Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Tisková zpráva: Český automat na poezii rozezněl bruselské náměstí

Při příležitosti Evropského dne jazyků, který se každoročně koná 26. září, byl na náměstí St. Catherine v Bruselu odhalen Poesiomat z dílny spolku Piána na ulici. Poesiomat každému kolemjdoucímu může po zmáčknutí tlačítka zprostředkovávat básně evropských autorů. Iniciátorem umístění Poesiomatu do bruselského veřejného prostoru bylo České centrum Brusel.

„Slyšet původní hlas 18 evropských básníků bude jedním z nejoriginálnějších zážitků, které může město nabídnout,“ věří autoři Poesiomatu Ondřej Kobza a Michaela Hečková. Sami se dlouhodobě věnují oživování veřejného prostoru, v Čechách již rozmístili několik desítek pian a šachovnic. Jejich Poesiomat už stojí třeba v New Yorku nebo v Praze, teď svůj nápad představili i v evropském hlavním městě. Poesiomat je pojat jako socha vycházející z tvaru tradičních hlásných zařízení jako jsou hlásná trouba, megafon nebo starý gramofon. Je koncipován tak, aby působil jako svébytná instalace, kterou je možné umístit jak do historického centra, tak na místa modernější zástavby.

Poesiomat inaugurovala při příležitosti Evropského dne jazyků bruselská radní pro kulturu, paní Karine Lalieux. „Poezie přínáší do našich měst tolik potřebnou intimitu,“ řekla při úvodní ceremonii. Při té také vystoupila česká autorka Zuzana Fuksová, úryvky z jejíž knihy Cítím se jako Ulrike Meinhof Poesiomat nabízí. Zuzana Fuksová zároveň vystoupila večer v hlavní bruselské knihovně Muntpunt během festivalu Transpoesie, uspořádaného sdružením kulturních institutů EUNIC.

Poesiomat kromě Fuksové dává zaznít hlasům řady dalších současných evropských básníků, od Finska (duo básnířek Melinda a Malin) přes Rakousko (Mieze Medusa) a Rumunsko (Andra Rotaru) až po Island (Gerður). Básně jsou nahrány jejich autory v původním jazyce, Poesiomat nabízí ale také jejich překlady ve francouzštině a vlámštině, a rozumět jim v Bruselu tedy bude každý. Náměstí St. Catherine, kde je Poesiomat umístěn, je lemované kavárnami, Poesiomat je tedy na očích. Zároveň je zde díky absenci automobilů klid, tolik potřebný k poslechu básní. 

„Město Brusel Poesiomat natrvalo převzalo a s českou poezií se tak Bruselané budou při svých procházkách setkávat již napořád. Básně můžeme pravidelně obnovovat, těšíme se proto, že ve spolupráci s bruselskou radnicí tímto způsobem v Belgii představíme širší škálu českých i dalších evropských básníků,“ říká k tomu ředitelka Českého centra Brusel Jitka Pánek Jurková. „Česká hravost vstoupila do bruselského veřejného prostoru a věřím, že bude dlouho těšit nás i místní.“