Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.7.2020 18:00

Online prohlídka Bauerova zámečku v Brně

 

Druhá prohlídka z cyklu věnujícího se 150. výročí narození Adolfa Loose zavede diváky z celého světa na brněnské výstaviště, kde spolu s architektkou Lenkou Štěpánkovou navštíví interiér Bauerova zámečku. Ten je jedinou dochovanou realizací tohoto brněnského rodáka a průkopníka moderní architektury.

 

Stavba z počátku 19. století patřila do areálu cukrovaru, který vlastnil velkopodnikatel Mořic Bauer, jehož vnuk v roce 1925 přizval k úpravám interiéru architekta Adolfa Loose. Ten navrhl především jídelnu v přízemí, dnes tzv. Loosův sál, jejíž stěny jsou obloženy zeleným mramorem typu Cippolino. V patře, které sloužilo až do války jako obytný prostor rodiny, je potom dochována ložnice s vestavěným nábytkem, v jehož kompozici je také zřejmý Loosův puristický rukopis, zde kombinovaný s klasicistními a empírovými prvky zámku.

 

Detailní informace o Bauerově zámečku najdete na webu Brněnského Architektonického Manuálu (BAM) zde.

 

Prohlídka bude uvedena v premiéře v anglickém jazyce na Facebooku projektu Adolf Loos / Pioneer of Modern Living, který je organizován Českými centry ve spolupráci s partnery u příležitosti 150. výročí narození Adolfa Loose v Brně (Rok Adolfa Loose).

 

 

Lenka Štěpánková je od roku 2003 hlavní architektkou BVV - brněnského výstaviště. Vedle publikační činnosti působí také na Fakultě architektury VUT v Brně a je autorkou výstavy o historii Bauerova zámečku (od 16. července 2020).

Adolf Loos byl jedním z nejvýraznějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se také svou literární tvorbou, která předznamenala evropské modernistické hnutí. Loos studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech a byl ovlivněn svým tříletým pobytem ve Spojených státech (1893-96), kde na něj udělala dojem bezprecedentní efektivita stavebního procesu. Později žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejů – mezi nejznámější patří “Ornament a zločin,” kde vykládá absenci ornamentu v moderní architektuře jako znak duchovní síly. Je autorem Raumplanu, nové metody uspořádání interiéru, jehož příklady můžeme vidět ve Müllerově vile a ve Winternitzově vile v Praze. Kromě soukromých domů navrhnul také dobře známé vídeňské budovy Goldmann & Salatsch, Café Museum a Bar Karntner.

 

Souhrnný seznam událostí konajících se v Brně v rámci programu „ Adolf Loos 150“ je k dispozici na této stránce.

 

 

 

 

Místo konání:
online
Datum:

23.7.2020 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala