Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Večer českého filmu a filmového plakátu

Vernisáž výstavy "Český filmový plakát 1959-1976". Projekce filmu "Černý Petr" M. Formana (1962), Diskuse s Antoninem Liehmem, zakladatelem "Lettre internationale", o českém filmu a létech šedesátých. Číše vína. Dne 17. února v Českém centru.

Vernisáž výstavy “Český filmový plakát 1959-76”, projekce filmu Černý Petr M. Formana (1962) a diskuse s Antonínem Liehmem na téma „Český film a léta šedesátá“.

Pod záštitou J. E. pana Vladimíra Műllera, velvyslance České republiky  v Belgickém království

19 h       Vernisáž výstavy “Český filmový plakát 1959-76”, za přítomnosti kurátora Pavla Rajčana (výtvarníci: Karel Vaca, Milan Grygar, Zdeněk Palcr, Karel Teissig, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler, Kája Saudek, Břetislav Šebek, Jiří Hilmar, Jiří Balcar, Olga Poláčková-Vyleťalová, Jiří Svoboda, František Zálešák a další). Vystavené plakáty jsou součástí sbírky filmových plakátů TERRYHO PONOŽKY, která obsahuje deset tisíc  československých filmových plakátů (www.terryhoponozky.cz a www.terryposters.com).

 

Výstava potrvá do 9. března 2011.

19,15 h Projekce filmu Černý Petr, režie Miloš Forman (1963), česká verze, francouzské titulky. Film obdržel Velkou cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu v r. 1964. Odstartoval tzv. novou vlnu československého filmu“, která obohatila světovou kinematografii.

Černý Petr  režiséra Miloše Formana, natočený podle novely J. Papouška, se řadí mezi filmy o každodenním životě mládeže v šedesátých letech. Je postaven na vynikajících výkonech hlavních představitelů - převážně neherců (J. Vostrčil v roli otce a skvělý herecký výkon tehdejšího posluchače DAMU V. Pucholta v roli zednického učně Čendy). Film lze označit za pronikavou psychologickou a sociologickou studii, napomáhající k pochopení rozporů mezi rodiči a dětmi a mládeží a dospělými vůbec.

Antonín Liehm

20,45 h „Český film a léta šedesátá“ – diskuse s Antonínem Liehmem, legendárním publicistou, filmovým kritikem, zakladatelem slavného mezinárodního časopisu Lettre Internationale (v r. 1984) a současným předsedou redakční rady českého časopisu Listy.

Číše vína

Vstup volný na základě rezervace

R.S.V.P. :  tel. +322 213 9430

                    brussels@czech.cz