Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.4.2018 - 31.5.2018

Československá nová vlna v CINEMATEK


ČESKÉ FILMOVÉ JARO V BRUSELU: NOVÁ ČESKÁ VLNA


Mladí filmaři a absolventi pražské FAMU - Miloš Forman (Hoří, má panenko), Věra Chytilová (Sedmikrásky), Jiří Menzel (Skřivánci na niti), Jan Němec (O slavnosti a hostech), Juraj Herz (Spalovač mrtvol), Jaromil Jireš (Žert) a řada dalších – způsobí na české filmové scéně 60. let revoluci. Jsou součástí všudypřítomného oživení národních kinematografií, podobně jako například Nouvelle Vague ve Francii nebo hnutí mladých britských dokumentaristů Free Cinema. Zpřetrhávají vazby s tehdy dominantní realisticko-socialistickou estetikou, na společnost nahlížejí kriticky a zdůrazňují především potřebu nové autenticity v kinematografii. 

I přes cenzuru, jíž se filmaři často snaží obcházet pomocí alegorií, dosáhnou nebývalé ideologické a formální svěžesti. Také díky tomu se jejich filmy u diváků unavených propagandistickými snímky 50. let setkávají s okamžitým úspěchem. Během pěti nadcházejících let zažívá česká kinematografie zlatou éru, vznikají perly české filmové historie. Sovětská invaze v srpnu 1968 tento trend násilně ukončila a řada filmových tvůrců odchází do exilu. 

U příležitosti 50. výročí Pražského jara vás CINEMATEK a České centrum Brusel zvou k (znovu)objevení tohoto bouřlivého období skrze film.

Kdy: 16. 4. – 31. 5. 2018

Kde: CINEMATEK, 9 rue Baron Horta, Brusel

Vstupné: 4EUR plné/ 2EUR snížené. Pozor, kapacita sálu je omezena, doporučujeme lístky zakoupit předem ZDE.

16.4.

21:00

Až přijde kocour (Vojtěch Jasný)

Po příchodu kouzelníka a jeho kočky s brýlemi je náhle vesnice vzhůru nohama. Kočičí oči zbarvují vesničany podle jejich charakteru, a tak odhalují jejich pravou povahu. Vizuální ohňostroj s halucinogenními účinky ve formě bajky potěší mladé i staré.

  

 

19.4.

 

 

21:00

 

 

Postava k podpírání (Pavel Juráček – Jan Schmidt) + Každý mladý muž (Pavel Juráček)

Osamělý muž se snaží vrátit kočku, kterou si předtím vypůjčil v půjčovně koček s vidinou útěchy aneb Kafkovská alegorie odcizení jednotlivce a byrokracie. Tento krátkometrážní snímek je následován filmem Každý mladý muž, který je prvním sólovým hraným filmem režiséra Juráčka, ve kterém se zjišťuje, že vojáci mají na mysli stále jen jednu věc - dívky. 

21.4.

 

21:00

 

Starci na chmelu (Ladislav Rychman)

Je konec léta, čas chmelové brigády a dva mladé brigádníky spojí první romantická a neodolatelná láska, která se však setká s odsouzením okolí. Mladí rebelové čelí konformismu v nejslavnějším českém muzikálu, který se nese v duchu West Side Story. 

28.4.

 

17:00

 

Limonádový Joe (Oldřich Lipský)

Limonádový Joe, pistolník, který pije pouze limonádu "Kolaloka", musí očistit město Stetson City v Arizoně od cowboyů, kteří pijí pouze Whisky. Hudební parodie prvních hollywoodských westernů se stala kultovním filmem československé nové vlny.

  

29.4.

 

19:00

 

Intimní osvětlení (Ivan Passer)

Návrat hudebníka do své rodné země na koncert odhaluje všední lidskou zbabělost a podlost. Klenot Nové české vlny, jehož prostřednictvím si Ivan Passer získal celonárodní uznání. 

2.5.

 

21:00

 

Transport z ráje (Zbyněk Brynych)

Důstojník SS navštíví židovské ghetto u Prahy, kde se natáčí dokument o „idylickém životě, který nacisté zprostředkovávají Židům“. Jeho obyvatelé jsou však ve skutečnosti předurčeni k transportu do Osvětimi. Film, jenž měl velký úspěch u dobových kritiků, je bezesporu jeden z nejvýznamnějších filmů zabývajících se holokaustem. 

5.5.

 

21:15

 

O slavnosti a hostech (Jan Němec)

Účastníci venkovského pikniku jsou ponižováni despotickým hostitelem, kterému se neodváží oponovat. Divoká satira a nezastřená metafora o odcizení jednotlivců komunistickým režimem byla v trezoru více než 20 let.

  

7.5.

 

21:00

 

Sedmikrásky (Věra Chytilová)

Protestující, absurdní i radostně experimentální, takové jsou vtípky dvou mladých drzých žen revoltujících se proti stavu světa. Jeden z nejdráždivějších výkvětů české kinematografie, hymna nekonformismu, nacházející se mezi komickým nihilismem a podvratnou parodií.

  

10.5.

 

19:00

 

Rozmarné léto (Jiří Menzel)

Během ponurého léta tři přátelé zabíjí čas v jednom špinavém městečku v Čechách. Následný příjezd provazochodce a jeho krásné asistentky probudí touhu ve třech místních otupělých padesátnících. Smyslná a intimní "Country Party", mistrně zachycená Jiřím Menzelem.

  

12.5.

 

19:00

 

Hoří, panenko (Miloš Forman)

Malé provinční město je obětí řady tragikomických incidentů. Film, jenž byl posledním Formanovým snímkem před jeho odchodem do emigrace, je satirou ve formě podobenství, která se vysmívá boháčům a neplodným byrokratům.

  

16.5.

 

19:00

 

Spalovač mrtvol (Juraj Herz)

V Praze se zaměstnanec krematoria, svedený nacismem, rozhodne vést rasovou čistku svým vlastním způsobem. Černá komedie nabitá symboly byla uvedena do kin krátce po invazi sovětských vojsk a poté byla zakázána socialistickou cenzurou po dobu následujících dvaceti let.

  

17.5.

 

21:00

 

Žert (Jaromil Jireš)

V reakci na dopis s banálním vtipem vidí mladý muž svůj život zničený režimem, který ho odsoudil k nuceným pracím. Mrazivá kritika stalinismu, natočena podle románu Milana Kundery ve chvíli, kdy sovětské tanky přijížděly do Prahy…

  

20.5.

 

19:00

 

Ucho (Karel Kachyňa)

Snímek sleduje významného komunistu po propuštění, který se v průběhu jedné noci propadá do absolutní paranoie. Tento nelegální snímek byl cenzurou zavřen do trezoru až do roku 1990. Jedná se o přímočarou kritiku diktátorské byrokracie a neomezené kontroly, kterou uplatňuje vůči svým zaměstnancům. 

26.5.

 

19:00

 

Adelheid (František Vláčil)

Po skončení druhé světové války má český důstojník na starosti šlechtické sídlo, které bylo dříve obýváno nacistickým válečným zločincem. Zamiluje se do jeho dcery, která je nyní nucena ve svém bývalém domě posluhovat. Šokující snímek popisuje komplexní vztahy mezi Čechy a Němci v bouřlivém poválečném období.

  

28.5.

 

21:00

 

Skřivánci na niti (Jiří Menzel)

Ve stalinistickém Československu padesátých let minulého století dochází ve šrotovém dvoře k převýchově "dekadentní buržoazie". Zde umístění lidé se šikaně a obtěžování podrobují s ohromujícím optimismem. Nelítostná satira stranické politiky, zakázaná cenzurou po dobu více než dvaceti let. 

31.5.

 

19:00

 

Upír z Feratu (Juraj Herz)

Ten, kdo se ocitne za volantem závodního auta Ferat, riskuje, že neunikne beze škody. Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hrozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat...
       

 

 


 

 

České filmové jaro v Bruselu

České centrum Brusel spolu s partnery zasvětili jaro filmu – od dokumentu po hraný film, od československé nové vlny 60. let po premiéru nejnovějšího díla Jana Švankmajera.

První částí letošního rozsáhlého filmového programu Českého centra Brusel byla již šestá edice festivalu Ozvěny Ji.hlavy (5.- 11. 3.) – přehlídka vítězných a nejzajímavějších snímků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož jedinečný koncept mohou každý rok ochutnat i bruselští diváci.

V druhé polovině března (21. – 22. 3.) dorazí na festival Millenium do Bruselu legenda české dokumentaristiky Helena Třeštíková. Budou se promítat její Manželské etudy a snímek Mallory, odehraje se také masterclass na téma „Jak nafilmovat paměť“.

Třetí velkou českou událostí v Bruselu spjatou s dokumentem je Jeden svět v Bruselu (23. 4. – 3. 5.), který i letos do hlavního města Evropy přinese lidskoprávní témata. Tato událost na pomezí kultury a politiky nás zavede na klíčová bruselská místa jako je BOZAR či Evropský parlament.

Vedle dokumentu nezůstává pozadu ani český hraný film: 25. března slavnostně zakončí festival Offscreen belgická premiéra nejnovějšího filmu Jana Švankmajera Hmyz. V průběhu dubna a května pak bruselská CINEMATEK promítne 17 zásadních snímků československé nové vlny, jako například Sedmikrásky či Postava k podpírání.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 16.4.2018
Do: 31.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala