Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2015 - 24.12.2015

Adam Vačkář v Galerii Dauwens & Beernaert v Bruselu

Projekt „Slap“ (Pohlavek) českého umělce Adama Vačkáře je aktuálně vystaven v Galerii Dauwens & Beernaert v Bruselu. K vidění bude tato multimediální instalace až do 24. prosince 2015.

 

Osobnost Adama Vačkáře se řadí v českém uměleckém kontextu mezi ty, jejichž příslušnost k němu je jen jednou z možností vymezení jejich lokální tvůrčí působnosti. Vačkářova umělecká identita má mimo svých českých vazeb rovněž výraznou francouzskou složku a dá se uchopit i v rámci současného evropského mezinárodního uměleckého prostoru, v němž lokální příslušnost nehraje tak zásadní roli. Adam Vačkář sice strávil část svých studií umění na pražské AVU, ale podstatná část jeho uměleckého dozrávání spadá do doby následného studia na pařížské École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Z francouzského prostředí vychází i jeden ze základních aspektů jeho tvůrčí práce, totiž důsledná syntéza konceptuálního gesta jako autonomní estetické formy a jako ideového nosiče. 

Za příklad si stačí vzít jednu z jeho nejznámějších prací, performanci zrealizovanou v pařížském Palais de Tokyo roku 2006 a nazvanou Ticho. Skupina mužů s megafony, která intervenovala rozmístěná v početném davu tak, aby vytvořila abstraktní moment „ticha“, sice může připomenout sociální intervenci či provokaci a jistě má svůj institucionální podtext, nicméně je především formálním gestem o sobě samým, něčím co bychom mohli nazvat „sociální abstrakcí“. Podobně ve videu Pohlavek z roku 2007, které zabírá bíle poprášenou autorovu hlavu, jak je ve zpomaleném záběru fackována a tyto pohyby zdůrazňuje zvířený bílý prášek, je dobrým příkladem tohoto pro autora typického procesu, posouvající do abstraktní roviny se společenskými a emocionálními momenty spojené události. (Artlist

Oficiální stránky Adama Vačkáře

Kde: Galerie Dauwens & Beernaert,  Avenue de Stalingrad 26, 1000 Brusel

Kdy: 5/11 – 24/12 2015 

Otevírací doba: Středa – Sobota 11:00 – 18:00 (a po předchozí domluvě jindy)

Více informací: http://www.dauwensbeernaert.com/exhibitions/slap

 

Místo konání:

Datum:

Od: 5.11.2015
Do: 24.12.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala