Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Neonové srdce Václava Havla stále svítí na budově Evropského parlamentu

17. prosince 2012 se nad budovou Evropského parlamentu pojmenovanou po Altierovi Spinellim rozsvítilo neonové srdce, které připomíná první výročí úmrtí bývalého československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Dílo výtvarníka Jiřího Davida symbolizuje srdce, které Václav Havel připojoval ke svému podpisu. Poprvé bylo instalováno koncem roku 2002 na Pražském hradě u příležitosti vypršení Havlova prezidentského mandátu.

Instalací Srdce na budově Evropského parlamentu získává Havlův odkaz nový rozměr a dostává se hlouběji do evropského povědomí. Srdce spojené s osobností Václava Havla symbolizuje závazek trvale hájit lidská práva, mír, demokracii a postavit se totalitním režimům jakékoliv podoby. Neonové srdce na budově Evropského parlamentu pak není jen pomyslným mostem mezi Prahou a Bruselem nebo připomenutím Václava Havla. Je především vzkazem, že svoboda a odhodlání ji hájit musí zůstat základními hodnotami evropské civilizace.

Obyvatelé a návštěvníci Bruselu si ho budou moci prohlédnout až do konce ledna 2013, poté by se mělo přemístit do výstavních prostor Dolních Vítkovic v Ostravě.