získal v roce 1975 Oscary ve všech hlavních kategoriích. To se poté podařilo až o dvacet let později snímku Mlčení jehňátek.

Přelet nad kukaččím hnízdem uvede CINEMATEK jako vzpomínku na Miloše Formana (1932-2018), nezapomenutelnou osobnost české a bezesporu i světové filmové scény. Po odchodu do Spojených států, kde získal Forman občanství v roce 1977 a kde právě Přelet nad kukaččím hnízdem získal Oscara mimo jiné i za Formanovu režii, se zde naplno věnuje filmové tvorbě a v roce 1985 získává další Oscarová ocenění se snímkem Amadeus (1984). Během své kariéry Forman získal také velké množství ocenění BAFTA, Zlatý glób, francouzského Césara… atd. a spolupracoval s předními filmaři Československa/ ČR, například kameramanem Miroslavem Ondříčkem či Ivanem Passerem.

Jeho filmy natočené v Československu patří do tzv. Československé nové vlny a dnes patří do zlatého fondu kinematografie – Hoří má panenko, Černý Petr nebo Lásky jedné plavovlásky tak pravidelně uvádí nejen CINEMATEK, ale kina po celém světě. 

Kdy:  7. března 2019 v 15:00

          10. března 2019 v 21:15 

Kde:  CINEMATEK, 9 Baron Horta, 1000 Brusel

Více informací & předprodej: ZDE

Foto: © United Artists, Peter Sorel © Archive of Miloš Forman

Místo konání:

Datum:

Od: 7.3.2019
Do: 10.3.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala