Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2019 19:30

ABCZ aneb H jako Havel

Představení knihy věnované českým dětem (a jejich rodičům) žijícím v cizině proběhne v prostorách Pražského domu v Bruselu. V průběhu večera představí autorka Denisa Šedivá úryvky z knihy a s překladatelem a spolupracovníkem Robertem Russelem pohovoří na téma literárního překladu.

ABCZ aneb H jako Havel je sice knihou, kterou autorka věnovala dětem, které žijí v zahraničí, avšak ačkoliv se svojí formou nejvíce podobá právě abecedáři, najde si jistě i své dospělé publikum. Například cizince, kteří v ČR studují, pracují nebo se o českou kulturu zajímají.

Denisa Šedivá, autorka knihy, se po vlastních zkušenostech s pobytem v zahraničí rozhodla, že právě českým rodinám v zahraničí vykreslí, jaký český odkaz si v sobě nese ona sama a jaký si ponesou její děti. Každému písmenu jsou v knize přiřazena klíčová slova, celkem tu čtenář objeví 257 hesel, jednotlivé kapitoly také skrývají nápadité ilustrace, pohádkovou postavu či říkanku. Ilustrace knihy se ujali Adam Macháček a Sebastian Bohner, kteří se zabývají se především grafickou tvorbou (časopis, knihy) a vytvářením vizuálního stylu. Na zrodu publikace se signifikantně podíleli také dva překladatelé -  Robert Russell a Ivan Gutierrez. ABCZ je také mezi nominovanými na Nejkrásnější českou knihu roku 2018!

O autorce

Denisa Šedivá se po studiích veřejné a sociální politiky a posléze mediálních studií (Praha, Londýn) věnovala práci v prostředí státní správy, kultury a PR. V roce 2013 vydala úspěšnou knihu My a jóga aneb klidná cesta k mateřství, která vznikla na popud autorčina vlastního hledání kvalitní literatury pro budoucí maminky, které nechtějí během mateřství zanechat jógy. Kniha získala titul Nejkrásnější česká kniha 2013 v kategorii učebnice a didaktické pomůcky a také mezinárodní ocenění Best Graphic Design 2014.  Ilustrovali ji A. Macháček a S. Bohner.

 

Večera se zúčastní J. E. Ingrid Schulerud, velvyslankyně Norska v Belgii, Fariba Thomson, historička umění a Robert Russell, překladatel. O hudební doprovod se postará kytarové duo LOS AMBOS (Jiří Šedivý, Arndt Freytag von Loringhoven).

 

Kdy: 26. března 2019 v 19:30

Kde: Pražský dům, Avenue Palmerston 16, 1000 Brusel

Poznámka: RSVP do 20. března - praguehouse@praha.eu

(ilustrace: (c) Adam Macháček a Sebastien Bohner, 20YY Designers)

 

Místo konání:

Datum:

26.3.2019 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala