Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

POP AND SHOP European Fashion and Design Market: Již potřetí se v Bruselu představí to nejlepší z evropské módy v čele s českými návrháři

Tisková zpráva ke stažení: 

Brusel, 15. září 2016: Třetí ročník POP AND SHOP European Fashion and Design Market se uskuteční ve dnech 21. až 23. října 2016 v Bruselu v prostoru De Markten, Oude Graanmarkt 5. Na této jedinečné akci se milovníkům módy a designu představí práce více než třiceti mladých talentovaných módních návrhářů ze sedmi evropských zemí, mezi kterými najdete i Českou republiku. K vidění a koupi budou oděvy, doplňky, šperky, hračky, tašky a mnohem více. Akci pořádá EUNIC Brussels, sdružení evropských kulturních institutů v čele s Českým centrem Brusel. Čeští návrháři se zde představí po boku kolegů z Estonska, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska a Holandska. Zahájení pro tisk proběhne v pátek 21. října od 14:00.

Důvodem vzniku celého projektu byla absence akcí věnovaných zahraniční módě na bruselské kulturní scéně. Letošní Pop and Shop pak nabídne mladý evropský design mnohdy s přidanou hodnotou a to jak ekologickou, tak sociální,“ říká k projektu Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra v Bruselu.

Z projektů, které se věnují sociální tematice v kontextu módy a designu se během letošního ročníku představí originální šperky a móda od české Metráže, která pomáhá ženám bez domova či v těžkých životních situacích a zároveň využívá odpad z módního průmyslu. Společnost v Bruselu jim bude dělat barevná kolekce inspirovaná Romskou kulturou značky Gypsy MaMa, která chce kreativním způsobem odstraňovat předsudky vůči romskému etniku, zapojit Romy více do společnosti a využít jejich potenciál. Dále se mohou těšit na českou značku Chriss Pola, která dorazí s výrobky dílny zaměřené na tzv. racionální design, který klade důraz na pohodlné oblečení z organické vlny, vhodné pro každou situaci. Kromě těchto designérů představí svou značku také Zuzana Veselá, která patří mezi výjimečné tvůrce české oděvní scény pro její originalitu a kreativní nápady. Její kolekce obsahují originální barevné modely, často v kusovém provedení, nebo limitované série. České účastníky třetího ročníku doplní návrhářka Mikela da Luka se svými typickými dlouhými triky či šaty, snadno rozpoznatelnými díky vytříbené jednoduchosti doplněné geometrickými potisky.

Navíc akce představí přírodou inspirované tašky estonské značky Studio Emma Leppermann nebo produkty Sophie by Chance z Maďarska, který nabízí kvalitní kabelky a doplňky vhodné pro každodenní nošení i výjimečné události. Příznivci batohů jistě ocení vysoce kvalitní výrobky od holandského dua RATNA HO and STUDIO MULDER, podporujícího „Upcycling“ - maximální využití surovin a jejich další zhodnocení. Z Lotyšska přiveze své snové doplňky a šperky Nela Strenge Gems, dále se představí polská značka CoolaWoola s jedinečnou sérií oblečení zaměřenou na přírodní tóny barev a upcycling zbytků merino vlny. V neposlední řadě se návštěvníci mohou těšit na rumunského designéra Mihai Stamati, který ve své kolekci dřevěných hraček dává důraz na rozvoj dětské fantazie a jemné motoriky.

 

Aktuální informace o návrhářích najdete na FACEBOOKU.

Video z loňského ročníku ZDE.

Otevírací doba:

Pátek 21. října:     15:00 – 23:00 zahajovací party pro veřejnost od 20:00

Sobota 22. října:    11:00 – 20:00

Neděle 23. října:   12:00 – 18:00

Adresa: De Markten, Oude Graanmark 5, 1000 Brusel

Organizují: EUNIC Brussels, České centrum v Bruselu, deBuren, Stálé zastoupení Estonska, Balassi Institute, Velvyslanectví Lotyšské republiky, Polský institut, Rumunský kulturní institut.

Kontakt pro novináře:

České centrum v Bruselu: Kristina Prunerová, zástupkyně ředitele pověřena řízením
T: + 32 479 490 493; E: prunerova@czech.cz