Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.5.2017 19:30

Setkání s laureáty Ceny Evropské unie za literaturu – Bianca Bellová

Bianca Bellová je jednou z laureátů Ceny Evropské unie za literaturu pro rok 2017. Komise European Union Prize for Literature na doporučení národní české poroty ocenila román Jezero, který se v dubnu tohoto roku také stal Knihou roku Magnesia Litera. 24. května 2017 zve České centrum v Bruselu všechny příznivce české literatury na setkání s autorkou v holandském domě deBuren v centru Bruselu.

Večer, kterého se také zúčastní spisovatelé z Holandska, Bulharska, Černé Hory a Lotyšska, nabídne publiku úryvky z oceněných knih spolu s rozhovory s autory a možností se s laureáty setkat v neformální atmosféře. Večerem, organizovaným pod záštitou sítě evropských institutů kultury EUNIC Brussels, provede Gudrun De Geyter.

Cena Evropské unie pro literaturu byla v minulosti udělena českým autorům Janu Němcovi (Dějiny světla, 2014) a Tomáši Zmeškalovi (Milostný dopis klínovým písmem, 2011). Anotace k románu Jezero dává tušit, že jde o temný příběh rybářské vesničky „někde na konci světa“ a jezera „které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. (…) Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.“

Autorka již v nakladatelství Host vydala díla Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). Podle agentury Pluh, která Biancu Bellovou zastupuje, se Jezero bude v dohledné době vydávat v Makedonii, Itálii, Bulharsku nebo Srbsku.

Kdy: 24. 5. 2017 od 19:30

Kde: deBuren, rue Léopold 6, 1000 Brusel

Více informací http://deburen.eu/en/events/detail/eu-prize-for-literature-2017-literary-evening

Vstup volný, rezervace povinná na webu deBuren (viz výše).

Místo konání:

deBuren, rue Léopold 6, 1000 Bruxelles

Datum:

24.5.2017 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala