Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Jan Švankmajer na výstavě Newtopia v Mechelenu

České centrum v Bruselu má to potěšení Vás pozvat na výstavu „Newtopia: The State of Human Rights“, která se koná v sedmi prominentních kulturních institucích historického centra města Mechelen. Na projektu se podílí také přední český režisér, výtvarník a animátor Jan Švankamjer. Výstava s pracemi více než 70ti umělců z celého světa je k vidění od 1. září do 10. prosince 2012.

Jan Švankmajer (*1934 v Praze) je český filmový režisér, výtvarník a animátor. Především je však hlavní postavou pozdního českého surrealismu. Vystudoval na pražské VŠUP a loutkové katedře AMU. Na pole filmu vstoupil v 60. letech 20. století. Svůj první film Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara vytvořil v roce 1964. Poté se zaměřoval na krátké filmy, kde kombinoval prvky loutkářství, animace a hraného filmu. Mezinárodní pozornost získal v roce 1983 přehlídkou svých filmů z 60. let na mezinárodním filmovém festivalu FIFA. V roce 1988 natočil svůj první dlouhometrážní film Něco z Alenky, který získal světový úspěch. Poté natočil několik dalších dlouhometrážních filmů, nejnovějším je Přežít svůj život z roku 2010.

V roce 2009 byl Jan Švankmajer oceněn křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a dnes je právem považován za jednoho z nejuznávanějších animátorů ve světě. Jeho dílo ovlivnilo jak domácí tak i zahraniční umělce jako je například Tim Burton, Terry Gilliam, bratři Quayovi a další.

více informací: http://www.jansvankmajer.com/

Newtopia je největší výstava současného umění věnující se tématu lidských práv. Klade si za cíl ilustrovat situaci v západním světě po roce 1989, tedy dobu, ve které jsou čím dál více lidská práva přehlížena, a kdy se nabytá občanská svoboda ocitá pod vážnou hrozbou. Mnoho vystavujících umělců pochází právě ze zemí, kde je toto téma více než aktuální.

Více informací: http://www.newtopia.be/en/#slide_0

Datum: od 1. září do 10. prosince 2012

Místo: 7 kulturních institucí v Mechelenu

Otevírací doba: pondělí – neděle, od 10:00 do 17:00; ve středu zavřeno

Vstupné: 10€, zlevněné 2€

Pro praktické informace kontaktujte: info@newtopia.be