Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Ozvěny Ji.hlavy v Bruselu 2018

Ozvěny Ji.hlavy: Výběr těch nejlepších dokumentů z Mezinárodního filmového festivalu Ji.hlava pošesté v Bruselu

Tisková zpráva ke stažení:

Již pošesté bude v belgickém hlavním městě v rámci bruselských Ozvěn Ji.hlavy k vidění to nejlepší z loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Ve dnech 5.–11. března bude uvedena desítka nejzajímavějších snímků 21. ročníku, a to hned na čtyřech různých promítacích místech.  Na programu budou mimo jiné prezentace a debata o filmu Český žurnál: Hranice práce s autorkami snímku, diskuze s oceněnými filmaři a přednáška polského režiséra Piotra Stasika, který si z Ji.hlavy odvezl cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy.

Oblíbený festival Ji.hlava každoročně do České republiky přivádí nadšence pro dokumentární film z celého světa. Po festivalu jsou vybrané snímky prezentovány v belgickém hlavním městě ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu a místními filmovými institucemi. Promítání a masterclass Ozvěn Jihlavy 2018 zavedou diváky do Cinema Galeries, RITCS, Cercle de Voyageurs a do Evropského parlamentu.

Ozvěny oficiálně zahájí projekce velmi diskutovaného snímku Český žurnál: Hranice práce od Apoleny Rychlíkové. Tento snímek je založený na půlročním působení v těch nejhůře placených zaměstnáních, kterého se v utajení ujala novinářka Saša Uhlová. Nejen, že film získal ocenění Nejlepší český dokumentární film, ale také vyvolal veřejnou debatu ohledně pracovních práv na místní i evropské úrovni. Pokračování této debaty se očekává i v Bruselu za účasti obou představitelek snímku, Apoleny Rychlíkové i Saši Uhlové.

“Česká dokumentární tradice a české nadšení pro dokumentární tvorbu obecně nejsou v Bruselu neznámým pojmem – z velké části právě díky Ozvěnám Jihlavy, které se do města chystají již pošesté. Vítězný snímek festivalu Hranice práce je ukázkou toho, jak by měl v ideálním případě dokument vypadat: nejen, že zprostředkuje jiný pohled, ale zároveň má schopnost iniciovat politické změny. Doufáme, že Ozvěny Ji.hlavy budou mít vliv na naše vnímání, stejně jako na města, státy a kontinenty, které sdílíme,” říká Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu, které Ozvěny spoluorganizuje.  

Zmíněný Piotr Stasik představí dokument Opera o Polsku, který loni na festivalu získal jedno z hlavních ocenění. Režisér, který vystudoval a donedávna působil na škole filmové režie Andrzeje Wajdy ve Varšavě, dále přiblíží svou tvorbu v samostatné přednášce. 

Spolu se Stasikovým filmem bude promítnut snímek českého režiséra Jindřicha Andrše Poslední šichta Tomáše Hisema, ve kterém skrytá kamera zachycuje poslední fárání do dnes již zavřeného dolu Paskov.

Jedním z nejsilnějších magnetů letošních bruselských ozvěn bude nejspíš film Poslední v Aleppu režiséra Ferrase Fayada, který obdržel cenu v nové festivalové soutěžní sekci Svědectví o politice a je nominovaný na americké Oscary. Jeho film zachycuje prostřednictvím kamer na „bílých helmách“ dobrovolných záchranářů každodenní život ve válkou zničeném syrském městě. Na příbuzné téma natočil režisér Eric Baudelaire snímek Také známý jako džihádista, který nabízí netypický pohled na radikalizaci mladého Francouze alžírského původu. Do třetice pak mysteriózní dokufikce Meteory přiblíží příběh jistého kurdského města na východě Turecka v době vypuknutí válečného konfliktu. Těžkou minulost Libanonu pak v osobní filmové eseji Panoptic vykreslí filmařka Rana Eidová.

Odlehčenější téma pojedná například snímek Na hraně volnosti dvojice dánských režisérů, kteří ve svém dokumentu přibližují zálibu dnešní mladé generace v nejrůznějších nebezpečných „hrách“, jako je zdolávání výškových budov. Divák tak spolu s autory zažije Kyjev i Moskvu z netradiční perspektivy. Krátký animovaný snímek Hypnagogia pak zachycuje abstraktní krajiny polobdělého stavu před usnutím.

Pečlivě jsme vybrali 10 z 331 snímků uvedených na 21. MFDF Ji.hlava, protože právě tyto filmy dobře postihují pestrost a sílu dokumentární kinematografie. Ukazují výrazné osobnosti nastupující filmařské generace, které si v Turecku, Polsku, Libanonu, Česku či v Sýrii kladou často velmi podobné otázky a dokážou na ně odpovědět osobitě a odvážně,“ říká ředitel festivalu Ji.hlava Marek Hovorka.

V době, kdy o úspěchu médií rozhoduje rychlost, s jakou přináší informace, jsou dokumentaristé těmi, kteří mají možnost události déle pozorovat, přemýšlet o nich více do hloubky. A díky nim i diváci, dodává Hovorka.

 

Ozvěny v Bruselu, 5.–11. 3. 2018, Cinema RITCS, Cinema Galeries, Le Cercle de Voyeageurs, Evropský parlament

Kompletní programhttp://www.dokument-festival.com/about.us/year-round-activities/ozveny/brusel/2018

 

Kontakt pro média:

Jitka Pánek Jurková

Ředitelka

Czech Centre Brussels

GSM: +32 479 490 493

E-mail: jurkova@czech.cz